lienok
11.03.10,12:11
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako úplný začiatočník a samouk či sa v ročnom zúčtovaní dane či už v tlačivách pre PO aj FO B niekde uvádza DPH za rok 2009 a ako a či vôbec ovplyvňuje základ dane. Možno som nepoložila celkom správne otázku, ale som ozaj amatér a chcela by som pomôcť kamarátovi s daňovým priznaním. ĎAKUJEM veľmi pekne.
Timka1
11.03.10,11:14
lienok
11.03.10,11:20
mám ten dojem, že peňažný denník sa používa pri JÚ a pri DPH sa musí viesť podvojné účtovníctvo.....
Timka1
11.03.10,11:21
mám ten dojem, že peňažný denník sa používa pri JÚ a pri DPH sa musí viesť podvojné účtovníctvo.....

nemusí, len ak je PO
lienok
11.03.10,11:24
takže ak som dobre pochopila z témy DPH do peňažného denníku, tak sa aj do príjmov aj do výdajov berú sumy bez DPH?
Paula
11.03.10,11:28
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako úplný začiatočník a samouk či sa v ročnom zúčtovaní dane či už v tlačivách pre PO aj FO B niekde uvádza DPH za rok 2009 a ako a či vôbec ovplyvňuje základ dane. Možno som nepoložila celkom správne otázku, ale som ozaj amatér a chcela by som pomôcť kamarátovi s daňovým priznaním. ĎAKUJEM veľmi pekne.



mám ten dojem, že peňažný denník sa používa pri JÚ a pri DPH sa musí viesť podvojné účtovníctvo.....



takže ak som dobre pochopila z témy DPH do peňažného denníku, tak sa aj do príjmov aj do výdajov berú sumy bez DPH?


Prepáč lienok, ale od hlavného účtovníka tieto otázky a dojmy ? :mee:
lienok
11.03.10,11:36
kto je hlavný účtovník?
Zita5
11.03.10,11:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako úplný začiatočník a samouk či sa v ročnom zúčtovaní dane či už v tlačivách pre PO aj FO B niekde uvádza DPH za rok 2009 a ako a či vôbec ovplyvňuje základ dane. Možno som nepoložila celkom správne otázku, ale som ozaj amatér a chcela by som pomôcť kamarátovi s daňovým priznaním. ĎAKUJEM veľmi pekne.

lienok ,
bez urážky,aby sa nestalo,že kamarátovi skôr pohoršíte, ako pomôžete .:)
Ak niekto nevie základné veci,tak to skutočne nie je dobré.
Zoltán Kovács
11.03.10,11:39
kto je hlavný účtovník?

No ti to máš v profile.
Paula
11.03.10,11:39
lienok
Zamestnanie - predvolené hlavný účtovník
lienok
11.03.10,11:42
len som chcela radu nič viac..... každý začína a možno kamarát nemá peniaze na to aby zaplatila takého skúseného a perfektného účtovníka.... nič viac som nechcela len radu....
lienok
11.03.10,11:43
som hlavný účtovní, ale v škole čo je rozpočtová organizácia, ktorá nemá s DPH absolútne nič spoločné, tak nepovažujem za dôležité vedieť veci o DPH
Zoltán Kovács
11.03.10,11:45
len som chcela radu nič viac..... každý začína a možno kamarát nemá peniaze na to aby zaplatila takého skúseného a perfektného účtovníka.... nič viac som nechcela len radu....


Lienok to je v poriadku, že si chcela radu. Myslím si, že si aj dostala hneĎ v prvom príspevku (odkaz na link).

Ale keď si dáš do profilu, že si hlavný účtovník, tak sa nečuduj nad rozhorčenými reakciami ostatných (služobne starších a skúsenejších, ktorí by právom mohli dať do profilu "hlavný účtovník", ale nedávajú, lebo vedia, že takéto označenie, resp. zaradenie obnáša aj určitú dôstojnosť a zodpovednosť) nad tvojimi otázkami.
Zita5
11.03.10,11:51
len som chcela radu nič viac..... každý začína a možno kamarát nemá peniaze na to aby zaplatila takého skúseného a perfektného účtovníka.... nič viac som nechcela len radu....

Ale to je v poriadku , my sa snažíme pomáhať .
Ani ja všetko neovládam, ale ak niekto položí takto postavenú otázku , tak to si vyžaduje prinajmenšom kurz JU , nakoľko na otázku tak položenú sa nedá odpovedať jednou vetou . Sú tam širšie súvislosti a v otázke chýba ešte veľa doplňujúcich informácii .Z otázky vyplýva , že ju položil absolútny laik- bez urážky .Takže nemaj nám za zlé , že sa takto k tomu vyjadríme .:)
Johanka
11.03.10,17:39
mimotemy Verím, že veľa ľudí je v ťaživej finančnej situácii. Na druhej strane treba zvážiť, či je pri spracovaní daňového priznania a v tomto prípade aj účtovníctva namieste šetrenie . Tvoj kamarát je podnikateľ a keby si dal spracovávať účtovníctvo priebežne a nenechal všetko na poslednú chvíľu, možno by ho spracovanie účtovníctva až tak veľa nestálo. V tomto termíne sa nesmie čudovať vysokým cenám ...
Nechápem dosť dobre ako je možné, že účtovníctvo zanedbáva platiteľ DPH. Podľa mňa šetrí na nesprávnom mieste a v prípade kontroly nič neušetrí, iba prerobí.

A ak je to ozajstný kamarát, povedz mu na rovinu, že JÚ ani DPH neovládaš - aby nebol kamarát iba po daňovú kontrolu ;).
Tamila
11.03.10,17:52
Možné je aj to, že vôbec nie je platiteľ DPH.
Zoltán Kovács
11.03.10,17:58
Možné je aj to, že vôbec nie je platiteľ DPH.

mimotemy Viež, že po znova prečítaní celej témy to isté mi napadlo.... a v tom prípade sme jej krivdili, a patrí jej ospravedlnenie.
Takže ak je to tak, že dotyčný szčo nie je platiteľom DPH, potom aj dph ide do výdavkov. A ospravedlňujem sa.
Johanka
12.03.10,10:06
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako úplný začiatočník a samouk či sa v ročnom zúčtovaní dane či už v tlačivách pre PO aj FO B niekde uvádza DPH za rok 2009 a ako a či vôbec ovplyvňuje základ dane. Možno som nepoložila celkom správne otázku, ale som ozaj amatér a chcela by som pomôcť kamarátovi s daňovým priznaním. ĎAKUJEM veľmi pekne.


mimotemy Viež, že po znova prečítaní celej témy to isté mi napadlo.... a v tom prípade sme jej krivdili, a patrí jej ospravedlnenie.
Takže ak je to tak, že dotyčný szčo nie je platiteľom DPH, potom aj dph ide do výdavkov. A ospravedlňujem sa.
mimotemy... toto nie je o krivde, ale o úplnosti zadaní.