dany.b
12.03.10,07:19
Pozdravujem. Chcem sa opýtať ako to je z daňovým bonusom na dieťa keď manželia nežijú spolu. Matka dieťaťa sa odsťahovala s dieťaťom od otca a tiež sebe a dieťaťu nahlásila prechodný pobyt na novej adrese (trvalý pobyt majú všetci stále rovnaký).
Doposiaľ bol otcovi dieťaťa vyplácaný daňový bonus normálne avšak matka, ktorá je toho času stále na materskej dovolenke požiadala písomne zamestnávateľa otca o to, aby mu daňový bonus nebol vyplácaný, že vraj uplatňovať si ho bude ona. Je zamestnávateľ povinný matke vyhovieť? Čo keď ona je stále na materskej dovolenke - z čoho si chce uplatňovať daňový bonus?
Našiel som len toto: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797 . Tam je napísané: ak sa nedohodnú inak, daňový bonus sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba. Ale čo keď si ho matka nemá z čoho uplatniť?

ĎAKUJEM
ewita888
12.03.10,07:22
jednou s podmienok je, že je spoločná domácnosť..
dany.b
12.03.10,07:29
jednou s podmienok je, že je spoločná domácnosť..

toto si nemyslím
Xanti
12.03.10,07:34
Čo keď ona je stále na materskej dovolenke - z čoho si chce uplatňovať daňový bonus? Ako dôrazne matke vysvetliť, ako a prečo a kto má nárok na daňový bonus.

A že ak ho nebude poberať otec dieťaťa, tak tie peniaze ostanú štátu, a jej dieťa z toho mať nič nebude, nakoľko ona nemá zdaniteľný príjem. A len preto, že poberá materskú jej ho nikto nedá.

mimotemy Ináč takých inteligentných ludí milujem, s prepáčením h...o vedia o tom, ale sú múdry ako hasičské razítko. :eek:
kn-alka
12.03.10,07:37
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne

!! na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti !!

s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň
Xanti
12.03.10,07:37
Našiel som len toto: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797 . Tam je napísané: ak sa nedohodnú inak, daňový bonus sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba. Ale čo keď si ho matka nemá z čoho uplatniť?

ĎAKUJEM
No vybral si si s toho článku čo tebe vyhovuje. Ale nakoľko dieťa s tebou nebýva v spoločnej domácnosti tak nárok na daňový bonus nemáš.


Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa (alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti), môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 19,2-násobku sumy životného minima (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=847) (podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona).
Takže odsťahovaním sa matky s dieťaťom, ty aj matka ste stratili nárok na daňový bonus na dieťa.
Ty preto, že dieťa s tebou nebýva v domácnosti.
A matka ho nedostane kvôli tomu, že nemá zdaniteľný príjem podľa podmienok.
dany.b
12.03.10,07:39
to Xanti

Len škoda, že si to matka nenechá vysvetliť...
Môže si ona uplatňovať tento bonus z niečoho iného, alebo z platu napr. jej rodičov??
Xanti
12.03.10,07:41
to Xanti

Len škoda, že si to matka nenechá vysvetliť...
Môže si ona uplatňovať tento bonus z niečoho iného, alebo z platu napr. jej rodičov??
Nie nárok na danový bonus si môže uplatniť len rodič dieťaťa, nie starý rodič.

Práve na tej stránke čo si si sám našiel je to veľmi pekne rozpísané. Vytlač jej ju. Zvýrazňovačom zvýrazni podstatné časti. A pošli jej to.
dany.b
12.03.10,07:42
Ty preto, že dieťa s tebou nebýva v domácnosti.
.

Ale však v zákone máš jasne napísané: na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).
tak?
Xanti
12.03.10,07:44
Ale však v zákone máš jasne napísané: na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).
tak?
Ano lebo dieťa môže študovať mimo domov a tým pádom má prechodný pobyt inde. Tam je toto myslené.

Ale ak tvoja mng. začala vypisovať zamestnávateľovi a on Ti zastaví vyplácanie, tak potom ťažko dostaneš daňový bonus späť. Až ked tak pri podávaní DP za rok 2010 v roku 2011.
dany.b
12.03.10,07:46
Nie nárok na danový bonus si môže uplatniť len rodič dieťaťa, nie starý rodič.

OK, čiže matka si ho nemá z čoho uplatniť? Tak?

A čo potom môj zamestnávateľ musí mi zrušiť to vyplácanie? A môže to spraviť bez môjho súhlasu?
Xanti
12.03.10,07:51
OK, čiže matka si ho nemá z čoho uplatniť? Tak?

A čo potom môj zamestnávateľ musí mi zrušiť to vyplácanie? A môže to spraviť bez môjho súhlasu?
Ano je to pravda, matka si to nemá ako uplatniť. Musí mať príjmy minimálne vo výške 1846,20 eura za rok 2010, aby mohla tento bonus získať v roku 2011.

Musí ísť o príjmy zdaniteľné, teda zarobené v práci ( nepatria sem napr. OCR, PN, rodičovský ... )

No môže to urobiť, si myslím. V tomto nemám istotu. Lebo ak by nezrušil a daňový bonus by ste si uplatnili obaja ty ho budeš musieť vrátiť.

Nechaj to tak, hádam tvoja mng. pochopí, že to sa tak nedá a DB Ti doplatia v roku 2011 pri RZD alebo DP.
ewita888
12.03.10,07:55
Podľa všetkého matka dieťaťa, ak spravila až taký krok, že požiadala tvojho zamestnávateľa o zrušenie vyplácania DB, má na to nejaké dôvody..vieš, čo myslím.. aby to neskončilo tak, že ťa udá na DÚ a budeš to musieť vrátiť aj s pokutou...
dany.b
12.03.10,08:00
Ano je to pravda, matka si to nemá ako uplatniť. Musí mať príjmy minimálne vo výške 1846,20 eura za rok 2010, aby mohla tento bonus získať v roku 2011.

Musí ísť o príjmy zdaniteľné, teda zarobené v práci ( nepatria sem napr. OCR, PN, rodičovský ... )

No môže to urobiť, si myslím. V tomto nemám istotu. Lebo ak by nezrušil a daňový bonus by ste si uplatnili obaja ty ho budeš musieť vrátiť.

Nechaj to tak, hádam tvoja mng. pochopí, že to sa tak nedá a DB Ti doplatia v roku 2011 pri RZD alebo DP.

ĎAKUJEM za radu

Nič iné mi asi ani nezostáva - len to nechať tak - je to presne tak ako si to napísal v tvojom prvom príspevku... ľudia ktorý vedia o tom H....o a múdry sú ako hasičské razítko
dany.b
12.03.10,08:01
Podľa všetkého matka dieťaťa, ak spravila až taký krok, že požiadala tvojho zamestnávateľa o zrušenie vyplácania DB, má na to nejaké dôvody..vieš, čo myslím.. aby to neskončilo tak, že ťa udá na DÚ a budeš to musieť vrátiť aj s pokutou...

dôvod? jediný dôvod je ten, že keď jej tie peniaze (19,34€) nechcem dať tak nech ich radšej nemám ani ja. to je jej jediný dôvod. keby som jej tie peniaze posielal súhlasila by naďalej s tým že ten daňový bonus bude vyplácaný mne
Xanti
12.03.10,08:02
ĎAKUJEM za radu

Nič iné mi asi ani nezostáva - len to nechať tak - je to presne tak ako si to napísal v tvojom prvom príspevku... ľudia ktorý vedia o tom H....o a múdry sú ako hasičské razítko
Napísala ked tak už,
:D
a proste hádam tvoja mng. pochopí o rok, že ona si daňový bonus uplatniť nemôže. Tak si ho potom uplatníš ty.

Ale medzitým jej vytlač tú stranu, zvýrazni podstatné aby študovala. ;)
Xanti
12.03.10,08:03
dôvod? jediný dôvod je ten, že keď jej tie peniaze (19,34€) nechcem dať tak nech ich radšej nemám ani ja. to je jej jediný dôvod. keby som jej tie peniaze posielal súhlasila by naďalej s tým že ten daňový bonus bude vyplácaný mne
No ono je to 20 € už od júla minulého roka, a v podstate sú to peniaze pre dieťa nie pre tvoju potrebu. :(
ewita888
12.03.10,08:05
dôvod? jediný dôvod je ten, že keď jej tie peniaze (19,34€) nechcem dať tak nech ich radšej nemám ani ja. to je jej jediný dôvod. keby som jej tie peniaze posielal súhlasila by naďalej s tým že ten daňový bonus bude vyplácaný mne
no ja neviem, ale je to daňový bonus na DIEŤA, takže patria tie peniaze dieťaťu, resp. tomu, kto sa oň stará... nič v zlom..:rolleyes:
dany.b
12.03.10,08:06
No ono je to 20 € už od júla minulého roka, a v podstate sú to peniaze pre dieťa nie pre tvoju potrebu. :(

jj máš pravdu je to 20€, ale rovnako toľko ja platím mesačne malého životné kapitálové poistenie. čiže tie peniaze nespotrebovám pre svoj úžitok. čiže preto to riešim
Chobot
12.03.10,09:10
Ano je to pravda, matka si to nemá ako uplatniť. Musí mať príjmy minimálne vo výške 1846,20 eura za rok 2010, aby mohla tento bonus získať v roku 2011.

Musí ísť o príjmy zdaniteľné, teda zarobené v práci ( nepatria sem napr. OCR, PN, rodičovský ... )

No môže to urobiť, si myslím. V tomto nemám istotu. Lebo ak by nezrušil a daňový bonus by ste si uplatnili obaja ty ho budeš musieť vrátiť.

Nechaj to tak, hádam tvoja mng. pochopí, že to sa tak nedá a DB Ti doplatia v roku 2011 pri RZD alebo DP.

A nechce si náhodou ona uplatniť prídavok k prídavku na dieťa? Neviem presne, aké sú tam podmienky, ale jednou z nich je, že na dieťa sa nesmie poberať daňový bonus.
Xanti
12.03.10,09:11
A nechce si náhodou ona uplatniť prídavok k prídavku na dieťa? Neviem presne, aké sú tam podmienky, ale jednou z nich je, že na dieťa sa nesmie poberať daňový bonus.
Je to možné my to nezistíme, pokiaľ oni spolu nekomunikujú. :D
Chobot
12.03.10,09:42
Je to možné my to nezistíme, pokiaľ oni spolu nekomunikujú. :D

Lebo inak je veľká škoda, že to zostane štátu...
Xanti
12.03.10,10:29
Lebo inak je veľká škoda, že to zostane štátu...
No bohužial,
ked sa nevedia dohodnúť, tak profituje z toho niekto iný. Ved nenadarmo sa hovorí ...

" KDE SA DVAJA HÁDAJÚ, VÍŤAZOM JE TRETí "

( manželia, víťaz je štát )
heket
23.03.12,16:22
SZČO dosiahol stratu.Tým pádom nemá nárok na daňový bonus a manželka si ho nemôže uplatniť lebo nemala príjem. Ako dostať podnikanie do zisku? Vedie JU účtovníctvo a je platiteľ DPH. Môžu sa jednoducho vyradiť niektoré daňové výdavky a presunúť ich na nedaňové, aby sa vytvoril zisk? Aký postoj bude mať k tomu daňový úrad pri prípadnej kontrole, že došlo k umelému zníženiu nákladov a tým pádom k získaniu daňového bonusu? ĎAKUJEM za názory.
Mila123
23.03.12,16:39
čo také by si nedala do výdavkov? keď máš viazanú DPH?
veronikasad
23.03.12,17:15
SZČO dosiahol stratu.Tým pádom nemá nárok na daňový bonus a manželka si ho nemôže uplatniť lebo nemala príjem. Ako dostať podnikanie do zisku? Vedie JU účtovníctvo a je platiteľ DPH. Môžu sa jednoducho vyradiť niektoré daňové výdavky a presunúť ich na nedaňové, aby sa vytvoril zisk? Aký postoj bude mať k tomu daňový úrad pri prípadnej kontrole, že došlo k umelému zníženiu nákladov a tým pádom k získaniu daňového bonusu? ĎAKUJEM za názory.
Legálny spôsob zvýšenia základu dane je prerušenie odpisovania majetku (neuplatnenie daňových odpisov).
heket
23.03.12,19:41
Je veľa výdavkov, ktoré nie sú naviazané na DPH. Takže to by išlo. Nie je ani majetok, ktorý by bol odpisovaný, takže ani prerušenie odpisovania nie je možné. Náklady sa dajú vyradiť, len či by to nebolo ,,umelé,, zvyšovanie príjmu pre účely bonusu a nebolo to napadnuté. To potrebujem rozdiskutovať.
veronikasad
23.03.12,20:19
Je veľa výdavkov, ktoré nie sú naviazané na DPH. Takže to by išlo. Nie je ani majetok, ktorý by bol odpisovaný, takže ani prerušenie odpisovania nie je možné. Náklady sa dajú vyradiť, len či by to nebolo ,,umelé,, zvyšovanie príjmu pre účely bonusu a nebolo to napadnuté. To potrebujem rozdiskutovať.
Môžeš byť konkrétnejšia, aké daňové výdavky si firma nechce uplatniť ?
Pre vznik nároku na DB musia byť splnené dve podmienky.
1. Príjem=tržby vo výške 6-násobku min.mzdy
2. Kladný základ dane - stačí aj 1€ (trošku pritiahnuté za vlasy ...)
heket
23.03.12,20:36
Výdavky, ktoré by sa dali vyradiť sú napr. poistné, služby od neplatcov DPH a pod..Podmienky daň bonusu sú mi jasné, preto tá diskusia, že sa chceme dostať na aspoň 1 Eur nejakou dobrou cestou.