Z.E.Ú.S.
12.03.10,09:30
ahojte mám u klienta szčo, ktorému robím PÚ faktúru, ktorá je tak na hranici rokov, faktúra je ešte číslovaná na rok 2009 , konkretne faktúra č. 6/2009 je ale vystavená 5.1.2010, teda aj vyplatená na bank. účet až v roku 2010 ale ako deň zdaniteľného plnenia je uvedeny datum 31.12.2009 ! viem že v PÚ sú dôležité výnosy a náklady nie príjmy a výdavky len ten dátum vystavenia ma trochu mätie, teda dať ju do roku 2009 alebo nedať ?
petra:-)
12.03.10,08:57
Uvedenú dodávku je potrebné posúdiť z pohľadu časového rozlíšenia. Pokiaľ sa jedná o dodávku, ktorá bola uskutočnená v roku 2009, teda vecne aj časovo spadá do roku 2009, je potrebné o nej aj tak účtovať. Bude potom výnosom roku 2009 účtovať sa bude v zmysle internej smernice. Na základe dodacieho listu a interného dokladu sa zaúčtuje na príslušný účet výnosov súvsťažne k účtu 385, alebo, ak je stanovené v internej smernici, že faktúry vystavené do určitého dátumu v januári, týkajúce sa obdobia predchádzajúceho roku budú číslované a účtované v príslušnom období, zaúčtuje sa táto faktúra do decembra 2009 ako riadna faktúra 311/6xx.
ekopo
12.03.10,09:03
Z.E.Ú.S.
12.03.10,09:33
Uvedenú dodávku je potrebné posúdiť z pohľadu časového rozlíšenia. Pokiaľ sa jedná o dodávku, ktorá bola uskutočnená v roku 2009, teda vecne aj časovo spadá do roku 2009, je potrebné o nej aj tak účtovať. Bude potom výnosom roku 2009 účtovať sa bude v zmysle internej smernice. Na základe dodacieho listu a interného dokladu sa zaúčtuje na príslušný účet výnosov súvsťažne k účtu 385, alebo, ak je stanovené v internej smernici, že faktúry vystavené do určitého dátumu v januári, týkajúce sa obdobia predchádzajúceho roku budú číslované a účtované v príslušnom období, zaúčtuje sa táto faktúra do decembra 2009 ako riadna faktúra 311/6xx.
áno faktúra sa týka práce odvedenej v decembri 2009, firma ale nemá žiadnu internú smernicu, ale keďže je fakturovaná za prácu odvedenú v roku 2009 a ešte aj číslovanie je pod rokom 2009 dám ju teda asi do toho roku 2009
Trip
12.03.10,11:31
ahojte mám u klienta szčo, ktorému robím PÚ faktúru, ktorá je tak na hranici rokov, faktúra je ešte číslovaná na rok 2009 , konkretne faktúra č. 6/2009 je ale vystavená 5.1.2010, teda aj vyplatená na bank. účet až v roku 2010 ale ako deň zdaniteľného plnenia je uvedeny datum 31.12.2009 ! viem že v PÚ sú dôležité výnosy a náklady nie príjmy a výdavky len ten dátum vystavenia ma trochu mätie, teda dať ju do roku 2009 alebo nedať ?

ach jo, tak este raz :

jeden zo zakladnych principov uctovnictva je, ze transakcie sa uctuju do obdobia, s ktorym vecne a casovo suvisia.

Cize ak boli sluzby poskytnute v roku 2009, musia byt zauctovane v roku 2009. Je uplne normalne, ze faktura za sluzby poskytnute v decembri sa vystavuje az v januari - pocas mesiaca robis, robis, robis, mesiac skonci a ty zaciatkom nasledujuceho mesiaca urobis fakturu, ktoru posles klientovi - zadanitelne plnenie je samozrejme v tom predchadzajucom mesiaci, kedze vtedy si poskytoval sluzby.

Cize Tvoj pripad je akoby z 'ucebnice uctovnictva vytiahnuty' ...;)
Z.E.Ú.S.
14.03.10,15:23
Vďaka a zaujímalo by ma ako by sa to riešilo v JÚ ? asi by sa tiež faktúra zaúčtovala do roku 2009 ale keďže príjem je až v roku 2010 tak by ovplyvňovala výsledok hospodárenia až v roku 2010 narozdiel od PÚ kde ovplyvni už rok 2009 , tak je ?
Danila
14.03.10,15:42
Vďaka a zaujímalo by ma ako by sa to riešilo v JÚ ? asi by sa tiež faktúra zaúčtovala do roku 2009 ale keďže príjem je až v roku 2010 tak by ovplyvňovala výsledok hospodárenia až v roku 2010 narozdiel od PÚ kde ovplyvni už rok 2009 , tak je ?Ďalší učebnicový príklad, v ktorom si opísal rozdiel medzi JÚ a PÚ.
profesional
07.05.10,21:51
Poznam sialencov co este aj o 10 eurovej fakture za telefon z prelomu rokov robia polozky prechodnych obdobi ratane podla dni..
Nech zije cista presnost na ukor efektivnosti..
Stefan2005
08.05.10,06:40
Poznam sialencov co este aj o 10 eurovej fakture za telefon z prelomu rokov robia polozky prechodnych obdobi ratane podla dni..
Nech zije cista presnost na ukor efektivnosti..

Neviem síce čo sú to položky prechodných období, ale ak je to časové rozlíšenie nákladov a výnosov na prelome účtovného obdobia do príslušného účtovného obdobia, tak asi som tiež šialenec, lebo aj ja časovo rozlišujem položky i do výšky 10 eur. Ale možná to bude tým, že som laik, a nie je mi známy predpis, ktorý by stanovil hodnoty, do ktorých nie je, resp. už je efektívne takúto činnosť vykonávať. Zatiaľ sa riadim postupmi účtovania (v PÚ) a tam je len o príncípe vecnej a časovej súvislosti... Bez ohľadu na hodnotu. A pretože za dodržiavanie postupov účtovania je zodpovedný účtovník, tak sa nimi aj snažim riadiť...