csukeva
10.03.10,15:21
Chcem sa Vás opýtať na nezvyčajný prípad s daňovým bonusom na deti. Živnostník si chce uplaniť bónus na 4 deti, ale to štvrté je síce jeho ale v rodnom liste /neviem z akého dôvodu/ nefiguruje ako otec, vlastne otec ani nie je uvedený. S manželkou žijú v jednej domácnosti, ale nie sú zosobášení. Môže si uplatniť bónus aj na to 4 dieťa. :confused:
Lanaj
10.03.10,15:24
Sú manželia alebo nie? Píšeš s manželkou, ale nie sú zosobášení.
IvoM
10.03.10,15:28
Nerozumiem ako môže žiť s manželkou a nebyť s ňou zosobášený, pozri si §33 zákona o DzP, tam je to definované, keďźe z textu nie je jasné či ide aspoň o osvojené dieťa. Keď si ale uplatní bonus matka tak je po probléme,
napríklad len na to posledné dieťa.
babi2
10.03.10,15:32
Chcem sa Vás opýtať na nezvyčajný prípad s daňovým bonusom na deti. Živnostník si chce uplaniť bónus na 4 deti, ale to štvrté je síce jeho ale v rodnom liste /neviem z akého dôvodu/ nefiguruje ako otec, vlastne otec ani nie je uvedený. S manželkou žijú v jednej domácnosti, ale nie sú zosobášení. Môže si uplatniť bónus aj na to 4 dieťa. :confused:
Nárok na DB sa preukazuje aj rodným listom, keďže on nie je zapísaný ako otec, mohol by mať nárok keďže žijú v spoločnej domácnosti, ak by to bolo dieťa jeho manželky, ale ani táto podmienka nie je splnená nakoľko nie sú manželia, čiže nárok len 3 deti, to je môj názor
csukeva
10.03.10,15:54
Tak prepáčte, tak nie manželkou, len tak žijú.
csukeva
10.03.10,15:58
Ešte som sa zabudla na to, že matka je na materskej, tak teraz čo? A čo to znamená, že osvojené.
babi2
10.03.10,16:28
Ešte som sa zabudla na to, že matka je na materskej, tak teraz čo? A čo to znamená, že osvojené.
Osvojenie dieťaťa pozri tu: http://www.pravoprekazdeho.sk/novinar_a_politik/nazory_komentare_analyzy/osvojenie_dietata/index.html
Anik
10.03.10,16:34
môže si uplatniť nárok na daňový bonus manžel, ktorý nie je otcom detí, je len manželom ich matky, nemá nato žiadne súdne rozhodnutie ani nič
stačí len sobášny list ? podľa mňa nie.
Timka1
10.03.10,16:37
môže si uplatniť nárok na daňový bonus manžel, ktorý nie je otcom detí, je len manželom ich matky, nemá nato žiadne súdne rozhodnutie ani nič
stačí len sobášny list ? podľa mňa nie.

áno Anik, môže si ho uplatniť, mala som taký prípad, deti boli manželkine z prvého manželstva a keďže bola zosobašená s druhým manželom, jej manžel si uplatňoval bonus na jej deti, prikladala som sobášny list k DP, bonus im dú vyplatil
Evanka
10.03.10,16:55
Súhlasím s Timkou
doplním:
Podmienky pre uplatnenie daňového bonusu
– dieťa žije v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt nie je na závadu),
– musí ísť o dieťa vlastné alebo osvojené, alebo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo dieťa druhého z manželov,
– nemôže ísť o dieťa družky alebo druha, ani napríklad o vnuka, ktorý žije spolu so starými rodičmi ak rodičia nemajú príjmy, z ktorých by si ho uplatnili ako svoje dieťa,
– súčasne musí ísť o nezaopatrené dieťa definované podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa...
Anna2411
11.03.10,11:59
Ja som riešila takýto problém vlani, otec si mohol uplatniť bonus ale museli byť zosobášení a žiť v spoločnej domácnosti. On zase nemal prehlásený pobyt tak dokladal čestné prehlásenie z matriky, že býva s matkou detí v spoločnej domácností.:o