luluhaha
05.10.05,14:49
Prosím o radu intrakom.dodanie z EU - JU SZČO

deň vystavenia fa 29.3.05
deň dodania dodávateľa je na fa 29.3.05
deň prijatia tovaru odberateľa je 10.4.05
obdržanie fa 10.4.05

ktorým dátumom dám do účta, ktorým dátumom kurz?
ktorý dátum dám na odpočítanie dane?
ktorý na daňovú povinnosť?
je dôležité či mám faktúru ešte pred dodaním tovaru, alebo nie?

ďakujem Vám všetkým za rýchlu odpoveď
sway
05.10.05,12:58
Prosím o radu intrakom.dodanie z EU - JU SZČO

deň vystavenia fa 29.3.05
deň dodania dodávateľa je na fa 29.3.05
deň prijatia tovaru odberateľa je 10.4.05
obdržanie fa 10.4.05

ktorým dátumom dám do účta, ktorým dátumom kurz?
ktorý dátum dám na odpočítanie dane?
ktorý na daňovú povinnosť?
je dôležité či mám faktúru ešte pred dodaním tovaru, alebo nie?

ďakujem Vám všetkým za rýchlu odpoveď
Ja by som postupovala takto:
deň prijatia faktúry, kedy prišila do firmy - kurz pre záväzok 10.4.2005
deň dodania podľa dodávateľa - kurz pre DPH 29.3 2005
deň vystavenia 29.3.2005
:p
Jana Acsová
05.10.05,13:06
Všetky dátumy vyššie uvádzané sú správne, ale nie celkom presne z uvádzaných dôvodov:

- vznik účtovného prípadu ... dátum dodania (prijatie tovaru odberateľom), kurz z toho dňa,
- vznik daňovej povinnosti: dátum vystavenia faktúry od zahraničného dodávateľa, kurz z toho dňa,
- právo na odpočítanie dane: rovnaký kurz ako je vznik daňovej povinnosti, t.j. kurz dňom vystavenia faktúry. Právo na odpočítanie dane možno uplatniť v mesiaci marec alebo apríl 2005.
kačenka
05.10.05,13:29
kde bol ten tovar od 29.03 do 10.04.? Je dosť dôležité, od kedy môžeš s tovarom
nakladať ako so svojím. Ak 29.03. alebo až 10.04.Ak 29.03. tak je to OK, ale ak
10.04. tak ti daňová povinnosť vzniká až 15.05.
sway
05.10.05,13:32
Všetky dátumy vyššie uvádzané sú správne, ale nie celkom presne z uvádzaných dôvodov:

- vznik účtovného prípadu ... dátum dodania (prijatie tovaru odberateľom), kurz z toho dňa,
- vznik daňovej povinnosti: dátum vystavenia faktúry od zahraničného dodávateľa, kurz z toho dňa,
- právo na odpočítanie dane: rovnaký kurz ako je vznik daňovej povinnosti, t.j. kurz dňom vystavenia faktúry. Právo na odpočítanie dane možno uplatniť v mesiaci marec alebo apríl 2005.
AVO - sorry -máš chvíľku, - nerozumiem tomu, tak čo nie je správne?:rolleyes:
luluhaha
05.10.05,13:34
dodávateľ ho vyskladnil 29.3.05 a zaviezol ku kamarátovi, odkiaľ si ho odberateľ vyzdvihol cestou z výstavy t.j.10.4.05 v nedelu, čiže žiaden oficiálny sklad.
Jana Acsová
05.10.05,13:39
Ja by som postupovala takto:
deň prijatia faktúry, kedy prišila do firmy - kurz pre záväzok 10.4.2005
deň dodania podľa dodávateľa - kurz pre DPH 29.3 2005
deň vystavenia 29.3.2005
:pNa vznik účtovného prípadu uvádzaš dátum prijatia faktúry a ja dátum dodania (prijatia dodávky zákazníkom). A v druhej časti je kombinácia dodania a vystavenia a pre účely DPH sa berie vznik daňovej povinnosti, v tomto prípade vystavenie faktúry (čiže kurz nezávisí odo dňa dodania).
Jana Acsová
05.10.05,13:41
kde bol ten tovar od 29.03 do 10.04.? Je dosť dôležité, od kedy môžeš s tovarom
nakladať ako so svojím. Ak 29.03. alebo až 10.04.Ak 29.03. tak je to OK, ale ak
10.04. tak ti daňová povinnosť vzniká až 15.05.V tomto jednotlivom prípade mám za to, že možno aplikovať iba § 20 ods. 1 písm. b) ZDPH.
sway
05.10.05,14:04
Na vznik účtovného prípadu uvádzaš dátum prijatia faktúry a ja dátum dodania (prijatia dodávky zákazníkom). A v druhej časti je kombinácia dodania a vystavenia a pre účely DPH sa berie vznik daňovej povinnosti, v tomto prípade vystavenie faktúry (čiže kurz nezávisí odo dňa dodania).Čiže v tomto prípade by som mala mať na túto zahraničnú DF povinnosť až v 4 mesiaci (lebo tovar aj faktúra prišili 10.4. ) ale odpočet v 3-ťom? - lebo uviedli dodanie 29.3 - je tak?
a ak by som to dala celé aj povinnosť aj odpočet v 3-ťom mesiaci čo mi z toho vyplýva? - hádam dodatočné??? :mee:
a aby to bolo komplet - keby som teda dala dodanie i odpočet v 4-tom mesiaci nebude to OK?:(

moc dík....:)
Jana Acsová
05.10.05,14:06
Čiže v tomto prípade by som mala mať na túto zahraničnú DF povinnosť až v 4 mesiaci (lebo tovar aj faktúra prišili 10.4. ) ale odpočet v 3-ťom? - lebo uviedli dodanie 29.3 ? - je tak?
a ak by som to dala celé aj povinnosť aj odpočet v 3-ťom mesiaci čo mi z toho vyplýva? - hádami dodatočné??? :mee:
a aby to bolo komplet - keby som teda dala dodanie i odpočet v 4-tom mesiaci nebude to OK?:(

moc dík....:)Tu asi dochádza k "hlubokému nedorozumění".http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Pripnem ešte link:
http://www.porada.sk/showthread-t_13428-page_1-pp_10.html

Link sa týka upozornenia na obdobie, kedy najskôr možno uplatniť právo na odpočítanie dane.
sway
05.10.05,14:09
Tu asi dochádza k "hlubokému nedorozumění".http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Pripnem ešte link:
http://www.porada.sk/showthread-t_13428-page_1-pp_10.html

Link sa týka upozornenia na obdobie, kedy najskôr možno uplatniť právo na odpočítanie dane.
vďaka budem čakať - možno som už domontovaná ....:rolleyes:
Jana Acsová
05.10.05,14:10
Čiže v tomto prípade by som mala mať na túto zahraničnú DF povinnosť až v 4 mesiaci (lebo tovar aj faktúra prišili 10.4. ) ale odpočet v 3-ťom? - lebo uviedli dodanie 29.3 - je tak?
Mám za to, že daňová povinnosť pre účely samozdanenia vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. b) t.j. dňom vyhotovenia faktúry t.j. 29.3.2005. Právo na odpočítanie dane možno uplatniť 03 alebo 04/2005, nakoľko faktúru sme obdržali do 25.4.2005 t.j. do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, kedy vznikla daňová povinnosť.
sway
05.10.05,14:19
Mám za to, že daňová povinnosť pre účely samozdanenia vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. b) t.j. dňom vyhotovenia faktúry t.j. 29.3.2005. Právo na odpočítanie dane možno uplatniť 03 alebo 04/2005, nakoľko faktúru sme obdržali do 25.4.2005 t.j. do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, kedy vznikla daňová povinnosť.
:p Moc vďaka za trpezlivosť - som sa sama domontovala, dobre to robím, ja to vždy dávam podľa dodavateľa (vystavenia dokladu) - v tomto prípade by som teda dala všetko do 3-ho. si ma ukľudnila....- už dnes radšej končím, lebo ešte niečo dobabrem....:D
Jana Acsová
05.10.05,14:25
No na dnes už asi aj ja. Lebo som s príspevkami dnes priam "expandovala"http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a hrozí dočasné uvoľnenie mozgových závitov. Asi 49 :eek:
sway
05.10.05,14:29
No na dnes už asi aj ja. Lebo som s príspevkami dnes priam "expandovala"http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a hrozí dočasné uvoľnenie mozgových závitov. Asi 49 :eek:

Ale ako si pomohla !!! - vrelá vďaka !!!! ;) :)
kačenka
06.10.05,07:15
áno ide o par.20a
luluhaha
06.10.05,08:00
Ďakujem Vám všetkým za pomoc!!!!!! :O) Neviem čo by som bez Vás robila.
Danielam
06.10.05,08:41
Poradí mi niekto?Ide o nadobudnutie tovaru EU.
Od Talianov berieme tovar a vozí nám ho česká prepravná spoločnosť.
Vnikol nám nasledovný komplikovaný prípad:
Faktúra vystavená 15.9.2005 od Talianov /registrovaný pre daň v IT/
Tovar od nich prevzala česká prepravná spoločnosť v ten deň a doviezla ho do Čiech kde nám ho zadržala /z dôvodu, že sme im neuhradili predchádzajúce faktúry/
Dňa 5.10.2005 sme si pre tovar boli v čechách.
Na CMR je dátum prevzatia 15.9.2005 českou spoločnosťou a 5.10.2005 nami.Takže na dvovoznom doklade je vidieť, že ten tovar sa k nám fyzicky dostal až v 10.mesiaci ale Taliani ho poslali s faktúrou.Kedy samozdaniť faktúru od Talianov keď ten tovar u nás nebol???
hnedko
06.10.05,08:58
Prečítala som si všetky vaše príspevky a priznám sa, že už sa to celé pletie. V zmysle zákona je, že daňový výdavok si možno uplatniť do 15 dní od daňovej povinnosti. V tomto prípade nevidím dôvod, aby sa fa zúčtovala 10. 4. 2005. Časové obdobie spĺňa rozdiel 15 dní. Kurz bude braný zo dňa evidovania fa do záväzkov. Ak fa prišla aj s tovarom 10. 4. 2005, tento dátum bude aj na evidencii fa v záväzkoch.
sway
06.10.05,09:06
Prečítala som si všetky vaše príspevky a priznám sa, že už sa to celé pletie. V zmysle zákona je, že daňový výdavok si možno uplatniť do 15 dní od daňovej povinnosti. V tomto prípade nevidím dôvod, aby sa fa zúčtovala 10. 4. 2005. Časové obdobie spĺňa rozdiel 15 dní. Kurz bude braný zo dňa evidovania fa do záväzkov. Ak fa prišla aj s tovarom 10. 4. 2005, tento dátum bude aj na evidencii fa v záväzkoch.
Toto je OK, neviem čo sa tu plietlo - nám išlo hlavne o DPH a kurzy pre DPH a záväzok- či uplatniť vstup aj výstup v 3 mesiaci.... , keby sme ju zaúčtovali ako hovoríš Ty, tak DPH je v nesprávnom období a to až v 4-tom...čo ty na to? ;)


ak hovoríš o tomto príspevku: toto bol môj spôsob ako by som to urobila ja:
http://www.porada.sk/showpost-p_128928-postcount_2.html
Danielam
07.10.05,05:38
Poradí mi niekto?Ide o nadobudnutie tovaru EU.
Od Talianov berieme tovar a vozí nám ho česká prepravná spoločnosť.
Vnikol nám nasledovný komplikovaný prípad:
Faktúra vystavená 15.9.2005 od Talianov /registrovaný pre daň v IT/
Tovar od nich prevzala česká prepravná spoločnosť v ten deň a doviezla ho do Čiech kde nám ho zadržala /z dôvodu, že sme im neuhradili predchádzajúce faktúry/
Dňa 5.10.2005 sme si pre tovar boli v čechách.
Na CMR je dátum prevzatia 15.9.2005 českou spoločnosťou a 5.10.2005 nami.Takže na dvovoznom doklade je vidieť, že ten tovar sa k nám fyzicky dostal až v 10.mesiaci ale Taliani ho poslali s faktúrou.Kedy samozdaniť faktúru od Talianov keď ten tovar u nás nebol???
Prosím Vás nevie mi nikto v tomto poradiť?
luluhaha
07.10.05,07:12
podľa toho čo bolo poradené mne, tak by to malo byť takto:
daňová povinnosť (samozdanenie) - deň vyst.fa, čiže 9/05
právo na odpočet dane - môžeš si vybrať sept. lebo si fa obdržala do 25.10.05, alebo október- dátum dodania
Jana Acsová
07.10.05,07:13
Poradí mi niekto?Ide o nadobudnutie tovaru EU.
Od Talianov berieme tovar a vozí nám ho česká prepravná spoločnosť.
Vnikol nám nasledovný komplikovaný prípad:
Faktúra vystavená 15.9.2005 od Talianov /registrovaný pre daň v IT/
Tovar od nich prevzala česká prepravná spoločnosť v ten deň a doviezla ho do Čiech kde nám ho zadržala /z dôvodu, že sme im neuhradili predchádzajúce faktúry/
Dňa 5.10.2005 sme si pre tovar boli v čechách.
Na CMR je dátum prevzatia 15.9.2005 českou spoločnosťou a 5.10.2005 nami.Takže na dvovoznom doklade je vidieť, že ten tovar sa k nám fyzicky dostal až v 10.mesiaci ale Taliani ho poslali s faktúrou.Kedy samozdaniť faktúru od Talianov keď ten tovar u nás nebol???Skúsime sa z toho vykrútiť:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Pôjdem na to od konca:
Podľa § 51 ods. 2 by mohlo byť právo na odpočítanie dane za splnenia podmienky vzniku daňovej povinnosti uplatnené v mesiaci 09 alebo 10/2005. Ale kedy vznikla daňová povinnost? Môže vzniknúť:
- dňom vystavenia faktúry,
- alebo 15. deň nasledujúceho mesiaca po nadobudnutí tovaru.
Tu sa dostávame do veľmi problematickej situácie, nakoľko dodacie podmienky môzu by rôzne (neuvádzate ju) a teda aj právo nakladat s tovarom je diskutabilné, ako aj právo prepravcu manipulovať s tovarom.

Doporučujem a rovno navrhujem aj prípadnú obhajobu, v prípade námietok:
Obhajobu postupu by som postavila na fyzickom prevzatí tovaru, t.j. deklarovala by som vznik daňovej povinnosti 15. 11. 2005, čo dokladuje aj prevzatie tovaru na CMR. Nakoľko právo na odpočítanie dane nemôže predchádzat vznik daňovej povinnosti, v rovnakom období by som uplatnila aj právo na odpočítanie dane.
Ak by DÚ rozporoval naznačený postup a posunul by vznik daňovej povinnosti, oponujte aj právom na odpočítanie dane, nakoľko právo by ste si mohli uplatnit tak, ako uvádzam v úvode príspevku.
Konečný efekt by bol 0 a to spravidla DÚ nenamieta.
luluhaha
07.10.05,07:23
daniela, tu je ešte o tom reč:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=17
sway
07.10.05,07:37
Skúsime sa z toho vykrútiť:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Pôjdem na to od konca:
Podľa § 51 ods. 2 by mohlo byť právo na odpočítanie dane za splnenia podmienky vzniku daňovej povinnosti uplatnené v mesiaci 09 alebo 10/2005. Ale kedy vznikla daňová povinnost? Môže vzniknúť:
- dňom vystavenia faktúry,
- alebo 15. deň nasledujúceho mesiaca po nadobudnutí tovaru.
Tu sa dostávame do veľmi problematickej situácie, nakoľko dodacie podmienky môzu by rôzne (neuvádzate ju) a teda aj právo nakladat s tovarom je diskutabilné, ako aj právo prepravcu manipulovať s tovarom.

Doporučujem a rovno navrhujem aj prípadnú obhajobu, v prípade námietok:
Obhajobu postupu by som postavila na fyzickom prevzatí tovaru, t.j. deklarovala by som vznik daňovej povinnosti 15. 11. 2005, čo dokladuje aj prevzatie tovaru na CMR. Nakoľko právo na odpočítanie dane nemôže predchádzat vznik daňovej povinnosti, v rovnakom období by som uplatnila aj právo na odpočítanie dane.
Ak by DÚ rozporoval naznačený postup a posunul by vznik daňovej povinnosti, oponujte aj právom na odpočítanie dane, nakoľko právo by ste si mohli uplatnit tak, ako uvádzam v úvode príspevku.
Konečný efekt by bol 0 a to spravidla DÚ nenamieta.

;) Dovolím si nesúhlasiť, ja by som zaúčtovala vstup aj výstup (tiež by výsledný efekt bol nula) do 9/2005 mesiaca, na základe tohto:

Odpočítanie dane - právo a možnosť

podľa zákona č. 222/2004 o DPH



Podľa § 49 ods.1 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH (ďalej len zákon o DPH) právo na odpočítanie dane z tovarov a služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť. Podľa odseku 2 citovaného ustanovenia, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Daňová povinnosť vzniká :

- pri dodaní tovaru dňom dodania tovaru, podľa § 19 ods.1 zákona o DPH,

- pri dodaní služby dňom dodania služby, podľa § 19 ods.2 zákona o DPH,

- pri nadobudnutí, podľa § 20 ods.1 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred horeuvedeným 15. dňom.

Podľa § 51 ods.1 zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od dodávateľa, resp. doklad o premiestnení tovaru alebo doklad o dovoze tovaru. Podľa druhej vety ods.2 uvedeného paragrafu vykoná platiteľ odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane, t.j. v tom období, kedy má faktúru, doklad o dovoze alebo premiestnení tovaru.
Danielam
07.10.05,12:46
Ja som tiež uvažovala o 9.mesiaci.Všetkým Vám ďakujem za radu.Ale vadí mi tu ešte to, že v 9. mesiaci som nemala tovar.Nie je to náhodou tak, že napr, 2.9.2005 mi príde tovar, nemám faktúru tak mi daňová povinnosť vzníká 15.10.2005 ale keby mi faktúra došla 9.10.2005 tak mi dań.pov. vzníká dňom vyhotovenia faktúry.Stále mi tam vadí tá skutočnosť, že námám TOVAR.
Jana Acsová
07.10.05,13:53
Tu sa dostávame do veľmi problematickej situácie, nakoľko dodacie podmienky môzu by rôzne (neuvádzate ju) a teda aj právo nakladat s tovarom je diskutabilné, ako aj právo prepravcu manipulovať s tovarom.
V tomto vidím hlavný problém, ktorý som príspevkom riešila ... a reakcia dovolím si nesúhlasit ... s čím ... s doporučením? V príspevku je uvedený postup aj jeho odôvodnenie. Ak sa zadávateľ rozhodne inak ...
Ako by sme postupovali, keby prepravca zadrzal faktúru napr. do 26.10.? ... Podávali by sme dodatočné daňové priznanie na vznik daňovej povinnosti?

P.S.:
§ 20 ods. 2 - nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa povazuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol povazovaný za dodaný v tuzemsku. Povazovali by ste tovar za dodaný, keby vám ho zadrzal prepravca?
Jana Acsová
07.10.05,14:06
;)
Daňová povinnosť vzniká :

- pri dodaní tovaru dňom dodania tovaru, podľa § 19 ods.1 zákona o DPH,

- pri nadobudnutí, podľa § 20 ods.1 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred horeuvedeným 15. dňom.

Všetko správne, ale:
Kedy bola vyhotovená faktúra? v septembri
Kedy bol tovar nadobudnutý? v októbri

Kedy platí deň vystavenia faktúry pre vznik daňovej povinnosti? Keď bola vyhotovená pred 15. dňom po nadobudnutí tovaru. A podľa mnou naznačeného riešenia, kedy bola vystavená faktúra? Pred nadobudnutím tovaru, t.j. nevztahuje sa na tento prípad deň vyhotovenia faktúry.

To je môj komentár a názor a tak ako uvádzam ... aj s príslušnými argumentami.

Máme odkonzultované z MF, že by DÚ nemali rozporovat postup daňových subjektov, ak vyhotovenie faktúry bezprostredne nadväzuje na dodávku tovaru, ale možno za tento dôvod považovat zadrzanie tovaru prepravcom? A okrem toho, tak ako uvádzam, nevieme dodacie podmienky, za akých sa preprava uskutočnovala a kedy odberateľovi vzniká k tovaru vlastnícke právo, alebo právo s tovarom nakladat.

Tento prípad nie je o nesúhlasoch, ale o hľadaní riešenia ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
07.10.05,14:09
Ja som tiež uvažovala o 9.mesiaci.Všetkým Vám ďakujem za radu.Ale vadí mi tu ešte to, že v 9. mesiaci som nemala tovar.Nie je to náhodou tak, že napr, 2.9.2005 mi príde tovar, nemám faktúru tak mi daňová povinnosť vzníká 15.10.2005 ale keby mi faktúra došla 9.10.2005 tak mi dań.pov. vzníká dňom vyhotovenia faktúry.Stále mi tam vadí tá skutočnosť, že námám TOVAR.Vzhľadom k tomu, čo uvádzam, spomínala som, že DÚ spravidla nerozporuje nulový vplyv na ŠR a v tomto prípade by to tak bolo. Je na Vašom rozhodnutí a zodpovednosti, k akému riešeniu sa prikloníte.
Danielam
07.10.05,17:10
Ja Vám všetkým ďakujem za ochotu pomocť.Ja pondelok pojdem na DU.Zoberiem všetky doklady k tomuto prípadu a nechám si poradiť-ak bude ochota.Ak mi dajú nejaké stanovisko tak vám dám vedieť.Možno raz niekomu pomože.Najhoršie na tom je, že s EÚ veľa skúseností nemám.Teraz som sa prebíjala zákonom a stále mi vadí, že ten tovar je u nás prijatý na sklad až 5.10.2005.Mala by som mať nejaké zmluvy o tom kedy mám právo s tovarom nakladať ???/účtovníctvo som prebrala a nič také som nenašla/ a ani si neviem predstaviť ako by sme dokázali s talianom uzatvoriť takúto zmluvu.Ale pri kontrole mi raz jedna daňovníčka lopatisticky povedala, že právo nakladať s tovarom vzniká odberateľovi od momentu prevzatia tovaru-teda nákladkou do auta, že nikoho nezaujíma kadiaľ a koľko dní s tým bude šofér putovať.Ale to mi nejako nesedí.
sway
07.10.05,19:01
Ja Vám všetkým ďakujem za ochotu pomocť.Ja pondelok pojdem na DU......
....fajn, dj určite vedieť či ti poradili - držím palce:)
Jana Acsová
08.10.05,09:05
;) Dovolím si nesúhlasiť, ja by som zaúčtovala vstup aj výstup (tiež by výsledný efekt bol nula) do 9/2005 mesiaca, na základe tohto:

Odpočítanie dane - právo a možnosť

podľa zákona č. 222/2004 o DPH



Podľa § 49 ods.1 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH (ďalej len zákon o DPH) právo na odpočítanie dane z tovarov a služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť. Podľa odseku 2 citovaného ustanovenia, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Daňová povinnosť vzniká :

- pri dodaní tovaru dňom dodania tovaru, podľa § 19 ods.1 zákona o DPH,

- pri dodaní služby dňom dodania služby, podľa § 19 ods.2 zákona o DPH,

- pri nadobudnutí, podľa § 20 ods.1 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred horeuvedeným 15. dňom.

Podľa § 51 ods.1 zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od dodávateľa, resp. doklad o premiestnení tovaru alebo doklad o dovoze tovaru. Podľa druhej vety ods.2 uvedeného paragrafu vykoná platiteľ odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane, t.j. v tom období, kedy má faktúru, doklad o dovoze alebo premiestnení tovaru.
Súhlas s betty.

Odpočítanie dane - právo a možnosť

podľa zákona č. 222/2004 o DPH



Podľa § 49 ods.1 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH (ďalej len zákon o DPH) právo na odpočítanie dane z tovarov a služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť. Podľa odseku 2 citovaného ustanovenia, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Daňová povinnosť vzniká :

- pri dodaní tovaru dňom dodania tovaru, podľa § 19 ods.1 zákona o DPH,

- pri dodaní služby dňom dodania služby, podľa § 19 ods.2 zákona o DPH,

- pri nadobudnutí, podľa § 20 ods.1 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred horeuvedeným 15. dňom.

Podľa § 51 ods.1 zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od dodávateľa, resp. doklad o premiestnení tovaru alebo doklad o dovoze tovaru. Podľa druhej vety ods.2 uvedeného paragrafu vykoná platiteľ odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane, t.j. v tom období, kedy má faktúru, doklad o dovoze alebo premiestnení tovaru.

Ak platiteľ dane má do dňa podania daňového priznania faktúru alebo dovozný doklad (ďalej len doklad), uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona o DPH v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane.

Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.

Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, uplatní odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom doklad obdržal.



Napríklad:

1) Platiteľovi dane vznikla daňová povinnosť aj právo na odpočítanie dane pri dodaní tovaru v tuzemsku v máji 2004. Faktúru od dodávateľa platiteľ dane obdržal 05.06.2004, do dňa podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie máj, t.j. do 25.júna 2004. Odpočítanie dane si môže uplatniť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie máj 2004 alebo jún 2004.

2) Platiteľovi dane vzniklo právo na odpočítanie dane v období máj 2004 a faktúru od dodávateľa tovaru alebo služby dostane v období júl 2004. Platiteľ dane si môže podľa § 49 zákona o DPH odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania v zmysle § 51 ods.2 zákona o DPH v daňovom priznaní za obdobie, v ktorom má faktúru, t.j. za júl 2004.



Ak si však platiteľ dane neuplatní odpočítanie dane za uvedené zdaňovacie obdobie, môže si toto právo uplatniť neskôr len podaním dodatočného daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie t.j. v príklade 1 za máj, resp. za jún 2004 a v príklade 2 za

júl 2004.



V tomto oznámení Dú konečne vysvetlil to čo ja píšem už v predchádzajúcich príspevkoch a to je, že si fa môžem uplatňovať v tom mesiaci kedy nám prídu.

Nezáleží či už mám podané DP za mesiac kedy mám právo na odpočet, ale mám možnosť si ju uplatniť podľa toho ako mi to vyhovuje.:rolleyes:
MMM
10.10.05,07:22
Mam trosku iny problem. Stanem sa platitelom DPH 15.septembra (štvrťročnym).

Mam fa od dodavatela vystavenu 1. septembra za prenajom za 3.Q t.j. jul-september.
Mam narok na odpocet DPH ? Ak ano za ake obdobie?
Jana Acsová
10.10.05,07:50
Mam trosku iny problem. Stanem sa platitelom DPH 15.septembra (štvrťročnym).

Mam fa od dodavatela vystavenu 1. septembra za prenajom za 3.Q t.j. jul-september.
Mam narok na odpocet DPH ? Ak ano za ake obdobie?Ak je na faktúre deklarované dodanie služby dátumom vystavenia faktúry, alebo pred termínom, ako ste sa stali platiteľom DPH, nie je nárok na odpočítanie dane, nakoľko sa jedná o službu a tá bola dodaná pred termínom, v akom ste si mohli uplatniť právo na odpočítanie dane, teda predtým, ako ste sa stali platiteľom.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
MMM
10.10.05,08:20
Je to logické. Súhlasím.

Este mam jednu perlicku:

fa za tovar z clenskeho statu od platitela DHP vystavena napr.29.09.05
tovar prevzaty 02.10.05
kedy vznika danova povinnost a kedy narok na odpocet dane.
Podla § 11 1) dnom nadobudnutia prava nakladat s tovarom ako vlastnik = 10/2005
§19 odst 8)
a) to by bolo 11/2005 v pripade, ze by sme nemali fakturu
ale kedze mame nastava pripad
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a) to znamená že 09/2005
Rada by som poznala viacere nazory. Mne vysiel pre danovu povinnost a sucasne aj pre odpocet dane 09/2005.
Danielam
12.10.05,16:14
Poradí mi niekto?Ide o nadobudnutie tovaru EU.
Od Talianov berieme tovar a vozí nám ho česká prepravná spoločnosť.
Vnikol nám nasledovný komplikovaný prípad:
Faktúra vystavená 15.9.2005 od Talianov /registrovaný pre daň v IT/
Tovar od nich prevzala česká prepravná spoločnosť v ten deň a doviezla ho do Čiech kde nám ho zadržala /z dôvodu, že sme im neuhradili predchádzajúce faktúry/
Dňa 5.10.2005 sme si pre tovar boli v čechách.
Na CMR je dátum prevzatia 15.9.2005 českou spoločnosťou a 5.10.2005 nami.Takže na dvovoznom doklade je vidieť, že ten tovar sa k nám fyzicky dostal až v 10.mesiaci ale Taliani ho poslali s faktúrou.Kedy samozdaniť faktúru od Talianov keď ten tovar u nás nebol???
Slúbila som odpoveď.
Verdikt DU znie:
Den zdaniteľného plnenia 15.9.2005
Odpočítanie dane: 15.9.2005
Ale ako inak neboli si "celkom istí" tak som si napísala priamo na DR SR Banská Bystrica.Zaregistrovali moj dopyt a dajú mi vedieť.Potom ho na poradu prilepím.
Mikolajova
22.11.06,11:37
Ahojte došla mi faktúra od nášho obchodného zástupcu, ktorý má s nami uzatvorenú zmluvu na poskytovanie servisu od 01.01.-31.12.. Dátum vystavenia je 20.11. 2006 a dodania služby 20.11.2006, splatnosti: 04.12.2006. Je uvedenie jeho daňovej povinnosti správne myslím toho 20.11. keď zmluva je uzatvorená na celý rok?
ALBO
22.11.06,12:54
Ahojte došla mi faktúra od nášho obchodného zástupcu, ktorý má s nami uzatvorenú zmluvu na poskytovanie servisu od 01.01.-31.12.. Dátum vystavenia je 20.11. 2006 a dodania služby 20.11.2006, splatnosti: 04.12.2006. Je uvedenie jeho daňovej povinnosti správne myslím toho 20.11. keď zmluva je uzatvorená na celý rok?
Asi nie, lebo služba bude ukončená v decembri a v decembri by mal aj on odviesť DPH ak ste mu ale nezaplatili vopred.
Iné by bolo, keby išlo o opakované plnenie, že by zmluva bola na viacročné obdobie a fakturácia by bola dohodnutá raz ročne, potom by to bolo akceptovateľné.