joehahn
10.03.10,15:24
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.
Od 1.9.2009 som zamestnaný v jednej firme, ktorá ukončila prevádzku k 1.3.2010. Za rok 2009 mi bolo pridelených 6,5 dňa dovolenky, s ktorej som čerpal 2 dni. V januári 2010 mi bolo pridelených 20 dní dovolenky. K 1.3.2010 bola ukončená činnosť zamestnávateľa. Mám právo na preplatenie dovolenky, viete mi prosím poradiť akej časti? Trik je v tom, že zamestnávateľ mi zabezpečil prac. pozíciu u jeho nástupcu, s tým, že keď sa mu podarí získať potrebné financie, tak založí novú s.r.o. a znova ma zamestná v novej firme...
rodina1
10.03.10,14:40
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.
Od 1.9.2009 som zamestnaný v jednej firme, ktorá ukončila prevádzku k 1.3.2010. Za rok 2009 mi bolo pridelených 6,5 dňa dovolenky, s ktorej som čerpal 2 dni. V januári 2010 mi bolo pridelených 20 dní dovolenky. K 1.3.2010 bola ukončená činnosť zamestnávateľa. Mám právo na preplatenie dovolenky, viete mi prosím poradiť akej časti? Trik je v tom, že zamestnávateľ mi zabezpečil prac. pozíciu u jeho nástupcu, s tým, že keď sa mu podarí získať potrebné financie, tak založí novú s.r.o. a znova ma zamestná v novej firme...

Za rok 2010 sa ťa týka dovolenka v zmysle Zákonníka práce

§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

Keďže február mal len 20 pracovných dní, tak za tento mesiac ti nevznikol nárok na dovolenku. Za január máš nárok na 1/12 z 20 dní ročného nároku, teda celkom na rok 2010 si mal nárok na 1,5 dňa. Ak si si z roku 2009 vyčerpal len 2 dni z nároku 6,5 dňa, potom by ti mal zamestnávateľ celkom preplatiť 6 dní dovolenky.
Ak nastúpiš u nového zamestnávateľa, potom ti bude vypočítaný nárok na dovolenku odo dňa nástupu u nového zamestnávateľa.

Ešte som si lepšie prečítala zadanie, moja otázka znie: Už si u nového zamestnávateľa zamestnaný a tento zamestnávateľ prevzal všetky pracovnoprávne náležitosti predchádzajúceho zamestnávateľa?
joehahn
10.03.10,20:41
Áno, už pracujem u nového zamestnávateľa, ktorý prebral všetky pracovnoprávne náležitosti. Momentálne je situácia taká, že k 31.3.2010 nám nový zamestnávateľ dáva ukončenie pp dohodou a bývalý zamestnávateľ zakladá od 1.4.2010 novú s.r.o. a dostanem novú zmluvu...

A to čo s nami vystrájajú je nonsens....

A ešte jednu doplňujúcu otázku. Ukončenie pp dohodou je platné od dátumu podpisu? Lebo ja som od bývalého zamestnávatela nedostal kópiu dokumentu a to už mám podpísanú novú zmluvu, ktorú taktiež nemám, a teraz mám podpísať ďalšie ukončenie pp dohodou a aj novú zmluvu s novou s.r.o. bývalého zamestnávatela.

Ja mám z toho hlavu v smútku a už neviem čo mám vlastne spraviť...
rodina1
11.03.10,05:00
Áno, už pracujem u nového zamestnávateľa, ktorý prebral všetky pracovnoprávne náležitosti. Momentálne je situácia taká, že k 31.3.2010 nám nový zamestnávateľ dáva ukončenie pp dohodou a bývalý zamestnávateľ zakladá od 1.4.2010 novú s.r.o. a dostanem novú zmluvu...

A to čo s nami vystrájajú je nonsens....

A ešte jednu doplňujúcu otázku. Ukončenie pp dohodou je platné od dátumu podpisu? Lebo ja som od bývalého zamestnávatela nedostal kópiu dokumentu a to už mám podpísanú novú zmluvu, ktorú taktiež nemám, a teraz mám podpísať ďalšie ukončenie pp dohodou a aj novú zmluvu s novou s.r.o. bývalého zamestnávatela.

Ja mám z toho hlavu v smútku a už neviem čo mám vlastne spraviť...
Tak teda ešte k tej dovolenke. Ak nový zamestnávateľ prevzal všetky pracovnoprávne veci od bývalého zamestnávateľa a teraz tvoj pracovný pomer končí 31. 3. 2010 máš na rok 2010 nárok na 3/12 z ročného nároku, t.j. 5 dní. Takže ukončením PP dohodou ti PP končí dňom uvedeným na dohode, teda k akému dátumu ukončujete PP a nie dátumom podpísania. Ak si písal, že k 31. 3. 2010, tak to je k 31.3.2010 a k tomuto dátumu by ti mali preplatiť (ak si nevyčerpáš) celkom 4 dní dovolenky z roku 2009 a 5 dní z dovolenky z roku 2010.
Nový zamestnávateľ, od 1,4., ti už bude vypočítavať nový nárok na dovolenku za rok 2010, od 1.4.
joehahn
11.03.10,19:43
Teraz som si preštudoval zmluvu s bývalým zamestnávateľom. Podľa podpísanej zmluvy mám nárok na zmluvných 5 týždňov dovolenky... Mení to moju situáciu? (napr. zle vypočítaná dovolenka za starý aj nový rok)
rodina1
12.03.10,05:18
Teraz som si preštudoval zmluvu s bývalým zamestnávateľom. Podľa podpísanej zmluvy mám nárok na zmluvných 5 týždňov dovolenky... Mení to moju situáciu? (napr. zle vypočítaná dovolenka za starý aj nový rok)
Áno, mení to tvoju situáciu, čo sa týka roku 2010. Takže za rok 2009 máš nárok na 3/12 z nároku 25 dní, teda celkom 6,5 dňa, ako ti vypočítali. Na rok 2010 celkom tiež 3/12 čo je 6,5 dňa. Ak si si z roku 2009 vyčerpal 2 dní, tak k 31.3., kedy bude ukončený tvoj PP ti zostáva 4,5 dňa dovolenky z roku 2009 plus 6,5 dňa z dovolenky na rok 2010, teda celkom 11 dní.