marcel915
12.03.10,15:40
Dobrý deň

Mám takýto problém: Minulý rok som si zakladal v 1. SS stavebné sporenie s cieľovou sumou 1 000 000 Sk s toho 1% malo ísť banke, t.j. 10 000 Sk. Vkladal som tam po 500 Sk mesačne po dobu 4 mesiacov. Potom mi na stavebné bohužiaľ nezostávalo a preto som tam dlhšiu dobu peniaze nevložil. Tento rok v Januári mi poslali doklad o zrušení zmluvy zo strany banky. Teraz v Marci som bol v sporiteľni a založil som si nový účet. Pracovníčka ma už poznala a vedela, že som tam nejaké peniaze vložil no taktiež vedela, že sa mi už nevrátia. Ale povedala mi, že keby mi chýbalo nejakých -násť € na to, aby mi nezrušili účet, tak to nejako vybaví.

Je možné aby peniaze z môjho predchádzajúceho účtu boli prenesené na nový, alebo pracovníčke krivdím a tie penaze padli v prospech sporiteľne resp. môžem ich žiadať späť.

Ďakujem za odpovede :)
koral
12.03.10,15:01
vložené peniaze sa Vám zo strany banky nevrátia a ani vám ich banka nepresunie na novú zmluvu.Banka peniaze použila na čiastočné uhradenie poplatku , ktorý bol vo výške 1% z CS.Keďže tento poplatok nebol uhradený celý, na čo Vás banka upozorňovala iste listom viac krát, pristúpila k jednostrannému zrušeniu zmluvy.Ak by Ste prejavil záujem o zachovanie tejto zmluvy s tým že uhradíte poplatok, banka by Vám vyšla v ústrety a zachovala by Vám pôvodnú zmluvu.To by Ste ale musel riešiť písomnou žiadosťou najlepšie cez obchodné zastúpenie banky cestou viazaného finančného agenta /predtým poradcu/.
Andula77
07.04.10,19:13
Dobry den
Aj ja mam "problem" phladne PSS. Vie niekto poradit? Popisem o co sa jedna...V PSS som uzatvorila stavbne sporenie, ktore som vsak predcasne zrusila po 3 rokoch sporenia nakolko som surne potrebovala hotovost. V tom case som mala nasporene cca. 240 000 SKK plus statne premie pricom cielova suma uveru bola 500 000 SKK.
Za zrusenie zmluvy si PSS uctovala 1 % z cielovej sumy cize 5000 SKK. Nebudem sa ku tomu vyjadrovat, bolo to vraj uvedene v podmienkach zmluvy. Tu som, priznam sa nestudovala podrobne, kedze som dala doveru financnej poradkyni a v tom case bolo zrusenie nutne riesenie situacie.
Nedavno mi od PSS prisiel list (obycajnou postou), aby som dokladovala ucel sporenia a ak tak neurobim, musim vratit statnu premiu v plnej vyske. AKo doklady sporenia sluzia Kupna zmluva na byt a List vlastnictva. Oba doklady mam a samozrejme ich preposlem, ale jedna sa o formu aku odo mna ziadaju. Bud im mam poslat originaly (?) co urcite neurobim, alebo kopie overene pracovnikom PSS. Myslela som, ze dam dokady overit notarom a bude to vyriesne, hoci nie som ochotna platit dalsie naklady, ale pre istotu som sa skontaktovala aj s uz spomenutou financnou poradkynou. Ta mi vysvetlila, ze overenie Zmluvy prebieha tak, ze ona napise do originalu zmluvy na kazdu jej stranu cislo sporenia, cize zmluvu vyslovene znehodnoti, aby sa vraj nemohla pouzit na ine sporebnie, kedze vraj v PSS odhalili, ze sa nieco take dialo a chcu sa tomu vyhnut. Takto znehodnotenu zmluvu ona prefoti a odosle do PSS, pricom mne sice zostava moj original, no uz popisany jej poznamkami. A tu si kladiem otazku. Je vobec povolene, aby PSS a jej pracovnik mal pravo pisat poznamky do originalu Zmluvy na byt? Podotykam, ze ide o Zmluvu medzi mnou ako zakaznikom a stavebnou firmou, ktora byt postavila. Na tento byt sme si brali uver aj v banke - ovela vyssi ako zrusene sporenie, preto nie som ochotna im dovolit kvoli 5 % z celkovej hodnoty bytu, znicit moju Zmluvu.
Vedeli by ste mi prosim odpovedat na moj dotaz? Alebo aspon poradit, kto by mi vedel na taku otazku odpovedat?
Osobne som radsej ochotna zaplatit notarovi za overenie Zmluvy ako dovolit pracovnicke PSS znehodnotit moj doklad...Vdaka za radu!
koral
03.09.10,07:21
Odpovedam dosť neskoro ale možno to niekomu ešte pomôže.Označiť kúpnu zmluvu číslom zmluvy stavebného sporenia a vydokladovanou sumou a potom spraviť na obchodnom zastúpení kópiu takto označenej zmluvy je bežný postup v PSS.Ak stým nesúhlasíte môžete si dať overiť zmluvu u notára alebo na matrike.Je to na Vás ako sa rozhodnete.