lukig
05.10.05,11:33
Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako konať v prípade výpovede. Zamestnanec prušil pracovnú disciplínu hrubým spôsobom od piatku - pondelka - absencie, alkohol počas smeny, poškodzovanie majetku.... vypísala som výpoveď, podpísaná je zamestnávateľom, ale je tu problém - ako ju doručiť, aby bol skutkovo naplnený §61 ods.1 - "výpoveď musí byť písomná a DORUČENÁ, inak je NEPLATNÁ..." alebo §70 "okamžité skončenie PP musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne... a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je NEPLATNÉ", keď zamestnanec je od pondelka "zatajený" a nebýva na svojej adrese. Je výpoveď platná alebo nie a ako ju doručiť?
Tweety
05.10.05,09:38
Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako konať v prípade výpovede. Zamestnanec prušil pracovnú disciplínu hrubým spôsobom od piatku - pondelka - absencie, alkohol počas smeny, poškodzovanie majetku.... vypísala som výpoveď, podpísaná je zamestnávateľom, ale je tu problém - ako ju doručiť, aby bol skutkovo naplnený §61 ods.1 - "výpoveď musí byť písomná a DORUČENÁ, inak je NEPLATNÁ..." alebo §70 "okamžité skončenie PP musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne... a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je NEPLATNÉ", keď zamestnanec je od pondelka "zatajený" a nebýva na svojej adrese. Je výpoveď platná alebo nie a ako ju doručiť?
Môj názor je, že o porušení pracovnej disciplíny treba zamestnanca najprv informovať a až potom nastupuje inštitút okamžitého skončenia PP
Mária M:p ;)
Luba2
05.10.05,09:41
Okamžite skončiť pracovný pomer môžeš vtedy, ak zamestnanec vie, že zamestnávateľ bude jeho konanie považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. /Ak bol na to upozornený napr. v pracovnej zmluve, v pracovnom poriadku...)

A okamžité skončenie pracovného pomeru pošleš poštou na jeho poslednú známu adresu, ak neprevezme, účinky prevzatia sú splnené dňom, keď sa Vám zásielka vráti ako nedoručená.
Jura
05.10.05,09:50
Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako konať v prípade výpovede. Zamestnanec prušil pracovnú disciplínu hrubým spôsobom od piatku - pondelka - absencie, alkohol počas smeny, poškodzovanie majetku.... vypísala som výpoveď, podpísaná je zamestnávateľom, ale je tu problém - ako ju doručiť, aby bol skutkovo naplnený §61 ods.1 - "výpoveď musí byť písomná a DORUČENÁ, inak je NEPLATNÁ..." alebo §70 "okamžité skončenie PP musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne... a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je NEPLATNÉ", keď zamestnanec je od pondelka "zatajený" a nebýva na svojej adrese. Je výpoveď platná alebo nie a ako ju doručiť?
Podľa ZP § 38 - písomnosti týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia PP ...
musia byť doručené zamestnancovi do vl. rúk a to buď na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť
doručiť poštou ako doporučenú zásielku s doručenkou s poznámkou " do vlastných rúk".
lukig
05.10.05,09:56
Od porušenia sa v zamestnaní ani neukázal, má A. A alkohol? Tam je to bez debaty?!
lukig
05.10.05,09:59
Okamžite skončiť pracovný pomer môžeš vtedy, ak zamestnanec vie, že zamestnávateľ bude jeho konanie považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. /Ak bol na to upozornený napr. v pracovnej zmluve, v pracovnom poriadku...)

A okamžité skončenie pracovného pomeru pošleš poštou na jeho poslednú známu adresu, ak neprevezme, účinky prevzatia sú splnené dňom, keď sa Vám zásielka vráti ako nedoručená.
Máme Pracovný poriadok, kde je presne vymedzené, čo je menej závažné porušenie PD, hrubé porušenie..., Alkohol / a vlstne všetky jeho pristupky / sú považované v zmylse prac poriadku ako hrubé porušenie s možnosťou okamžitého skončenia
Luba2
05.10.05,10:15
Máš jeho podpis, že bol s tým pracovným poriadkom oboznámený?

Tak nemáš žiaden problém, pošli mu do vlastných rúk okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68, ods. 1, písm. b/, kde presne opíšeš skutok, resp. skutky, ktoré považujete za porušenie pracovnej disciplíny.

/Prac. pomer bude skončený dňom doručenia, resp. dňom, kedy sa zásielka vrátila ako nedoručená./
Tweety
05.10.05,10:23
Máme Pracovný poriadok, kde je presne vymedzené, čo je menej závažné porušenie PD, hrubé porušenie..., Alkohol / a vlstne všetky jeho pristupky / sú považované v zmylse prac poriadku ako hrubé porušenie s možnosťou okamžitého skončeniaTo je dobré, že to je tam uvedené, lenže to ešte nedokazuje, že došlo k porušeniu pracovnej disciplíny. Treba zamestnanca oboznámiť s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu§63 ods 5.
Mária M:)
Chobot
05.10.05,10:25
Od porušenia sa v zamestnaní ani neukázal, má A. A alkohol? Tam je to bez debaty?!Musíte si byt istí, ze tá výpoved (alebo okamzité skoncenie) bude nepriestrelná a riadne podlozená. Napr. mal by byt spísaný protokol o tom, ze pracovník bl pod vplyvom alkoholu - bud to podpíse sám alebo to pordpísu nejakí svedkovia. Aj tá absencia by mala byt preukázatelná. A tiez nezabudnút na § 74, ak máte odbory alebo zástupcov zamestnancov. A tiez ten príspevok predo mnou, ak je to výpoved.

Lebo ak sa obráti na súd, tak mnohé fakty môze prekrútit - napr. ze nebol opitý ale mu bolo zle (ak to niekto este aj dosvedcí, tak máte po vtákoch), PN - ku môze tvrdit, ze poslal postou (ak má známeho lekára, tak mu to spraví spätne...). A výpoved bude neplatná.
lukig
05.10.05,10:25
Podpísané oboznámenie - poučenie o prac. poriadku mám pri nástupe do PP. Vo výpovedi som uviedla aj svedkov jeho konania a je spísaný aj zápis zo skúšky na alkohol.
Luba2
05.10.05,10:26
To je dobré, že to je tam uvedené, lenže to ešte nedokazuje, že došlo k porušeniu pracovnej disciplíny. Treba zamestnanca oboznámiť s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu§63 ods 5.
Mária M:)
Tweety, radíš Lukigovi k výpovedi podľa § 63, alebo k okamžitému skončeniu pracovného pomeru § 68?

Sú to dve rozdielne veci!!!
Tweety
05.10.05,10:40
Tweety, radíš Lukigovi k výpovedi podľa § 63, alebo k okamžitému skončeniu pracovného pomeru § 68?
Sú to dve rozdielne veci!!!Ja som našla v§63 odst.3-výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny-možnosť okamžite skončiť pracovný pomer. Potom § 68 okamžité skončenie PP.
Okamžite v lehote 1 mesiaca, keď sa o dôvode dozvedel,podľa § 63 -výpoveď do 2 mesiacov.;)
Mária M
Luba2
05.10.05,10:47
Áno, § 63/3 môžeš použiť /a dať zamestnancovi výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou/ aj vtedy, keď máš dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru.

Ale keď chceš ukončiť okamžite, tak ideš podľa 68/1b a tam máš jednomesačnú lehotu na to, aby si PP okamžite ukončila.
Teda ak napr. dnes zistíš, že niekto hrubo porušil prac. disciplínu, tak do mesiaca, teda ešte aj 04.11.2005 mu môžeš okamžite skončiť pracovný pomer pre daný skutok.
Ale môžeš to samozrejme urobiť aj hneď, ak máš dôkaz, súhlas zástupcov zamestnancov a všetky ostatné náležitosti, ktoré potrebuješ.
gemer
05.10.05,10:53
Je možné dať aj za každý deň absencie písomné upozornenie a
potom mu dať výpoveď za opakované hrubé porušenie prac.disc.
Pred výpoveďou je treba pracovníka písomne oboznámiť s dôvodmi
pre ktoré mu bude daná výpoveď. Toto všetko písomne aj jeho vyjadrenie. Potom mu treba dať výpoveď ale nech je
tam nejaký časový rozdiel povedzme hodina , na "akože" napísanie tej výpovede. Táto
totiž nesmie byť vopred pripravená. Je dobré zo strany zamestnávateľa
aby tam boli aspoň dvaja, a aby na všetkých dokladoch, ktoré by mal
pracovník pospísať bola klauzula, že bol poučený o dôsledkoch odmietnutia
podpísania alebo prevzatia týchto dokladov.
Súd sa skoro vždy prikláňa v takýchto sporoch na stranu zamestnanca.
Luba2
05.10.05,10:58
Je možné dať aj za každý deň absencie písomné upozornenie a
potom mu dať výpoveď za opakované hrubé porušenie prac.disc.
Pred výpoveďou je treba pracovníka písomne oboznámiť s dôvodmi
pre ktoré mu bude daná výpoveď. Toto všetko písomne aj jeho vyjadrenie. Potom mu treba dať výpoveď ale nech je
tam nejaký časový rozdiel povedzme hodina , na "akože" napísanie tej výpovede. Táto
totiž nesmie byť vopred pripravená. Je dobré zo strany zamestnávateľa
aby tam boli aspoň dvaja, a aby na všetkých dokladoch, ktoré by mal
pracovník pospísať bola klauzula, že bol poučený o dôsledkoch odmietnutia
podpísania alebo prevzatia týchto dokladov.
Súd sa skoro vždy prikláňa v takýchto sporoch na stranu zamestnanca.
Aj to je možné, napriek tomu, že to nie je celkom v súlade so zákonom, ale my tu hovoríme o okamžitom skončení pracovného pomeru a nie o výpovedi s dvojmesačnou výpovednou dobou, akú si opísala Ty.
lukig
05.10.05,12:27
výpoveď bola formulovaná ako okamžité skončenie PP podľa §68 . Inak všetkým moc ďakujem. je to tu super.:D
soraya
05.10.05,12:52
ak máte zástupcov zamestnancov - mala by byť výpoveď s nimi prerokovaná a urob o tom zápis, že zast. zamestnancov s tým súhlasia. ďalej by si si mala pokúsiť doručiť mu v prítomnosti svedkov výpoveď osobne na adresu trvalého bydliska a tak isto o tom urobiť protokol, že ste sa o to pokúsili a nebol doma. To budeš mať argument aj proti prípadnej PN, lebo sa na ňu pravdepodobne hodi. Potom by som išla na poštu a poslala to doporučene do vlastných rúk so skrátenou odbernou lehotou 3 dni a po vrátení zásielky by som ju poslala opat este raz a nechala by som si obálku so zápisom neprevzal v odbrenej lehote.

Vyzera to prehnane, ale sicher je sicher. Raz ma to zachanilo pred súdnym sporom.
lukig
05.10.05,16:58
zástupcov zamestnancov nemáme, mali by sme mať, ale my o tom nehovoríme a v zakonníku je napísané, že len ak zamestnanci požiadajú , máme to umožniť... Ale svedkov na jeho správanie a alkohol máme, aj je to podpísané a spísané, Inak dakujem
eviketa
09.11.05,11:47
Všade čítam, že okamžité skončenie nadobuda skutkový stav dňom doručenia.Mala som problém, lebo v čase, kým sme čakali na prevzatie výpovede sa hodil PN. Na inšpektoráte práce mi tvrdia,že okamžité skončenie je dňom kedy poruší prac.disciplínu a nie dňom doručenia. Tak ako to riešiť ? Musíme mu asi PN preplatiť, lebo výpoved išla s textom, že PP je ukončený dňom doručenia. Kedy teda končí PP ?
ajobs
09.11.05,18:51
Na inšpektoráte práce nemajú pravdu. Deň, keď niekto poruší pracovnú disciplínu (napr. hrubým spôsobom a rieši sa to okamžitým zrušením PP) je iba právnou udalosťou, ktorá zakladá dôvod na zrušenie PP. Toto porušenie predsa musí zamestnávateľ vyhodnotiť ako také, ktoré ho iniciuje vykonať uvedený druh právneho úkonu (napr. zamestnávateľ by mohol aj ignorovať takéto porušenie pracovnej disciplíny, a k zrušeniu PP by vôbec nedošlo). Právoplatnosť je daná § 38 ZP o doručovaní. Čiže keď doručíte zamestnancovi písomnosť - v tomto prípade okamžité zrušenie pracovného pomeru na pracovisku, a prevezme ju, pracovný pomer končí týmto dňom. Rovnako, keď odmietne prevziať túto písomnosť, končí pracovný pomer týmto dňom, musíte mať však aspoň 2 svedkov, ktorí sa podpíšu na tento dokument a potvrdia skutočnosť doručenia a odmietnutia podpisu.

V ostatných prípadoch (doručenie poštou s doručenkou, vrátanie ako nedoručené) nastávajú účinky dňom prevzatia ( dátum prevzatia je napísaný na doručenke ), alebo dňom, kedy bol list vrátený poštou ako nedoručený ( je tam uvedený dátum z pošty ).
eviketa
10.11.05,14:55
dakujem , som sa utvrdila, že je to OK a budem ľahšie spaťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
ajobs
10.11.05,20:30
Želám ti dobrú noc.:)
adus
30.08.06,09:24
Ahojte, prosím o pomoc...
Zamestnancovi bola daná výpoveď podľa §68 - porušenie pracovnej disciplíny (pracuje u nás od 1.9.2003). Na výpovedi má dátum ukončenia prac.pomeru 23.8.2006. Keďže výpoveď nechcel prevziať, bola mu v daný deň odoslaná na doručenku. Zatiaľ sa mi nevrátila doručenka, ale môj predpoklad je, že si neprevezme obálku.
K akému dňu ho mám poodhlasovať z poisťovní?
Dik
Tweety
30.08.06,09:43
Ahojte, prosím o pomoc...
Zamestnancovi bola daná výpoveď podľa §68 - porušenie pracovnej disciplíny (pracuje u nás od 1.9.2003). Na výpovedi má dátum ukončenia prac.pomeru 23.8.2006. Keďže výpoveď nechcel prevziať, bola mu v daný deň odoslaná na doručenku. Zatiaľ sa mi nevrátila doručenka, ale môj predpoklad je, že si neprevezme obálku.
K akému dňu ho mám poodhlasovať z poisťovní?
Dik § 38 Doručovanie
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
Asi budeš musieť počkať na to, či mu bola alebo nebola doručená výpoveď.
adus
30.08.06,09:50
a ten čas medzi 23.8.2006 a prevzatím alebo neprevzatím zásielky mu mám písať dovolenku, ak na ňu má nárok?
ďakujem
Tweety
30.08.06,09:52
a ten čas medzi 23.8.2006 a prevzatím alebo neprevzatím zásielky mu mám písať dovolenku, ak na ňu má nárok?
ďakujemAk má ešte dovolenku, tak by som to riešila tak.
adus
30.08.06,09:55
Ďakujem pekne, budem čakať...
bazil
19.09.06,06:26
V zákonníku práce som sa dočítal, že písomnosti ktoré sa týkajú uzatvorenia a ukončenia pracovného pomeru sa zasielajú zamestnancovi ako doporučená zásielka. Teda nemusí to byť doporučená zásielka s nápisom "do vlastných rúk? Posielali sme totiž výpoveď zamestnancovi a ten nám tvrdí že žiadnu nedostal. Doklad z pošty o doručení mám, ale ako ním preukážem že to bola fakt výpoveď? Lebo v tom období sme posielali skutočne aj iné písomnosti. Ide aj o to, že ako sme zistili, tú doporučenú zásielku fakt on neprebral ale prebrala jeho mama. Podľa mňa je to chyba poštárky,ktorá doporučený list mala dať len jemu ale môj problém to však nerieši. Poraďte ako postupovať?
jales
19.09.06,07:05
Ja mám lepšie skúsenosti s tým, ak napíšem do listu nie presný dátum skončenia, ale že pracovný pomer sa skončí dňom doručenia listu. Aj s tou dovolenkou je to dilema, lebo za absenciu ju môžeš krátiť.
dana9
19.09.06,07:15
V zákonníku práce som sa dočítal, že písomnosti ktoré sa týkajú uzatvorenia a ukončenia pracovného pomeru sa zasielajú zamestnancovi ako doporučená zásielka. Teda nemusí to byť doporučená zásielka s nápisom "do vlastných rúk? Posielali sme totiž výpoveď zamestnancovi a ten nám tvrdí že žiadnu nedostal. Doklad z pošty o doručení mám, ale ako ním preukážem že to bola fakt výpoveď? Lebo v tom období sme posielali skutočne aj iné písomnosti. Ide aj o to, že ako sme zistili, tú doporučenú zásielku fakt on neprebral ale prebrala jeho mama. Podľa mňa je to chyba poštárky,ktorá doporučený list mala dať len jemu ale môj problém to však nerieši. Poraďte ako postupovať?

Bazil, čo sa týka doručovanie písomností Zľ týkajúcich sa zmien vzniku a skončenia PP , tieto musia byť v zásade doručené do vlastných rúk, je to výslovne ustanovené v § 38 ods. 1 prvá veta, na konci tejto vety.

§ 38

Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

Je to napísané trochu zmätočne, pretože to prvé "do vlastných rúk" sa vzťahuje na všetky spôsoby doručenia, teda aj na pracovisku, v jeho byte alebo kde bude zastihnutý, a samozrejme aj na doručovanie poštou.
Úplne posledná veta síce pri doručovaní poštou už používa slová "ako doporučenú zásielku", ale keď tam uplatníš (musíš uplatniť) prvé všeobecné rpavidlo, vychádza z toho, že doručiješ "doporučenou zásielkou do vlastných rúk".

dana:)
danastefan
27.09.06,10:04
Je zamestnanec povinný dať výpoved písomne?
Ktorým dňo ukončím PP dňom doručenia zásielky alebo dátumom uvedeným vo výpovedi ?
Ak dá výpoved z hodiny na hodinu krátim mu zbytok dovolenky?

Vdaka
Tweety
27.09.06,10:07
Je zamestnanec povinný dať výpoved písomne?
Ktorým dňo ukončím PP dňom doručenia zásielky alebo dátumom uvedeným vo výpovedi ?
Ak dá výpoved z hodiny na hodinu krátim mu zbytok dovolenky?

Vdaka
1. áno
2.uplynutím VD.
3.Hodinovú výpoveĎ ZP nepozná. Je možné za určitých podmienok okamžite skončiť PP, je to § 69 ZP.
danastefan
27.09.06,10:15
Ak sa ani nedostavil ,len poslal roddinného príslušníka ,aby mi to oznámil?
Je na mne dat mu výpoved ,akú za porušeni edisciplíny,čo s VD ak sa už neukáže?
Tweety
27.09.06,10:21
Ak sa ani nedostavil ,len poslal roddinného príslušníka ,aby mi to oznámil?
Je na mne dat mu výpoved ,akú za porušeni edisciplíny,čo s VD ak sa už neukáže?
Je to porušenie disciplíny a následne dôvod na uvažovanie nad výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
danastefan
28.09.06,10:19
Dám mu §68 ods.1 písm.b,ale ako tam dodržím lehotu jeden mesiac,ked sa už neukázal? Alebo §63ods.1písm. e.Poprosím nejaký vzor tlačiva .Vdaka
dana9
28.09.06,10:31
Dám mu §68 ods.1 písm.b,ale ako tam dodržím lehotu jeden mesiac,ked sa už neukázal? Alebo §63ods.1písm. e.Poprosím nejaký vzor tlačiva .Vdaka

Treba doručovať na poslednú známu adresu, ak ju náhodou zmenil a vám to neoznámil, tak platí:

Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa.
teda, že k doručenie bolo zmarené v dôsledku toho, že Zc neoznámil ZĽ zmenu adresy.

dana:)
bazil
10.10.06,08:47
Prosím Vás v § 49 odst. 6 sa hovorí, že výpovedná lehota u zamestnanca, ktorý má kratší pracovný čas ako 20 hodín je 15 dní a plynie odo dńa doručenia. píšem teraz jednu takúto výpoveď ale neviem aký dátum ukončenia pracovného pomeru tam mám uviesť, keď vlastne neviem dopredu kedy si zamestnanec presne výpoveď prevezme. Alebo tam nemám uvádzať žiaden dátum a dať tal len tú vetu, ... že výpovedná doba plnyie odo dńa doručenia? ? my sme chceli dať výpovede ku 15.11.06 tak to je dosť dlhý čas na prevzatie výpovede, len chcem aby to bolo OK. Prosím poraďte mi, ďakujem
bazil
10.10.06,09:08
Júj, poobede to mám dať na poštu, neriešili ste niekto podobný problém?
azuz
10.10.06,09:35
Ak plynie 15 dňová výpovedná lehota od doručenia, tak keď to teraz dáš doručiť, neskončí pracovný pomer 15.11.2006 ale skôr. Nie je lepšie ukončiť pracovný pomer dohodou k tomuto dátumu?
Doplňujem:
Pozorne si pozri § 38 ZP - Doručovanie.
Poštou sa doručuje doporučene do vlastných rúk, alebo sa to dá prevziať zamestnancovi na pracovisku oproti podpisu.
bazil
11.10.06,05:41
Prosím Vás a nemáte niekto náhodou taký vzor výpovede z pracovného pomeru pri pracovnom čase kratšom ako 20 hodin?
Chobot
11.10.06,05:54
Prosím Vás a nemáte niekto náhodou taký vzor výpovede z pracovného pomeru pri pracovnom čase kratšom ako 20 hodin?

Zober si vzor inej výpovede, prepíš odkaz na príslušný paragraf a dĺžku výpovednej doby a máš to. Na to netreba žiadne litánie písať, stačia dve vety vrátane súdružského pozdravu.
Gido
11.10.06,05:59
hlavička ZĽ
datum
adresa ZC
Vec: Výpoveď
text: Dávam Vám výpoveď podľa § 49 ods.6 Zákonníka práce. Výpovedná doba začína plynúť doručením tejto výpovede a končí uplynutím 15-teho dňa, kedy skončí Váš pracovný pomer.
S pozdravom pečiatka ZĽ, podpis
Pozn.: môžu tam byť ešte rôzne vety ako ďakujem Vám za prácu atď.... Doručiť osobne, potvrdiť prevzatie na kópii alebo doručenkou do vl. rúk
Stačí toľko?
dana9
11.10.06,06:16
Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako konať v prípade výpovede. Zamestnanec prušil pracovnú disciplínu hrubým spôsobom od piatku - pondelka - absencie, alkohol počas smeny, poškodzovanie majetku.... vypísala som výpoveď, podpísaná je zamestnávateľom, ale je tu problém - ako ju doručiť, aby bol skutkovo naplnený §61 ods.1 - "výpoveď musí byť písomná a DORUČENÁ, inak je NEPLATNÁ..." alebo §70 "okamžité skončenie PP musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne... a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je NEPLATNÉ", keď zamestnanec je od pondelka "zatajený" a nebýva na svojej adrese. Je výpoveď platná alebo nie a ako ju doručiť?

Je to po právnej stránke v poriadku, ak mu to doručíte na poslednú známu adresu, pretože v takomto prípade platí ustanovenie § 38 ods. 4 ZP :
Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

V takomto prípade ZC tým, že vám neoznámil zmenu adresy, zmaril doručenie, a preto platí, že písomnosť sa považuje za doručenú aj napriek tomu, že tam už nebýva. účinky doručenia nastanú dňom, kedy pošta vráti písomnosť ako nedoručenú.


dana:)
dana9
11.10.06,06:25
:D :D dana9, myslím, že tento pýtajúci sa už na tento problém našu radu nepotrebuje. Veď to sa stalo pred rokom!


mimotemy :eek: :eek: som hrozná , vôbec som si to nevšimla :rolleyes: :rolleyes:

dana:)
jana32
21.04.09,05:18
Prosím o radu, včera sme na pracovisku chceli odovzdať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, a to za prítomnosti dvoch ďalších svedkov. Zamestnankyňa nám však odmietla túto výpoveď prevziať. Doručenie výpovede bolo teda zmerené konaním zamestnanca. teraz však neviem ako bude plynúť výpovedná doba, od 1.5.? Alebo som povinná ešte mu túto výpoveď zaslať aj poštou, počkať kým ju pošta vráti, lebo je jasné že výpoveď nepreberie a v takom prípade by výpovedná doba začala plynúť zrejme až od 1.6.? Ďakujem
drobeceva
21.04.09,05:45
Prosím o radu, včera sme na pracovisku chceli odovzdať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, a to za prítomnosti dvoch ďalších svedkov. Zamestnankyňa nám však odmietla túto výpoveď prevziať. Doručenie výpovede bolo teda zmerené konaním zamestnanca. teraz však neviem ako bude plynúť výpovedná doba, od 1.5.? Alebo som povinná ešte mu túto výpoveď zaslať aj poštou, počkať kým ju pošta vráti, lebo je jasné že výpoveď nepreberie a v takom prípade by výpovedná doba začala plynúť zrejme až od 1.6.? Ďakujem
Pozri si par.38 . ZP umožňuje doručenie písomnosti aj na pracovisku. Ak máte s dvoma svedkami, že odmietla prevziať, je to v poriadku, považuje sa to za doručenie. VD začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca. Ak ste jej to dávali v apríli, máte podpis svedkov - VD začína plynúť od 1.5.
babkamaja
22.11.09,16:30
Ak by došlo k súdu, podpisy svedkov na alkohol nestacia, musi byt dôkaz od policajtov. Sudy su vzdy na strane zamestnancov
Lámerová
19.01.10,10:02
ak mám 18.1.2010 ukončenie odbernej lehoty, čo je zrejmé z vrátenej zásielky, ktoré zamestn. neprevzala v odbernej lehote. List sa nám vrátil 19.1.2010, ktorý deň považujem za ukončenie pracovného pomeru 18. alebo 19.
katka50
19.01.10,10:09
ak mám 18.1.2010 ukončenie odbernej lehoty, čo je zrejmé z vrátenej zásielky, ktoré zamestn. neprevzala v odbernej lehote. List sa nám vrátil 19.1.2010, ktorý deň považujem za ukončenie pracovného pomeru 18. alebo 19.
19.1.2010
Zákonník práce § 38 ods. 4

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
Lámerová
19.01.10,10:23
takže ak tomu dobre rozumiem, tak na obálke je vyznačený dátum vrátenia zásielky 18.01.2010, takže ukončenie pracovného pomeru bude k 18.01.2010?
katka50
19.01.10,10:31
takže ak tomu dobre rozumiem, tak na obálke je vyznačený dátum vrátenia zásielky 18.01.2010, takže ukončenie pracovného pomeru bude k 18.01.2010?
Veď ste napísala, že Vám list pošta vrátila 19.1.2010. V mojej odpovedi som Vám červeným vyznačila znenie zákona, aj dátum 19.1.2010.