Kami1
11.03.10,08:50
Chcela by som sa opýtať...
dôchodca si dáva daňové priznanie typu "A", lebo mal príjem z dohody o vykonaní práce a daň bola zrážková, čiže sa mu to oplatí, ale boli mu ešte pripísané úroky na vkladnej knižke a na tej mu tiež bola zrazená zrážková daň. Môže si túto daň tiež zahrnúť do DP? Bude mu vrátená? Alebo to mám brať, že je to vysporiadané...?
Ak áno, ako to treba zdokladovať, ostáva aj DP typu "A", a kde to treba uviesť? Myslím výšku úrokov, v prípade, že by sa to dalo odpočítať....
jacekova
11.03.10,08:53
áno, môže to dať do DP typ B, riadok 99. Musí priložiť aj prílohu:

Daňovník - fyzická osoba, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO z dôvodu vrátenia dane vybranej zrážkou z úrokov z vkladov na vkladných knižkách alebo na účtoch v bankách, je povinný k daňovému priznaniu priložiť kópiu akéhokoľvek dokladu preukazujúceho výšku pripísaného úroku a výšku zrazenej dane (napr. kópiu výpisu z účtu, kópiu vkladnej knižky a pod.).
Marta V
11.03.10,08:56
Môže si podať daňové priznanie, ale typ B, dokladovať úroky nemusí, stačí keď bude mať výpis z banky, alebo prefotenú vkladnú knižku kde budú uvedené úroky a zrazená zrážková daň a v prípade vyzvania na kontrolu to predloží. Výšku úrokov uvedie v oddieli VII. riadok 2.
Marta V
11.03.10,09:03
áno, môže to dať do DP typ A, riadok 63. Musí priložiť aj prílohu:

Daňovník - fyzická osoba, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO z dôvodu vrátenia dane vybranej zrážkou z úrokov z vkladov na vkladných knižkách alebo na účtoch v bankách, je povinný k daňovému priznaniu priložiť kópiu akéhokoľvek dokladu preukazujúceho výšku pripísaného úroku a výšku zrazenej dane (napr. kópiu výpisu z účtu, kópiu vkladnej knižky a pod.).


Určite sa podáva typ tlačiva B. Jedná sa o § 7 príjem z kapitálového majetku. Nie je povinnosť prikladať ako prílohu zdokladovanie úrokov, musí zdokladovať len príjem zo závislej činnosti. Každý rok robím takéto daňové priznania a vždy to bolo v poriadku. Tohto roku daňový úrad vyžaduje na druhej strane daňového priznanie u starobných dôchodcov uvádzať aj výšku dôchodku vyplateného v roku 2009.
blondy
11.03.10,09:07
Určite sa podáva typ tlačiva B. Jedná sa o § 7 príjem z kapitálového majetku. Nie je povinnosť prikladať ako prílohu zdokladovanie úrokov, musí zdokladovať len príjem zo závislej činnosti. Každý rok robím takéto daňové priznania a vždy to bolo v poriadku. Tohto roku daňový úrad vyžaduje na druhej strane daňového priznanie u starobných dôchodcov uvádzať aj výšku dôchodku vyplateného v roku 2009.
Prílohu - zdokladovanie úrokov musíte priložiť. Bližšie v pokyne drsr
Blankake
11.03.10,09:08
Určite sa podáva typ tlačiva B. Jedná sa o § 7 príjem z kapitálového majetku. Nie je povinnosť prikladať ako prílohu zdokladovanie úrokov, musí zdokladovať len príjem zo závislej činnosti. Každý rok robím takéto daňové priznania a vždy to bolo v poriadku. Tohto roku daňový úrad vyžaduje na druhej strane daňového priznanie u starobných dôchodcov uvádzať aj výšku dôchodku vyplateného v roku 2009.
Ale v tomto roku sa vyžaduje aj doklad o pripísanom úroku - kópia vkladnej knižky, výpis z účtu...

Tlačivo B platí.

Prikladám vyjadrenie drsr.
jacekova
11.03.10,09:09
Ale v tomto roku sa vyžaduje aj doklad o pripísanom úroku - kópia vkladnej knižky, výpis z účtu...

Prikladám vyjadrenie drsr.


presne tak
mariana11
11.03.10,09:16
Určite sa podáva typ tlačiva B. Jedná sa o § 7 príjem z kapitálového majetku. Nie je povinnosť prikladať ako prílohu zdokladovanie úrokov, musí zdokladovať len príjem zo závislej činnosti. Každý rok robím takéto daňové priznania a vždy to bolo v poriadku. Tohto roku daňový úrad vyžaduje na druhej strane daňového priznanie u starobných dôchodcov uvádzať aj výšku dôchodku vyplateného v roku 2009.

Teraz som volala na DÚ. Ak si dochodca neuplatnuje nezdanitelnu čiastku, tak netreba. Len musí byť zaškrtnúte políčko , že poberá dochodok.

Ale asi máš pravdu, lebo ked na tohtoročných daňových priznaniach ked dám fajku, že pooberal dôchodok, tak poličko kde sa udáva výška dôchodku je hnedá, to znamená že je nejaká chyba. Pri minuloročných priznaniach to ale nebolo hnedé. Myslím tým vyplňovanie na stranke DR
blondy
11.03.10,09:29
Teraz som volala na DÚ. Ak si dochodca neuplatnuje nezdanitelnu čiastku, tak netreba. Len musí byť zaškrtnúte políčko , že poberá dochodok.
Na DÚ vo ZV a BB tento údaj aj tak žiadali dopísať, tak sme dopisovali ručne priamo tam
jacekova
11.03.10,09:39
Na DÚ vo ZV a BB tento údaj aj tak žiadali dopísať, tak sme dopisovali ručne priamo tam


aj v Seredi
katarinqua
11.03.10,11:17
mariana11, na ktorý DÚ si volala, kde netreba uviesť výšku dôchodku?
mariana11
11.03.10,13:37
mariana11, na ktorý DÚ si volala, kde netreba uviesť výšku dôchodku?

Michalovce , ale to mám len od jednej správkyne, ktovie, možno iná by povedala ináč

No a iná mi to povedala tiež tak. Vraj na začiatku roka to tak bolo, že sa muselo uvádzať, lebo bez toho sa to nejako nedalo počítať, ale že sa opravil vzorec a už to nie je treba, len v prípade, že si chce uplatniť nejakú odpočítateľnú položku. Aj keď je poličko kde treba uviesť dôchodok hnedý, tak to nevadí.
maska2
11.03.10,16:11
áno, môže to dať do DP typ B, riadok 99. Musí priložiť aj prílohu:

Daňovník - fyzická osoba, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO z dôvodu vrátenia dane vybranej zrážkou z úrokov z vkladov na vkladných knižkách alebo na účtoch v bankách, je povinný k daňovému priznaniu priložiť kópiu akéhokoľvek dokladu preukazujúceho výšku pripísaného úroku a výšku zrazenej dane (napr. kópiu výpisu z účtu, kópiu vkladnej knižky a pod.).
Dobrý večer.Môžem poprosiť o radu.Už som písala, ale nik mi neodpovedá. Poradte mi prosím.Jedná sa mi o starobnú dochodkyňu.V roku 2008 si zraidila termínovaný vklad v Sk.Úroky jej pripísali ku skončeniu doby v roku 2009.Môže si podať DP typ B a vyžiadať peniaze z DÚ? Musí to dokladovať? Stačí potvrdenie z banky o predopokladanom úroku a dani k dňu výplaty? Prosím poradte mi.Andrea.
bea
11.03.10,16:16
moja švagriná má ten istý prípad. Robím jej DP B ale ona si vyžiadala z banky potvrdenie o pripísaných úrokoch a o zrazenej dani. Je to síce za poplatok, ale je to vždy menej ako jej majú vrátiť. Nemá totiž žiaden iný doklad a myslím, že taký ako Ty uvádzaš asi nestačí. To je len predpoklad a nikde nie je povedané, že nevybrala peniaze ešte pred termínom.
maska2
11.03.10,16:34
moja švagriná má ten istý prípad. Robím jej DP B ale ona si vyžiadala z banky potvrdenie o pripísaných úrokoch a o zrazenej dani. Je to síce za poplatok, ale je to vždy menej ako jej majú vrátiť. Nemá totiž žiaden iný doklad a myslím, že taký ako Ty uvádzaš asi nestačí. To je len predpoklad a nikde nie je povedané, že nevybrala peniaze ešte pred termínom.


No ani nie, je to doklad , ktorý svedčí o tom , že keď prejde doba vyplatia toľko.A keby doložila výpis na ktorý jej prišli peniaze?Aj keď bol dcérin?A to tlačivo jej dajú na počkanie?A treba tam vyznačiť , že poberá ten dôchodok?
Zita5
11.03.10,16:49
No ani nie, je to doklad , ktorý svedčí o tom , že keď prejde doba vyplatia toľko.A keby doložila výpis na ktorý jej prišli peniaze?Aj keď bol dcérin?A to tlačivo jej dajú na počkanie?A treba tam vyznačiť , že poberá ten dôchodok?

Tu čítajte čo potrebujete ako potvrdenie .
http://www.porada.sk/t134666-upozornenie-dan-z-urokov.html
maska2
11.03.10,17:12
Tak , keď je tam napísané akýkoľvek doklad, predpokladám, že z banky papier o tom koľko budú úrokya koľko daň v roku 2009 a následne potvrdenie z banky , že tam tie peniaze v tom čase boli v roku 2009 a doklad z BU , že boli z čísla účtu prevedené.... a sedí to s tým prvým papierom, asi budú stačiť????