deane7
11.03.10,20:20
Na väčšine územia Slovenska je veľmi tvrdá voda a aj napriek tomu že nám distribútori tvrdia že je čistá a nezávadná naše ľadviny by o nej vedeli povedať svoje. Bol som raz na nábore predajcov akéhosi zariadenia na úpravu a tam nám ukázali čo sa v našej vode nachádza za svinstvo. Aj chuť vodovodnej vody sa nedá prirovnať k vode kupovanej. No a tá z PET fliaš je zase znečistená tým, čo sa z tých fliaš uvoľňuje. Iste že sa dajú kúpiť jemné filtre na odstránenie nečistôt, niektoré údajne odstránia aj ťažké kovy, dusičňany a chlór, ale čo s tým vodným kameňom? Upravujete si nejako vodu? Aké sú náklady?
kyblik
11.03.10,19:24
mimotemy ja si upravujem iba fernet. Riedim ho tonicom... :cool::D;)
Laco-monter
11.03.10,19:49
Treba dať urobiť komplexny rozbor vody a potom sa rozhodnuť ako vodu upravovať.

Najnebezpečnejšie su dusičnany a bakterialne zamorenie pitnej vody /fekálny bacil/
Ak voda obsahuje jedno alebo druhe netreba ju konzumovať !!!

Ja osobne mám namontovaný filter na odchlorovanie pitnej vody Rainfresh FC-200 na jednom vývode a používame ju na varenie a na pitie.
Tiež tento filter zlepšuje chuť vody.

Čo sa týka tvrdosti vody organizmus dospelého človeka by s tým nemal mať problém,

samozrejme pre kojencov je najlepšie vodu kupovať alebo používať filtrovanú vodu známeho obsahu.
kukučka
11.03.10,19:54
používam filtračnú kanvicu Brita, mesačné náklady za filter cca 10 €
arizona
11.03.10,20:14
deane7
12.03.10,04:23
Tie hlúposti čo trepú vodári a politickí nominanti ma nezaujímajú. Ja viem aká je naša voda tvrdá a viem aj to, že veľa ľudí u nás trpí ľadvinovými kameňmi. A voda z PET fliaš či už minerálna alebo stolová je síce zbavená nejakých baktérií ale na druhej strane obsahuje svinstvo z PET fliaš. Napríklad filter dokáže vraj vodu zbaviť nečistôt, ale nie vodného kameňa, teda voda je stále tvrdá. http://www.energytable.cz/filtrace-uprava-pitne-vody-filtry-na-pitnnou-vodu.html
A reverzná osmóza je pre akvaristiku a priemyselné použitie, no nepíšu či aj na pitie.
http://www.filtracevody.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsID=12
deane7
12.03.10,05:02
Kyblik - fernet by som ničím nekazil.
Laco-monter - ten filter ma zaujal, no našiel som u predajcu aj konvicu čo odstraňuje prebytočnú tvrdosť. http://www.jona.cz/czech/filtr200.htm
Kukučka - aj na tie filtre sa pozriem.
Skutočne to zlepší aj chuť vody? Je to tak, že ak voda nechutí sa pitný režim ťažko dodržuje.
Laco-monter
12.03.10,06:20
Kyblik - fernet by som ničím nekazil.
Laco-monter - ten filter ma zaujal, no našiel som u predajcu aj konvicu čo odstraňuje prebytočnú tvrdosť. http://www.jona.cz/czech/filtr200.htm
Kukučka - aj na tie filtre sa pozriem.
Skutočne to zlepší aj chuť vody? Je to tak, že ak voda nechutí sa pitný režim ťažko dodržuje.

Jednoduchy princip, vo filtri je aktívne uhlie , keď ním prejde voda, odfiltruje sa nielen chlor ale aj pachute, preto sa hovorí,že zlepšuje chuť vody.

Existuju aj zariadenia na demineralizaciu vody,ale to je naozaj na primyselné použitie.

Čo sa týka kanvice Brita, je to malo účinné a veľmi drahé riešenie.

Filter FC-200 mením po 1 roku a v Hornbachu /najdrahší obchod/ stojí okolo 26 eur.
V CZ stojí tento filter okolo 550 CZK.

Ano presne na tej istej stranke som to zisťoval aj ja! www.jona.cz
deane7
12.03.10,06:36
A čo si myslíš o reverznej osmóze? Tým si sa nezaoberal?
Laco-monter
12.03.10,06:40
A čo si myslíš o reverznej osmóze? Tým si sa nezaoberal?

Ľutujem, nezaoberal.:mee:
aero352
12.03.10,07:14
Ahojte my mame na vstupe vody do domu dva filtre jeden je uhlikovy a druhy je nejaky spagatovy k tomu vlastnu studnu a rozbor vody bol neuveritelny - laborant sa cudoval . Celkove naklady za filtre su cca do 30 Eur rocne . Na odstranenie tvrdosti vody by mal pomahat elektromagnet (cievka natocena na trubke)resp. permanentny magnet (medzikus) . K tej reverznej osmoze , my sme ju dostali od rodicov ale nic moc .
deane7
12.03.10,08:25
Tie magnety kameň neodstránia, ony majú význam iba v tom že sa má menej usádzať kameň, no v našich podmienkách je účinnosť sotva 10%.
robin78
12.03.10,09:42
Pre tych koho zaujima reverzna osmoza, tak je to rozoberane v tejto teme: http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=9&t=318&sid=9e122f2bd7f968f08c0d9ee1df1ff25f
kukučka
12.03.10,18:44
my máme vodu priamo z Tatier a je veľmi dobrá, chvália všetky návštevy.

Varná kanvica mala permanentne nasadaný vodný kameň, odkedy používam Britu, zdá sa mi voda sladšia a kameň sa neusadzuje.
arizona
12.03.10,19:15
niečo k čisteniu vody prostredníctvom reverznej osmózy :

V súvislosti s možným využitím reverznej osmózy na úpravu vody na pitné účely je potrebné upozorniť na riziká, ktoré táto technológia so sebou prináša. Vo vode upravenej reverznou osmózou sú úplne alebo takmer úplne odstránené minerálne látky, čo znamená, že voda je demineralizovaná a má vlastnosti vody, ktorá je známa väčšine obyvateľov ako destilovaná voda.
pokračovanie TU : http://www.vuvh.sk/index.php/sk_SK/news/21/134/cistenie-vody-prostrednictvom-reverznej-osmozy/
deane7
12.03.10,19:50
Dnes som sa dozvedel o vode viac než za 50 rokov. No som z toho zmätený ako major Haluška. Takže asi osmózu nie, no zase tá naša je hrozne tvrdá a to tiež žiadna výhra pre ľadviny. Alebo osmózu a Himalájsku soľ? Zatiaľ prípad neuzatváram.
kukučka
12.03.10,19:59
náhody vraj neexistujú, toto mi prišlo mailom
deane7
13.03.10,14:35
Pravdepodobne potom iba filtre, no tá tvrdosť ma dosť hnevá.
Antea
13.03.10,14:44
Dnes som sa dozvedel o vode viac než za 50 rokov. No som z toho zmätený ako major Haluška. Takže asi osmózu nie, no zase tá naša je hrozne tvrdá a to tiež žiadna výhra pre ľadviny. Alebo osmózu a Himalájsku soľ? Zatiaľ prípad neuzatváram.
To čo si sa dozvedel o vode je z časti pravda, ale len čo sa týka dusičnanov, no nie vodného kameňa. Porozmýšlaj aké kyslé prostredie má človek v žalúdku, sú to niekoľkonásobne koncentrovanejšie kyseliny ako ocot. A vieš, čo robí ocot s vodným kameňom? Jednoducho reaguje a je po kameni. Voda predsa nepreteká ľudským telom ako napr. v práčke. Tak načo sa nad tým trápiš? Obličkové kamene vznikajú z nedostatočného príjmu tekutín, zadržiavania moču, keď sa moč znovu dostáva do tela a nečistoty sa usádzajú v obličkách.
deane7
13.03.10,15:45
Ale keď pijeme veľa vodného kameňa ktorý teda v žalúdku reaguje s kyselinami, stejne zaťažuje ľadviny. Keď pijeme takú vodu tak presýtenú minerálmi tá nám nepomôžetoľko látok vylúčiť von. Teraz práve pijem Pilsner Urquell, ale tá cena, bŕŕ
Antea
13.03.10,16:19
Ale keď pijeme veľa vodného kameňa ktorý teda v žalúdku reaguje s kyselinami, stejne zaťažuje ľadviny. Keď pijeme takú vodu tak presýtenú minerálmi tá nám nepomôžetoľko látok vylúčiť von. Teraz práve pijem Pilsner Urquell, ale tá cena, bŕŕ
To pivo radšej vynechaj, chmeľ obsahuje veľa rastlinných hormónov podobných ženským pohlavným hormónom a rastú z nich prsia a tiež "tehotenské" bruško
deane7
14.03.10,13:03
:D Ale ja nepijem Corgoň ale plzeň. :D;)