Wolf995
11.03.10,09:05
Mám uzavretú nájomnú zmluvu a keďže za mesiac nezarobím ani na najomné tak chcem zmluvu čo najskôr ukončiť.
Jedná sa o Kozmetiku.
Dalo by sa to podľa zákona 116/1990 § 9 čislo 3 b - Nájomca môže vypovedať zmluvu na určitý čas pred uplynutím dojednaného času ak: nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené užívanie
V nájomnej zmlve nie je tento zákon spomenutý, a ani kedy môže dat nájomca vypoved. Je tam len kedy môže prenajímateľ vypovedať zmluvu.
A ako dôvod by sa udalo že:
V zime je tam ráno 12°C a ked tam celý deň prikurujem aj tak tam je 18-20°C
Priestor je malý nevetraný.
Sprcha je v nehygienickom stave (sú tam kýble s farbami, a iný bordel)
Občas sa v kaderníctve pohybujú majiťelkine psy

Je možné aby Prenájimatelka mohla ten priestor prenajímať 3 osobe, ked vlastníkom priestoru je niekto iný.
Ked som sa jej nato spýtala tak povedala že ma potvrdené na súde, že môže priestor ktoreho vlastníkom nie je prenajímať 3 osobe.

Dakujem.
profesional
14.03.10,20:37
Aj ked v zmluve nie su uvedene vsetky moznosti vypovede, tak existuju. Tj. ak existuje zakonna moznost na vypoved dana kogentnym ustanovenim zakona, ako je to v tomto pripade, tak zmluvu mozes vypovedat tak, ako by sa tam toto ustanovenie nachadzalo.

V tvojom pripade to vidim tak, ze ju musis pisomne upozornit na nedostatky a ak ich ani v primeranej nahradnej lehote (15-30 dni) neodstrani, mozes od zmluvy odstupit.

Je dolezite pozorumiet rozdielu medzi odstupenim a vypovedou. Odstupenim sa zmluva rusi okamzite ku dnu dorucenia odstupeniu druhej trane. Vypovedou sa zmluva konci az ku dnu uplynutia vypovednej lehoty.

V tomto pripade to vidim na pisomne upovedomenie o nedostatkoch s pridelenim primeranej lehoty a ak to nesplni, mozes od zmluvy odstupit.

Co sa tyka toho prenajmu, tak kazdy smie preniest na druheho len tolko prav kolko sam ma. Tj. ona nemusi byt vlastnik priesturo, avsak musi mat s vlastnikom uzavretu pravoplatnu majomnu zmluvu a vtedy moze s tebou uzatvorit podnajomnu zmluvu. Alebo moze uzavriet najomnu zmluvu s tebou v mene vlastnika ak ma na to od neho plnu moc. To o tom sude je cisty blabol. Sud pravne dobrozdania nevydava.
profesional
14.03.10,21:52
Pravny tecminus hovadinus - ze vypovedat dohodou - vypoved ej jednostranny pravny ukon. Tj. zmluvu mozes ukoncit dohodou, ale nie vypovedat dohodou.
Ludia, prosim, rozlusijte vypoved, odstupenie, ukoncenie. Su to pojmy bez ktorych sa nezaobidete. A je to velmi dolezite lebo je v nich velmi velky rozdiel a roznymi ukonmi nastavaju rozne pravner nasledky.
Wolf995
15.03.10,20:06
Ešte som zabudol spomenúť, že tam je aj 3 mesačná výpovedná lehota.
Môžem aj v tom prípade ukončiť nájomnú zmluvu?
Spravil som to formou ,,Dohoda o skončení prenájmu´´ v výpovednou dobou 1 mesiac.
Musí mi ju aj Prenajimateľka podpísať alebo ju stačí len doručiť poštou a je to vyriešené?