pupavqa
11.03.10,19:45
Prosím Vás, do júna 2009 som bola SZČO, potom som ukončila živnosť a platila odvody do ZP ako samoplatiteľ. Teraz si robím DP, uplatňujem paušálne výdavky 40% + zaplatené odvody. Môžem si od základu dane SZČO odrátať aj odvody do ZP, ktoré som platila ako samóplatiteľ?
grammatika
12.03.10,11:02
Nie :)
VladoaKatka
12.03.10,11:38
Prosím Vás, do júna 2009 som bola SZČO, potom som ukončila živnosť a platila odvody do ZP ako samoplatiteľ. Teraz si robím DP, uplatňujem paušálne výdavky 40% + zaplatené odvody. Môžem si od základu dane SZČO odrátať aj odvody do ZP, ktoré som platila ako samóplatiteľ?
Len tie odvody, ktoré boli zaplatené v súvislosti s podnikaním.
Samoplatiteľ - dobrovoľne nezamestnaná osoba - to nemá nič spoločné s podnikaním.
Timka1
12.03.10,11:50
Len tie odvody, ktoré boli zaplatené v súvislosti s podnikaním.
Samoplatiteľ - dobrovoľne nezamestnaná osoba - to nemá nič spoločné s podnikaním.

s dovolením p. Mihála pripájam link, v ktorom je uvedené, že poistné na ZP samoplatiteľa je možné zarátať do DP, dúfam, že sa to vzťahuje aj na DP - B

http://www.porada.sk/1330274-post214.html
misurka
03.03.11,20:38
V prípade, že SZČO prerušil v priebehu roka 2010 podnikanie a v čase prerušenia bol dobrovoľne nezamestnaný, platil odvody do ZP ako samoplatiteľ, tieto odvody nie je možné uznať do daňových výdavkov v DP za rok 2010, asi nie, že?
Juliska2
03.03.11,20:56
Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
misurka
03.03.11,21:05
Ide o DP typu A?

Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
misurka
04.03.11,06:46
.


Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
misurka
04.03.11,06:48
Viete niekto poradiť s touto dilemou, aj keď skôr zastávam možnosť neuplatnenia do daňových výdavkov.


V prípade, že SZČO prerušil v priebehu roka 2010 podnikanie a v čase prerušenia bol dobrovoľne nezamestnaný, platil odvody do ZP ako samoplatiteľ, tieto odvody nie je možné uznať do daňových výdavkov v DP za rok 2010, asi nie, že?
babi2
04.03.11,07:05
V prípade, že SZČO prerušil v priebehu roka 2010 podnikanie a v čase prerušenia bol dobrovoľne nezamestnaný, platil odvody do ZP ako samoplatiteľ, tieto odvody nie je možné uznať do daňových výdavkov v DP za rok 2010, asi nie, že?
Odvody na ZP sú povinné zo zákona o ZP, to nie je ako u odvodov do SP, kde sa povinnosť odvíja od stanovenej výšky príjmov a preto mám za to, že sú uznateľným daňovým výdavkom
babi2
04.03.11,07:08
Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
Zaplatené odvody idú do DP v tom roku v ktorom boli zaplatené
mondes
04.03.11,07:41
Odvody na ZP sú povinné zo zákona o ZP, to nie je ako u odvodov do SP, kde sa povinnosť odvíja od stanovenej výšky príjmov a preto mám za to, že sú uznateľným daňovým výdavkom
Do výdavkov si môže dať len výdavky súvisiace s podnikaním. Odvody samoplatiteľa v takomto prípade nepatria do výdavkov.
babi2
04.03.11,08:16
Do výdavkov si môže dať len výdavky súvisiace s podnikaním. Odvody samoplatiteľa v takomto prípade nepatria do výdavkov.
Pozri príspevok č.4 odpoveď od p. Mihála
misurka
04.03.11,08:31
Tento názor som zastávala aj ja, avšak práve tu na porade som našla od známych poraďákov vyjadrenia, že v prípade platenia preddavkov na ZP z titulu samoplatiteľa, tieto nie je možné uplatniť si do daňových výdavkov. Avšak s určitosťou viem, že na školeniach Jozefa Mihála po minulé roky, tento poukazoval na možnosť uplatniť tieto preddavky na ZP do daňových výdavkov.


Odvody na ZP sú povinné zo zákona o ZP, to nie je ako u odvodov do SP, kde sa povinnosť odvíja od stanovenej výšky príjmov a preto mám za to, že sú uznateľným daňovým výdavkom
babi2
04.03.11,09:17
Prikladám link k DP za rok 2010, kde sa okrem iného píše

Ak sa podnikateľ rozhodol neuplatniť skutočné výdavky a nechce z rôznych dôvodov viesť si účtovníctvo, môže si uplatniť výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky). To znamená, že od svojich príjmov si odpočíta:
1. 40% z príjmov. Remeselné živnosti si môžu za r. 2010 ešte stále odpočítať až 60% z príjmov.
2. súčet všetkých poistných odvodov na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré podnikateľ zaplatil v r. 2010. Podnikateľ si môže odpočítať nielen povinné poistenie, ale napr. aj poistné platené dobrovoľne – napr. do Sociálnej poisťovne.
http://www.investujeme.sk/clanky/do-31.-marca-2011-podavame-danove-priznanie-za-rok-2010-aj-rocne-zuctovanie-zdravotneho-poistenia/
misurka
04.03.11,09:28
Čiže zastávate názor, že i odvody do ZP za samoplatiteľa sú súčasťou poistného uplatneného za výdavok, či už v rámci DP typu A alebo B?


Prikladám link k DP za rok 2010, kde sa okrem iného píše

Ak sa podnikateľ rozhodol neuplatniť skutočné výdavky a nechce z rôznych dôvodov viesť si účtovníctvo, môže si uplatniť výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky). To znamená, že od svojich príjmov si odpočíta:
1. 40% z príjmov. Remeselné živnosti si môžu za r. 2010 ešte stále odpočítať až 60% z príjmov.
2. súčet všetkých poistných odvodov na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré podnikateľ zaplatil v r. 2010. Podnikateľ si môže odpočítať nielen povinné poistenie, ale napr. aj poistné platené dobrovoľne – napr. do Sociálnej poisťovne.
http://www.investujeme.sk/clanky/do-31.-marca-2011-podavame-danove-priznanie-za-rok-2010-aj-rocne-zuctovanie-zdravotneho-poistenia/
Juliska2
04.03.11,21:20
Do výdavkov si môže dať len výdavky súvisiace s podnikaním. Odvody samoplatiteľa v takomto prípade nepatria do výdavkov.
dakujem za reakcie, ale nejde o podnikateľa, ale o osobu, ktorá ukončila pracovný pomer a neevidovala sa na ÚP. je dobrovolne nezamestnaná, ale platí preddavky do ZP mesačne, do 8. nasledujúceho mesiaca.
Juliska2
04.03.11,21:25
Ide o DP typu A?
typ A
luciadr
07.03.11,13:53
Dobrý deň,
mám podobný prípad. Ide o živnostníka, ktorý začal živnosť 20.6.2010 a dovtedy si platil ako dobrovolne nezamestnany Zdravotne poistenie. Kde ho mam uviest v dan.priznani typu B? Alebo tam tu ciastku vobec nedam? a este jedna vec..sluzby v lesnictve maju 40 alebo 60% pausalne vydavky??dakujeeem
ZuzanaP
30.03.11,08:26
:)Ak FO počas evidencie na UP platí dobrovoľne odvody do SP, potom si založí živnosť. Môže si dobrovoľné odvody odrátať od príjmu? Ja si myslím, že môže :)
rodina1
30.03.11,08:45
:)Ak FO počas evidencie na UP platí dobrovoľne odvody do SP, potom si založí živnosť. Môže si dobrovoľné odvody odrátať od príjmu? Ja si myslím, že môže :)

Ja si myslím, že nie. Ak bol dobrovoľným platiteľom aj počas živnosti, tak tieto odvody si môže odpočítať od príjmu. Tie predchádzajúce nie.
ZuzanaP
30.03.11,10:04
Ja si myslím, že nie. Ak bol dobrovoľným platiteľom aj počas živnosti, tak tieto odvody si môže odpočítať od príjmu. Tie predchádzajúce nie.

Ďakujem, zase som o niečo múdrejšia. Najhoršie, ak sa neviem dohodnúť sama so sebou :)