miriam.1
12.03.10,08:36
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Som rozvedená, a bývam s dvoma deťmi u mojich rodičov, ktorým som sa presťahovala ešte pred rozvodom. Spolu s mojim exmanželom sme uzatvorili zmluvu o úvere na prístavbu kúpelne ešte v čase keď som bývala s ním. Keďže on cele roky nebol nikde zamestnaný úver je písaný na moje meno. Jemu po rozvode ostala nová kúpeľna spolu s novým zariadením a preto sme sa ústne dohodli že mi bude dávať mesačne sumu na splátku úveru. Túto sumu mi však dáva nepravidelne, dokonca keď som mu povedala že to dám na súd tak mi povedal, že môžem byť rada že mi vôbec niečo dáva. V súčasnej dobe som stále na materskej a rodičovský príspevok ktorý mi chodí na účet sa mi hneď strháva na splátku úveru. Preto by ma zaujímalo, či môžem podať taký návrh na vysporiadanie bezpodielového vlastníctva, ktorý sa týka tohto nášho úveru, aby ho súd zaviazal platiť ho až do jeho skončenia, nakoľko on užíva kúpeľňu, na ktorú bol úver braný.
kms
13.03.10,10:46
dolezita je tu otazka, kedy doslo k rozvodu, a teda k zaniku bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, nakolko v zmysle par. 149 ods. 4 obcianskeho zak. je sudne vyporiadanie mozne len do 3 rokov od zaniku BSM, potom sa aplikuje nevyvratitelna zakonna domnienka. V ramci sudneho konania by sud vypocital celkovu hodnotu majetku a predpokladam, ze by riesil aj spolocne dlhy.
miriam.1
16.03.10,09:36
ďakujem, od rozvodu ešte neuplynuli tri roky, ale mňa zaujíma či môžem podať ten návrh čisto len na ten dlh. nakoľko ostatné veci sme si podelili.
Mgr.Shrek
16.03.10,13:10
ďakujem, od rozvodu ešte neuplynuli tri roky, ale mňa zaujíma či môžem podať ten návrh čisto len na ten dlh. nakoľko ostatné veci sme si podelili.

Samozrejme.
V tom návrhu by som uviedol, že ostatné majetkové vzťahy medzi manželmi boli vysporiadané dohodou medzi manželmi.
Respektíve súd sa bude pri vysporiadaní BSM zaoberať.