Catto
12.03.10,07:18
Dobry den, pravdepodobne koncom maja mi skonci pracovny pomer. Potreboval by som vediet, ak sa zaregistrujem na urade prace ako nezamestnatny ale nezaziadam o podporu, ci je mozne povedme zaziadat o nu neskor, po 1, 2 mesiacoch. Pocas toho jedno-dvojmesacneho obdobia zamestnany nebudem, ale podporu zatial cerpat nechcem. Vdaka, Kamil
ivka70
12.03.10,06:29
Na socialnu poistovnu ides s papiermi z UP o tom , od kedy si evidovany na UP. Od toho dna dostanes aj podporu, aj keby si si ju vybavoval az o 3 mesiace.

Ak nechces podporu, neeviduj sa na UP, ale prihlas sa po ukonceni PP ako samoplatca v zdravotnej poistovni. Zdravotne poistenie je povinne, ale ine nie. Takze budes relativne volny, neviazany na UP a mozes ist aj na cestu okolo sveta :), co pri evidencii na UP nestihnes, nakolko tam je nutne sa pravidelne hlasit :).
Catto
12.03.10,06:59
Ak by som bol teda samoplatca, povedzme 1-2 mesiace po skonceni PP a az potom by som sa chcel zaevidovat na UP a zaziadat o podporu, budem mat stale narok? Ide o to, ze budem pravdepodobne robit na dohodu a ked sa osvedcim, pojdem robit na zivnost, len si nechcem zatial zakladat zivnost, kym to nie je iste. Ale nechcel by som stratit narok na podporu, pokial by mi ta praca padla. Vdaka, Kamil
ivka70
12.03.10,08:23
Ak by som bol teda samoplatca, povedzme 1-2 mesiace po skonceni PP a az potom by som sa chcel zaevidovat na UP a zaziadat o podporu, budem mat stale narok? Ide o to, ze budem pravdepodobne robit na dohodu a ked sa osvedcim, pojdem robit na zivnost, len si nechcem zatial zakladat zivnost, kym to nie je iste. Ale nechcel by som stratit narok na podporu, pokial by mi ta praca padla. Vdaka, Kamil

Podmienka naroku na podporu je odpracovane (platene odvody) aspon 3 roky z poslednych 4 rokov (1095 dni) . Takze ak splnas podmienku, ze si pracoval v kuse aspon 3 posledne roky, tak teoreticky moze byt ta "pauza" medzi zamesnatnanim a evidenciou do 1 roka a este stale budes mat narok na podporu. A od septembra bude dokonca stacit mat odpracovane len 2 roky :).
Evidencia na UP ti potom zacina az dnom prihlasenia sa (po ukonceni zamestnania je to do 7 dni a plati evidencia od proveho dna).