Julda SR
10.03.10,18:01
Prosím poraďte mi. Chcem chovať dobytok (býka), ale chovateľstvo, ktoré mi ho predáva chce aby som sa zaregistroval neviem kde, nakoľko mi nemôžu predať býka bez registrácie. Chcel by som vedieť čo obnáša registrácia a či môžem do budúcna býka doma zabiť pre vlastnú potrebu?
buchač
10.03.10,18:23
Prosím poraďte mi. Chcem chovať dobytok (býka), ale chovateľstvo, ktoré mi ho predáva chce aby som sa zaregistroval neviem kde, nakoľko mi nemôžu predať býka bez registrácie. Chcel by som vedieť čo obnáša registrácia a či môžem do budúcna býka doma zabiť pre vlastnú potrebu?

Názov témy stačilo do googla dať .....;):rolleyes:...tam je potrebné začínať v prvom rade ....


15 apríl, 2009 - 13:39
Dobrý deň, chcem začať podnikať doma – chovať registrovaný dobytok na jatočné účely. Musím byť registrovaný ako farmár? Ako a kde sa mam zaregistrovať? Ďakujem, P.K.

Odpoveď: Registrácia - chov jatočného dobytka


Zákonom upravujúcim podmienky chovu dobytka je zákon č. 194/1998 Z.z. o šľachtení a plemenitbe hospodárskych zvierat a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „Plemenársky zákon“ alebo „zákon“).

Plemenitbou zákon rozumie cieľavedomé rozmnožovanie hospodárskych zvierat. Chovom je podľa zákona skupina hospodárskych zvierat alebo jednotlivé zvieratá chované v určitom zariadení a mieste u chovateľa, ktorým je na účely zápisu do plemennej knihy alebo plemenného registra fyzická osoba alebo právnická osoba; na tomto zariadení a mieste sa vykonávajú činnosti súvisiace s plemenitbou a šľachtením. V ust. § 4 ods. 1 písm. a) Plemenárskeho zákona sa uvádza, že plemenitbu hospodárskych zvierat môže vykonávať fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá má disponovať okrem iného aj príslušnými technickými zariadeniami na chov a odborne spôsobilými zamestnancami na výkon starostlivosti o rozvoj plemenitby.

Tak ako ste sám správne vo svojej otázke uviedol, chovaný dobytok podlieha registrácii v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Evidenciu vedie štátny podnik Plemenárske služby Slovenskej republiky, š.p. Detailnejšie informácie ako postupovať pri zaregistrovaní Vašej farmy do tejto evidencie môžete získať priamo v uvedenej inštitúcii (viac na: www.pssr.sk alebo na tel. č. 041/507 37 44 alebo 041/507 37 41). Registračný formulár do tejto evidencie nájdete aj priamo na uvedenej internetovej stránke.

Takisto by Vám mohla pomôcť aj konzultácia na Zväze chovateľov mäsového dobytka (viac na: www.zchmd.sk alebo na tel. č. 032/744 62 19 alebo 0903 885 730).

http://www.msponline.sk/content/odpoved-registracia-chov-jatocneho-dobytka
kyblik
10.03.10,18:37
Ak sa nemýlim, chovatelia dobytka sa registrujú v prípade robenia živnosti, resp. poberania rôznych dotácií od štátu. V Tvojom prípade by som kupoval od súkromníka. Samozrejme by som privolal veterinára.
pavol54
10.03.10,19:27
Ak sa nemýlim, chovatelia dobytka sa registrujú v prípade robenia živnosti, resp. poberania rôznych dotácií od štátu. V Tvojom prípade by som kupoval od súkromníka. Samozrejme by som privolal veterinára.
To sa teda vážne mýliš. Každý chovateľ čo len jedného kusa hovädzieho dobytka musí byť evidovaný, asi najviac fundovanú odpoveď dostaneš na poľnohospodárskej platobnej agentúre, Ale aj chovateľ ktorý ti predáva musí byť niekde evidovaný bez toho ten dobytok ani nekupuj, ten veterinár musí byť v každom prípade!
brinza
10.03.10,19:34
osobne myslim ked kupis od sukromnika ktoreho poznas a vies ze mu dobytok nehynie tak nemasl by byt problem. ked bdues byka zabijat daj maso na rozbor.
kyblik
10.03.10,19:43
To sa teda vážne mýliš. Každý chovateľ čo len jedného kusa hovädzieho dobytka musí byť evidovaný, asi najviac fundovanú odpoveď dostaneš na poľnohospodárskej platobnej agentúre, Ale aj chovateľ ktorý ti predáva musí byť niekde evidovaný bez toho ten dobytok ani nekupuj, ten veterinár musí byť v každom prípade!

Áno, v prípade, že to mäso predáva. Poznám x ľudí, ktorí chovajú hovädzí dobytok, doma ho zabijú a nič sa im nestane. Pokiaľ niekomu predáš nakazené mäso, tým spôsobíš niekomu ujmu na zdraví - až vtedy sa o Teba začnu zaujímať... Asi tak.

Doplnené: fakt je, že všetci rozumní chovatelia davajú dobytok prehliadať pravidelne veterinárovi.