JanaF
05.10.05,09:26
Neviem si poradit s jednym pripadom DPH a verim, ze tu najdem odpoved na moj problem. Ide o dovoz software z Noveho Zelandu. Ako to bude s DPH pri dovoze, ak ide o krajinu mimo EU ? Neviem si s tym rady, doteraz som mala iba pripady z EU. Prosim o radu. Dakujem
mekk
05.10.05,09:12
Otazka je, o aky sofver v danom pripade ide? Je to krabicovy softver, ktory je fyzicky dopraveny na Slovensko?

Ak ano, podla mna by to mohlo ist ako klasicky dovoz tovaru. Ak je dany tovar prepusteny do "volneho obehu" v SR, dovoznu DPH si povinny odviest zo zakladu dane rovnajucemu sa v zasade colnej hodnote tovaru.


Pozri detaily si detaily v ZDPH:
§ 24 - "Zaklad dane pri dovoze tovaru"
§ 21 - "Daňová povinnosť pri dovoze tovaru"
§ 18 - "Miesto dovozu tovaru"
JanaF
05.10.05,09:23
Praveze sofver sme si stiahli z ich stranky a dosla iba faktura. No neviem co s DPH, ci je toto dodanie oslobodene od DPH alebo nie?
tonkat
06.10.05,07:21
Ja mám nasledovný problém: V r. 2004 sme obdržali fa bez DPH zo Švajč.- za publikáciu. Fa bola zaplatená v r. 2005 a v tomto roku nám aj prišla uvedená publikácia, kde sme zaplatili v colnom konaní DPH na základe JCD. Môžem si túto DPH uplatniť v DP, tak ako to bolo v minulosti? Konkrétne v Omege cez okruh CD? Ďakujem za odpoveď.
tonkat
06.10.05,12:13
Ja mám nasledovný problém: V r. 2004 sme obdržali fa bez DPH zo Švajč.- za publikáciu. Fa bola zaplatená v r. 2005 a v tomto roku nám aj prišla uvedená publikácia, kde sme zaplatili v colnom konaní DPH na základe JCD. Môžem si túto DPH uplatniť v DP, tak ako to bolo v minulosti? Konkrétne v Omege cez okruh CD? Ďakujem za odpoveď.
Pomôže niekto? Alebo už vštci končíte?? Piatok je až zajtra!! Ďakujem prípadným vytrvalcom.
mekk
06.10.05,19:51
Janka, pochopil som teda ze ziadne colne konanie so softverom neprichadza do uvahy. Naopak zda sa podla toho co pises, ze ide o elektronicky dodavane sluzby osobou z tretieho statu (vid. definiciu v § 15 ods. 12). Ak ste platitel, miesto dodania je Slovensko a bude to reverse-charge (§ 15 ods. 8 pism. i & § 69 ods. 3 ZDPH).
valimeka
10.10.05,15:51
Prosim o radu - objednali sme si pravne sluzby v tretich krajinach (Singapur) a oni nam vystavili fakturu s ich DPH (15%). ako vysporiadat DPH na Slovensku? samozdanim celu sumu aj s tou ich DPH? dakujem za vsetky odpovede
KEJKA
10.10.05,16:21
Prosim o radu - objednali sme si pravne sluzby v tretich krajinach (Singapur) a oni nam vystavili fakturu s ich DPH (15%). ako vysporiadat DPH na Slovensku? samozdanim celu sumu aj s tou ich DPH? dakujem za vsetky odpovedesamozdanenie je v rámci EU. Toto bude celá suma v nákladoch.
Jana Acsová
10.10.05,16:27
samozdanenie je v rámci EU. Toto bude celá suma v nákladoch.Nesprávny uzáver. Podľa § 69 ods. 3 je zdaniteľná osoba v tuzemsku povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
Jana Acsová
10.10.05,16:31
Prosim o radu - objednali sme si pravne sluzby v tretich krajinach (Singapur) a oni nam vystavili fakturu s ich DPH (15%). ako vysporiadat DPH na Slovensku? samozdanim celu sumu aj s tou ich DPH? dakujem za vsetky odpovedeDoporučujem overiť dôvod fakturácie s daňou. Mám za to, že Singapurskí podnikatelia nepoznajú daňový režim v SR (či povinnosť registrácie na území SR) a tak sa istia odvodom dane. V prípade samozdanenia by som doporučovala zdaniť cenu bez dane a fakturovanú daň neuhradiť. Predmetné doporučujem konzultovať, nakoľko môže nastať problém aj v súvislosti s daňou z príjmu.
KEJKA
10.10.05,17:13
Nesprávny uzáver. Podľa § 69 ods. 3 je zdaniteľná osoba v tuzemsku povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.ale bolo by to zdanenie 2x. Ved je to fa s DPH, čiže sme zaplatili cudziemu štátu a nemôžeme si nárokovať.
valimeka
10.10.05,17:26
dakujem AVO, obratim sa na danovy urad, lebo neviem nakolko budu partneri v cudzine ochotni vyriesit tento problem.
JanaF
11.10.05,07:07
dakujem za radu.

K tomu samozdaneniu z krajin mimo EU. Je to mozne, ale musite splnat podmienky pre samozdanenie podla prislusnych paragrafov. Myslim, ze v §69, ak si dobre pamatam. Aspon takto mi to vysvetlovali na DU.
Nam dosla takato faktura bez DPH.
andrej_rv
11.10.05,10:01
ale bolo by to zdanenie 2x. Ved je to fa s DPH, čiže sme zaplatili cudziemu štátu a nemôžeme si nárokovať.Podľa môjho názoru nebolo. Nepostrehol som pre §69 nejaké výnimky v samozdanení služieb uvedených v §15 ods. 8 a poskytovaných z tretích krajín. Faktúru treba podľa mňa vrátiť a požadovať vystavenie bez DPH. Ak dodávateľ požiadavku neakceptuje, tak samozdaniť len základ bez DPH...a zaplatenú DPH pre Singapur niekam na 548. Ako nedaňový náklad.
Jana Acsová
11.10.05,12:39
....tak samozdaniť len základ bez DPH...a zaplatenú DPH pre Singapur niekam na 548. Ako nedaňový náklad.Ja som v príspevku č. 10 navrhla aj DPH nezaplatiť. Ak bude preukázané, že faktúra je vystavená nesprávne. Apelujem na tento postup aj z hľadiska dane z príjmov a prípadného zabezpečenia dane ... ale to nie je predmetom otázky ani riešení.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Kačena I.
13.10.05,07:46
Mám ešte jeden prípad: sprostredkovanie obchodu v Kanade neplatcom pre s.r.o. v SK - platcu. Je to služba podľa § 15 ods. 8 a máme zaplatiť daň podľa § 69 ods.3? Len zaplatiť, alebo je to samozdanenie?
Ďakujem
ESTER
13.10.05,08:08
Janka, pochopil som teda ze ziadne colne konanie so softverom neprichadza do uvahy. Naopak zda sa podla toho co pises, ze ide o elektronicky dodavane sluzby osobou z tretieho statu (vid. definiciu v § 15 ods. 12). Ak ste platitel, miesto dodania je Slovensko a bude to reverse-charge (§ 15 ods. 8 pism. i & § 69 ods. 3 ZDPH).Je teda rozdiel či sa jedná o krabicový softvér alebo o stiahnutie z internetu?
ESTER
13.10.05,08:19
Doporučujem overiť dôvod fakturácie s daňou. Mám za to, že Singapurskí podnikatelia nepoznajú daňový režim v SR (či povinnosť registrácie na území SR) a tak sa istia odvodom dane. V prípade samozdanenia by som doporučovala zdaniť cenu bez dane a fakturovanú daň neuhradiť. Predmetné doporučujem konzultovať, nakoľko môže nastať problém aj v súvislosti s daňou z príjmu.Chcem len k tomu doplniť svoju otázku. Môže pri dodaní krabicovného softvéru nastať nejaký skrytý problém s daňou z príjmu?
JanaF
14.10.05,05:13
Je teda rozdiel či sa jedná o krabicový softvér alebo o stiahnutie z internetu?stiahnutim z internetu to neprejde cez colnicu a neplati sa ani preprava ani clo.:D
Na dan z prijmu ma kontrolorky na DU neupozornili, takze asi nie:)
Jana Acsová
14.10.05,12:14
Mám ešte jeden prípad: sprostredkovanie obchodu v Kanade neplatcom pre s.r.o. v SK - platcu. Je to služba podľa § 15 ods. 8 a máme zaplatiť daň podľa § 69 ods.3? Len zaplatiť, alebo je to samozdanenie?
ĎakujemSprostredkovanie obchodu nie je službou podľa § 15 ods. 8.
Jana Acsová
14.10.05,12:17
Chcem len k tomu doplniť svoju otázku. Môže pri dodaní krabicovného softvéru nastať nejaký skrytý problém s daňou z príjmu?Odpoviem všeobecne. Problematiku softvéru je potrebné skúmať v širších súvislostiach a overiť si problematiku v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia. Softvérové služby sú veľmi širokého záberu.
Jana Acsová
14.10.05,12:18
stiahnutim z internetu to neprejde cez colnicu a neplati sa ani preprava ani clo.:D
Na dan z prijmu ma kontrolorky na DU neupozornili, takze asi nie:)Už ste niekedy zažili situáciu, aby kontrolórky upozorňovali daňový subjekt preventívne?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Kačena I.
14.10.05,12:24
Tak teda do výkazu DPH to vôbec nepatrí?
Jana Acsová
14.10.05,12:53
Tak teda do výkazu DPH to vôbec nepatrí?Ak sa pýtate na konkrétny dotaz, je potrebné citovať. Ak sa pýtate na sprostredkovanie obchodu ... tak je potrebné stanoviť miesto dodania služby. Ja uvádzam, že sa neurčí podľa § 15 ods. 7, 8.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif