andrea4211
12.03.10,07:17
Ahojte, poradte mi prosim. SZČO, platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), ma obchod - kupuje a predava cez ERP. Na konci roka spravil inventuru, ma prebytok zasob, treba zvysit zaklad dane? Ak to dobre chapem, tak zaklad dane by som upravovala len v pripade škody (prebytok a manko). Alebo tu sumu uvediem len vo vykaze majetku a zaväzkov? Z nakupeneho tovaru si uplatnoval odpocet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). DAKUJEM!
Zita5
12.03.10,06:26
Podľa znenia otázky predpokladám , že sa jedná o JU .

Prebytok zásob treba uviesť do Knihy zásob podľa členenia - u Vás to je tovar .Navýšite tým skladové zásoby a prejaví sa to aj v Inventarizácii k 31.12.2009.Použijete k tomu Príjemku na sklad . Výsledok inventarizácie skladu prenesiete do Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2009.

Do príjmu sa tento prebytok dostane prostredníctvom účtovania tržieb za ich predaj .Nenavyšujete v JU žiadny daňový základ.I napriek tomu , že prebytok zvyšuje jeho majetok .

P.S. Ale pri prebytku môže byť aj chyba v skladovej evidencii tovaru .
andrea4211
12.03.10,07:21
Dakujem, ano ide o JU.Mne v uctovnictve vysiel nejaky stav zasob napr. 2000EUR. Podnikatel pri inventarizacii zistil, ze v sklade ostali zasoby v hodnote 3000EUR. Pises, ze vysledok inventarizacie prenesiem do vykazu, t.j. zasoby = 3000EUR. V softvere (Alfa) to ako zauctujem, kedze teraz tam mam tych 2000 EUR?Velmi pekne dakujem.
Zita5
12.03.10,07:26
Dakujem, ano ide o JU.Mne v uctovnictve vysiel nejaky stav zasob napr. 2000EUR. Podnikatel pri inventarizacii zistil, ze v sklade ostali zasoby v hodnote 3000EUR. Pises, ze vysledok inventarizacie prenesiem do vykazu, t.j. zasoby = 3000EUR. V softvere (Alfa) to ako zauctujem, kedze teraz tam mam tych 2000 EUR?Velmi pekne dakujem.

V SW ALFA so kliknite na sklad - Príjemka . Kde máte tlačítko pridaj , sa Vám ponúknu možnosti a vyberie možnosť "Prebytok pri inventúre " a tam pridáte prostredníctvom tejto príjemky jednotlivý tovar , ktorý je prebytkom . Potom vytlačíte znovu inventarizáciu a stav vyčíslený v euro bude aj stavom vo Výkaze o MaZ .

v PD už o tom neúčtujete .
Zita5
12.03.10,07:29
Vyššie uvedený krok by som robila, až keď som presvedčená o tom , že nie je chyba v príjme a vo výdaji tovaru .
andrea4211
12.03.10,07:32
A ked je chyba v prijme a vydaji tovaru, to ako budem riesit?Robim to poprvykrat.
Zita5
12.03.10,07:43
A ked je chyba v prijme a vydaji tovaru, to ako budem riesit?Robim to poprvykrat.

Ak sa niečo neprijalo na základe dod.FA alebo DL , tak sa vyhotoví príjemka , ak sa niečo neodpísalo výdajkov cez sklad , tak sa vyhotoví výdajka .Proste bolo by dobré pátrať po tom kde nastala chyba, keď Vám vyšiel prebytok .

Ale zasa na druhej strane , ak si skladovú evidenciu robí živnostník, tak mu zaúčujete to čo Vám odovzdal . Ja si myslím, že už je dosť vysoký termín na to , aby ste mu tieto veci kontrolovali .

Obchodníci sú esá v tomto , možno sa to stalo aj tým , že tovar existuje a faktúru nedoložil do účtovníctva a mieša sa mu to ako jablká s hruškami .Celkom kľudne to môže byť aj nákup tovaru , ktorý predáva mimo RP a z toho dôvodu sa o tom tovare neúčtovalo a pri inventarizácii sa SZČO pozabudol ;)


Takže beriem späť , ja by som mu ten prebytok naostro zaúčtovala do skladu ako som popísala vyššie .
andrea4211
12.03.10,07:50
Velmi pekne Vam dakujem!Uz posledna otazka - kedy opravujem zaklad dane o vysledok inventarizacie? (Inac to motto je krasne).
Zita5
12.03.10,08:01
Velmi pekne Vam dakujem!Uz posledna otazka - kedy opravujem zaklad dane o vysledok inventarizacie? (Inac to motto je krasne).

- ak SZČO končí živnosť
- ak SZČO pozastaví živnosť a neobnoví ju do termínu podania DP za daný rok
- ak SZČO prechádza na paušálne výdavky
andrea4211
12.03.10,08:20
Este raz dakujem! A ja som to takto vedela, len ma podnikatel pomylil.
porada111
12.03.10,12:14
Dobrý deň. Prosím vás o radu. Zaradila som to sem, lebo sa mi zdá že téma je rovnaká. Mám na sklade tovaru prebytok aj manko. Moj dodávateľ mi fakturoval 2 ks kníh, ale dodal mi dve iné( podobné). Pôvodne som chcela u dodávateľa vymeniť, ale nejak to doteraz stále nevysporiadal a ja musím ukončiť účtovníctvo. Prosím poraďte mi ako to vyriešiť v sklade a ako voči DP. Ďakujem
Účtujem v JU, nie som platca DPH
Zita5
12.03.10,12:18
Dobrý deň. Prosím vás o radu. Zaradila som to sem, lebo sa mi zdá že téma je rovnaká. Mám na sklade tovaru prebytok aj manko. Moj dodávateľ mi fakturoval 2 ks kníh, ale dodal mi dve iné( podobné). Pôvodne som chcela u dodávateľa vymeniť, ale nejak to doteraz stále nevysporiadal a ja musím ukončiť účtovníctvo. Prosím poraďte mi ako to vyriešiť v sklade a ako voči DP. Ďakujem

Prebytok , ako som písala vyššie a pri manku v rámci Účtovných uzávierkových operácii interným dokladom stornujete výdavok mínusom za chýbajúci tovar .
Zita5
12.03.10,12:23
Prebytok , ako som písala vyššie a pri manku v rámci Účtovných uzávierkových operácii interným dokladom stornujete výdavok mínusom za chýbajúci tovar .

Ešte doplním moju odpoveď . Musíte upraviť aj stav na sklade a to výdajkou zo skladu , kde uvediete jednotlivý tovar - manko a na základe tejto výdajky potom účtujte v ÚUO ako som písala v predošlom príspevku .
porada111
12.03.10,12:55
Nedá sa to ako +, - na sklade a doplniť že ide o zámenu tovaru?