danka101
12.03.10,13:05
Milí poraďáci, rada by som sa opýtala, ak podnikatel ukoncil zivnost k 30.11.2009 /jednoduché uctovnictvo/ predpokladám, ze výdavky, ktoré mal v decembri si uz do nákladov nemoze dat. V podstate uz nemal nic, len pár poplatkov na ucte, ale aj zdravotné poistenie za 11/09, ktoré mal platit do 08.12.2009. To znamená, ze ak ho nedám do nákladov, tak ho neuvediem ani v RZZP ako výdavok, ktorý znízil danovy základ, ale do kolonky zaplatených preddavkov ho uviest mozem?

A este sa chcem opytat, ak mal nejaký drobný hmotný majetok buracie kladivo, nejaké náradie, rebrik.... treba s tým este nieco pri ukoncení zivnosti robit?
Timka1
12.03.10,12:10
Milí poraďáci, rada by som sa opýtala, ak podnikatel ukoncil zivnost k 30.11.2009 /jednoduché uctovnictvo/ predpokladám, ze výdavky, ktoré mal v decembri si uz do nákladov nemoze dat. V podstate uz nemal nic, len pár poplatkov na ucte, ale aj zdravotné poistenie za 11/09, ktoré mal platit do 08.12.2009. To znamená, ze ak ho nedám do nákladov, tak ho neuvediem ani v RZZP ako výdavok, ktorý znízil danovy základ, ale do kolonky zaplatených preddavkov ho uviest mozem?

A este sa chcem opytat, ak mal nejaký drobný hmotný majetok buracie kladivo, nejaké náradie, rebrik.... treba s tým este nieco pri ukoncení zivnosti robit?

ak ukončil živnosť upravuješ ZD, takže všetky neuhradené pohľadávky a záväzky zarátaš cez uzávierkové úpravy
poistné za 11/2009 bude v tom figurovať - v ÚÚV

v RZZP ho tiež uvádzaš do kolonky zaplatené poistné aj do kolonky poistné o ktoré je ponížený ZD
danka101
12.03.10,12:17
Pohladávky nemá a jediný závazok - bolo zdravotné poistenie. Budem to uvádzat v danovom ako parag. 17 polozky zniz. základ dane, alebo to dám normálne do výdajov spolu s ostatnými? a poplatky za ucet v decembri uz nejdú nikde?

Vo výkaze bude zostatok na ucte novembrový?
ivustek
12.03.10,12:22
Pohladávky nemá a jediný závazok - bolo zdravotné poistenie. Budem to uvádzat v danovom ako parag. 17 polozky zniz. základ dane, alebo to dám normálne do výdajov spolu s ostatnými? a poplatky za ucet v decembri uz nejdú nikde?

Vo výkaze bude zostatok na ucte novembrový?

to posledné zdr.poistenie zahrniete v uzávierkových operáciách do VOZD - v peň.denníku.
Vo výkaze bude zostatok na účte taký aký bol skutočne ku dňu podnikania, aj výkaz bude zostavený ku dňu skončenia
Anik
12.03.10,12:39
diečence a chlapci
to ukončenie podnikania, resp. pozastavenie, ktoré nebude obnovené do 31.3.2010
musím vysporiadať prostredníctvom uzávierkových operácii - JU,
ja by som to radšej urobila prostredníctvom riadok 42, 43 v DP urobím chybu ?
ivustek
12.03.10,12:43
diečence a chlapci
to ukončenie podnikania, resp. pozastavenie, ktoré nebude obnovené do 31.3.2010
musím vysporiadať prostredníctvom uzávierkových operácii - JU,
ja by som to radšej urobila prostredníctvom riadok 42, 43 v DP urobím chybu ?

no radšej to vysporiadajte v PD.
ivustek
12.03.10,12:50
diečence a chlapci
to ukončenie podnikania, resp. pozastavenie, ktoré nebude obnovené do 31.3.2010
musím vysporiadať prostredníctvom uzávierkových operácii - JU,
ja by som to radšej urobila prostredníctvom riadok 42, 43 v DP urobím chybu ?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť ukončí podnikateľskú činnosť, podľa § 17 ods.9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).

Súčasne uvádzame, že daňovník, ktorý má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (príp. 41)v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť
Anik
12.03.10,12:56
predpokladám že tie r. z DP sú z minulého roku lebo mi nesedia z tohoročným tlačivom
ináč za tvoju reakciu veľmi pekne Ďakujem
ivustek
12.03.10,12:58
predpokladám že tie r. z DP sú z minulého roku lebo mi nesedia z tohoročným tlačivom
ináč za tvoju reakciu veľmi pekne Ďakujem

predpokladáš správne.