annely
11.03.10,14:05
Dobry den,
zivnostnik zaplatil zivotne poistenie 30.12.2009. Splna vsetky podmienky na uplatnenie nezdanitelnej sumy na toto poistenie. Poistovna mu vsak nechce vystavit potvrdenie na rok 2009, pretoze suma bola pripisana na ucet poistovne az 4.1.2010. Viete mi poradit ako ma zivnostnik postupovat ?resp.Je to takto spravne ? Dakujem
Chobot
11.03.10,13:26
Dobry den,
zivnostnik zaplatil zivotne poistenie 30.12.2009. Splna vsetky podmienky na uplatnenie nezdanitelnej sumy na toto poistenie. Poistovna mu vsak nechce vystavit potvrdenie na rok 2009, pretoze suma bola pripisana na ucet poistovne az 4.1.2010. Viete mi poradit ako ma zivnostnik postupovat ?resp.Je to takto spravne ? Dakujem

Poisťovňa má pravdu, on síce prevod zadal 30.12.2009, ale platba bola na poistenie pripísaná až v roku 2010, preto za rok 2009 nemá uhradené žiadne poistné.

Je to jeho chyba, nemal si platby nechávať na posledný pracovný deň roka. Ale veď nič sa nedeje, túto sumu si uplatní v roku 2011 v daňovom priznaní za rok 2010.
ZEvina
11.03.10,13:39
Ak kolegyňa zrušila živ.poistku, na ktorú v predchádzajúcich rokoch si uplatňovala odpoč.položku, vystaví poisťovňa dáky doklad, na základe ktorého musí DÚ peniaze vrátiť, alebo na základe akého dokladu sa ten výpočet robí? Vďaka, Eva
Chobot
11.03.10,13:47
Ak kolegyňa zrušila živ.poistku, na ktorú v predchádzajúcich rokoch si uplatňovala odpoč.položku, vystaví poisťovňa dáky doklad, na základe ktorého musí DÚ peniaze vrátiť, alebo na základe akého dokladu sa ten výpočet robí? Vďaka, Eva

AK si zruší poistenie, poisťovňa nevystavuje žiadny doklad. Je to jej zákonnou povinnosťou dodaniť čiastky, ktoré si uplatňovala po predchádzajúce roky. Poisťovňa nemôže vedieť, ktorý rok si akú sumu uplatňovala v daňovom priznaní. Ona musí vedieť z daňových priznaní, koľko si musí dodaniť.
ZEvina
11.03.10,13:57
Vďaka za rýchlu odpoveď. Chcela by som ešte poprosiť - je tam dáky termín, do kedy treba dodaniť, alebo v naledujúcom DP? Príloha k tomu asi nebude žiadna. A ešte ma napadlo: musí si praviť sama DP, alebo to môže dať tiež svojmu zamestnávateľovi?
Ešte raz veľká vďaka. Eva
Chobot
11.03.10,14:03
Vďaka za rýchlu odpoveď. Chcela by som ešte poprosiť - je tam dáky termín, do kedy treba dodaniť, alebo v naledujúcom DP? Príloha k tomu asi nebude žiadna. A ešte ma napadlo: musí si praviť sama DP, alebo to môže dať tiež svojmu zamestnávateľovi?
Ešte raz veľká vďaka. Eva

Dodaniť to musí v nasledujúcich 3 zdaňovacích obdobiach. TAkže nemusí hneď v tomto roku, stačí si sumu rozdeliť na 2 časti, budúci a nasledujúci rok.

Myslím, že takéto DP si musí urobiť sama, zamestnávateľ jej to neurobí.