samolepka
11.03.10,18:48
Dobrý deň!
Aké riešenie by ste nám poradili? Mám "svokra", ktorý sa po rozvode s manželkou odsťahoval preč ku milenke. Majetkoprávne rozhodnutie nebolo v tom čase uskutočnené, takže majetok sa rozdelil medzi oboch na polovicu. Môj manžel zdedil polovicu po už nebohej matke(súrodencov sme vyplácali). Teraz sa "svokor" domáha vyplatenia od svojho syna so svojej polovice. Od rozvodu uplynulo cca 20 rokov ak nie viac. "Svokor" sa počas tých rokov o NIČ nestaral čo sa týkalo udržiavania domu(opravy,zavedenie plynu, platenie daní . . .).Ako by sme sa mali zachovať v takomto prípade? Prosím Vás, poraďťe nám! Sme dvaja mladí ľudia, čo sa snažia postaviť na nohy. Vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
11.03.10,17:51
Ak je možné vyčísliť hodnotu jeho podielu v dobe rozvodu, tak z tej hodnoty by som odrátal všetky výdavky na údržbu, a rekonštrukcie.
A ak niečo ostane, tak to by som možno vyplatil.
Xanti
11.03.10,17:54
Ak je možné vyčísliť hodnotu jeho podielu v dobe rozvodu, tak z tej hodnoty by som odrátal všetky výdavky na údržbu, a rekonštrukcie.
A ak niečo ostane, tak to by som možno vyplatil.
No neviem takto to asi nepôjde. Lebo on by mohol žiadať nájomné za tých 20 rokov.

Bola na porade pred nedávnom podobná téma, a vlastne sa to skončilo patovou situáciou.

Nedá sa nič robiť, tzv. svokor vlastní polovicu bytu, máte na ňu predkupné právo. Ale donútiť kúpiť Vás to nemôže. Môže skúsiť predať tú svoju polovicu. No a ešte je otázne či sa toho predaja dožije, potom bude zase dedičské konanie, ale bude viac záujemcov o to.
Zoltán Kovács
11.03.10,17:56
No neviem takto to asi nepôjde. Lebo on by mohol žiadať nájomné za tých 20 rokov.

Bola na porade pred nedávnom podobná téma, a vlastne sa to skončilo patovou situáciou.

Nedá sa nič robiť, tzv. svokor vlastní polovicu bytu, máte na ňu predkupné právo. Ale donútiť kúpiť Vás to nemôže. Môže skúsiť predať tú svoju polovicu. No a ešte je otázne či sa toho predaja dožije, potom bude zase dedičské konanie, ale bude viac záujemcov o to.

Ak sa nemýlim, tak nájomné spätne žiadať môže len do určitej doby, alebo sa mýlim?
Xanti
11.03.10,17:58
Ak sa nemýlim, tak nájomné spätne žiadať môže len do určitej doby, alebo sa mýlim?
No to neviem,
ale viem napr. to, že ak niečo robili v byte tak museli žiadať súhlas od spoluvlastníka, čo svokor je. Takže treba dať pozor do čoho investujú.
samolepka
11.03.10,18:04
Dodatok k prvemu listu: Z morálneho hľadiska je možné, aby si syn kupoval svoje dedičstvo?!
Zoltán Kovács
11.03.10,18:06
Dodatok k prvemu listu: Z morálneho hľadiska je možné, aby si syn kupoval svoje dedičstvo?!

Nie je to jeho dedičstvo, kým otec žije. A zatiaľ s tým vlastne môže robiť čo chce.
Xanti
11.03.10,18:09
Dodatok k prvemu listu: Z morálneho hľadiska je možné, aby si syn kupoval svoje dedičstvo?!
Hohohohohohooo...

tak ako to je omyl, na dedičstvo nie je nárok. Ak rodič predá majetok počas svojho života a príjem z toho prefláka v kasíne je to jeho vec. Deti sa nemôžu domáhať tzv. dedičstva.

A ak dostal syn ponuku od vlastníka teda spoluvlastníka nehnuteľnosti, a neakceptuje ju tak tento môže skúšať nehnuteľnosť predať niekomu inému. Teda osobne by som nekúpila podiel v byte.

Sú dve možnosti, vyplatiť a vlastne odkúpiť si polovicu bytu od svokra. Alebo potom tíško počkať, či nenastal už ten čas odchodu ( ktorý nevieme kedy nás čaká ) a povyplácať potom všetkých dedičov.
samolepka
11.03.10,18:24
Dá sa urobiť spätný odhad domu z roku 1989? Platila by tá suma v súčasnosti?
Xanti
11.03.10,18:25
Dá sa urobiť spätný odhad domu z roku 1989? Platila by tá suma v súčasnosti?
Nie neplatila, vypláca sa zo súčasnej trhovej ceny. Bohužial.