saso.b
11.03.10,14:10
Dobrý deň, neviete mi niekto povedať či je možné aby sa PO, konateľ spoločnosti, zaevidoval na ÚPSVaR ako nezamestnaný? A ja PO nejaký druh pracovného pomeru? Ďakujem
Danila
11.03.10,13:32
Dobrý deň, neviete mi niekto povedať či je možné aby sa PO, konateľ spoločnosti, zaevidoval na ÚPSVaR ako nezamestnaný? A ja PO nejaký druh pracovného pomeru? Ďakujem
šašo, šašo....:eek:
blondy
11.03.10,14:48
Dobrý deň, neviete mi niekto povedať či je možné aby sa PO, konateľ spoločnosti, zaevidoval na ÚPSVaR ako nezamestnaný? A ja PO nejaký druh pracovného pomeru? Ďakujem
konateľ bez poberania prijmu sa môže zaevidovať na úrade práce. Ale ak je zároveň aj spoločníkom, tak nie. Ako spoločník je podľa zákona o službách zamestnanosti považovaný za SZČO, a SZČO nemôže byť evidovaný na ÚP
viď
§ 6
Uchádzač o zamestnanie

Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
saso.b
11.03.10,15:41
Ďakujem, myslel som si že sa to asi nedá ale teraz to viem určite.