dadia1
05.10.05,11:33
Dobrý den, prosím o radu a posúdenie nasledovnej situácie a zaroven aj vopred velmi pekne dakujem.

Od januára 2005 som pracovala pre spoločnost Allianz v poistovaní . dostala som za kazdú uzatvorenú zmluvu určitú sumu. bolo to vyplatene na dohodu bez akychkolvek odvodov a dane. k 1.10 som si založila živnost, kde je predmetom podnikania táto činnost v poistovníctve. možem si spatne uplatnit nejake vydavky za sprostredkovanie, naftu.... za obdobie, ked som este nebola zivnostník? teda konkretne za mesiace od 01-10 /05 si mozem napísat cestovné príkazy a spotrebu PHM do nákladov? alebo sú to iba náklady od oktobra?

Velmi pekne dakujem za odpoved
dadia1
05.10.05,10:29
prosíííííííííííííííííím. to mi naozaj nikto neporadi?????
inngrid
05.10.05,10:49
Ahoj Dadia,

predpokladam ze sa pytas ci to phm-ko ktore si chces vypocitat je tvoj zriadovaci vydavok ktory by si si mohla dat ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. Podla mojho nazoru nie. Vydavky ktore si mala pred podnikanim a chces si ich dat do vydavkov su len vydavky tie ktore ti sluzia na zalozenie podnikania napriklad kolky na Ziv. list, dajme tomu aj nejake to skolenie pred zivnostenskym listom ak by si mala skolenie na poistovnictvo ale urcite nie phm-ko. podla mna




inngrid
kikoza
05.10.05,10:52
Neviem, či Ti poradím správne,ale môj názor je takýto:výdavky,ktoré si mala pri sprostredkovaní poistenia pred živnosťou nie sú daňový náklad v živnosti,pretože vtedy si mala dohodu. Do výdavkov, ktoré boli pred živnosťou/tzv.zriaďovacie výdavky/ si môžeš uplatniť kolky,kopírovanie,poplatky a iné výdavky,ktoré súvisia so živnosťou.Keď si budeš robiť daňové priznanie nezabudni pridať príjem z dohody s poisťovňou Allianz./dostaneš od nich doklad o príjme.
Jana Acsová
05.10.05,11:41
Dobrý den, prosím o radu a posúdenie nasledovnej situácie a zaroven aj vopred velmi pekne dakujem.

Od januára 2005 som pracovala pre spoločnost Allianz v poistovaní . dostala som za kazdú uzatvorenú zmluvu určitú sumu. bolo to vyplatene na dohodu bez akychkolvek odvodov a dane. k 1.10 som si založila živnost, kde je predmetom podnikania táto činnost v poistovníctve. možem si spatne uplatnit nejake vydavky za sprostredkovanie, naftu.... za obdobie, ked som este nebola zivnostník? teda konkretne za mesiace od 01-10 /05 si mozem napísat cestovné príkazy a spotrebu PHM do nákladov? alebo sú to iba náklady od oktobra?

Velmi pekne dakujem za odpovedProtiotázka ... potrebuje sprostredkovateľ poistenia živnosť? Uvádzate, že ste mali vyplatenú odmenu na dohodu bez odvodov a dane. Na základe toho predpokladám, že to nebola dohoda (teda v zmysle Zákonníka práce) ... ale odmena v zmysle zmluvy s poisťovňou a teda, že ste začali poberať príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti a boli ste povinná registrovať sa na DÚ podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov.

Dostávame sa do úplne inej roviny.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Jana Acsová
05.10.05,11:46
V zmysle uvádzaného sa stávate daňovým subjektom, vaše výdavky súvisia s dosahovaným príjmom a nejedná sa o výdavky pred zahájením podnikania.
Johanka
05.10.05,12:53
Sprostredkovatelia poistenia už zase dostávajú ŽListy? Alebo je to typický príklad fungovania " od dverí po dvere " ?
Jana Acsová
05.10.05,13:03
Sprostredkovatelia poistenia už zase dostávajú ŽListy? Alebo je to typický príklad fungovania " od dverí po dvere " ?V tomto prípade si myslím, že je to stále neznalosť osôb zaoberajúcich sa touto problematikou a častokrát nesprávne inštrukcie od poisťovní, ktoré si myslia, že jediný spôsob ako sa dostať k "IČO" je pridelenie živnostenského listu. Také sú moje skúsenosti.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif