Maňuša
12.03.10,16:43
Chodím na Univerzitu tretieho veku a mám napísať záverečnú prácu na tému diverzita deti v edukačných skupinách. Moja konzultantka odišla do zahraničia. Prešla som rôznu literatúru, no stretla som sa iba s diferenciáciou. Vedel by mi niekto poradiť o čom by som tam vlastne mala písať alebo aspoň pár vetami napísať rozdiel medzi diverzitou a diferenciáciou a ako to vôbec vsunúť do tých edukačných skupín. Aký je vlastne rozdiel medzi rôznorodosťou a rozdielnosťou v tomto prípade...Viem, že mi neide o žiadny diplom ale chcem to napísať. Vopred ďakujem.
zdenka131
12.03.10,16:33
Diverzita -rozmanitosť, rôznorodosť, rozloženie

Na prístup presadzujúci diverzitu myslíme vtedy, keď si uvedomujeme odlišnosti jednotlivcov, uznávame ich a zameriavame sa na ne, aby sme navrhli užitočné postupy pre dvojitý proces vyučovania a učenia, ktorý ma
prebiehať v triede a okolí.
- Homogenita, t. j. rovnorodosť, znamená, že je niečo rovnakého druhu ako niečo iné a že sa skladá z častí,
ktoré sú rovnakého druhu.
- Diverzita, t. j. rôznorodosť, rôznosť či rozmanitosť, znamená opak, pretože sa skladá z rôznych druhov alebo
je sformovaná z rôznych častí.
Prijatie diverzity uľahčuje prácu učiteľa a rovnako i žiakov v týchto oblastiach:

- Zvýšenie diverzity znamená, že sú žiaci stále vo väčšej miere konfrontovaní s rôznymi situáciami a prostredím,
v dôsledku čoho rastie ich znalosť rozličných postupov a ich schopností.
- Dôraz na diverzitu nás privedie k tomu, aby sme zabudli na vzorného žiaka. Pokiaľ žiaci nebudú nútení splniť abstraktnú predstavu homogenity, sú zbavení určitého stresu. Nemusia sa neustále konfrontovať s tým, čo je predkladané ako žiaduca úroveň toho, čo majú vedieť a ako sa majú správať.
- Jednoduchšie je uznať individuálne výkony dosiahnuté individuálnou cestou. Pre žiakov to znamená vytvorenie priestoru na pozitívne sebahodnotenie, zvyšovanie schopností, prijímanie úžitku zo spolupráce s ostatnými žiakmi a neprítomnosť pocitov neúspechu a zlyhania.
Diverzita má významné miesto nielen v interakcii medzi učiteľom a žiakov,ale súčasne medzi všetkými edukačnými subjektmi
Maňuša
12.03.10,20:40
Zatiaľ pekne ďakujem, ale nemám na to literatúru, môžem použiť v tejto súvislosti aj diferenciáciu, jej delenie a pod. Každý si vybral dobrútémua mne saušla akurát taká, ktorej vôbec nerozumiem.
zdenka131
12.03.10,20:58
Zatiaľ pekne ďakujem, ale nemám na to literatúru, môžem použiť v tejto súvislosti aj diferenciáciu, jej delenie a pod. Každý si vybral dobrútémua mne saušla akurát taká, ktorej vôbec nerozumiem.
Ahoj Maňuška, Tvoja téma nie je zlá:), dá sa o nej dosť napísať. Určite to dokážeš. Držím Ti palce. Pomôžem Ti vytvoriť osnovu, podľa ktorej by si mohla prácu napísať.
Maňuša
13.03.10,04:52
Ďakujem Ti veľmi pekne, veľmi by si mi pomohla.
Laco-monter
13.03.10,08:41
Je to všetko veĺmi pekné o čom sa tu rozpisujete ,

no vo väčšine v spoločnosti vládne uniformita a priemernosť.