lulinka1
12.03.10,21:36
Dobrý večer, prosím Vás viete mi niekto poradiť: vypĺňam daňové priznanie typu A, pánovi ktorý odrobil 4 mesiace v jednej firme 3 mesiace v druhej firme, v prvej firme v posledné dva mesiace firma platila zamestnancov z garančného poistenie SP, je to potrebné vypĺňať v DP alebo stačí vypísať príjmi ktoré sú uvedené v potvrdení o úhrne príjmov??? Tento pán potom od augusta bol nezamestnaný a poberal dávku v nezamestnanosti, je potrebné tento príjem v DP vyznačiť??? Ak áno prosím Vás kde, je potrebné vyznačiť aj kedy bol zaradený na úrade práce???
Za odpoveď ďakujem.
Jozef Mihál
12.03.10,20:45
Dávka z garančného poistenia aj dávka v nezamestnanosti sú príjmy oslobodené od dane a v DP sa neuvádzajú.

V DP nie je potrebné uvádzať obdobie, kedy bol dotyčný evidovaný nezamestnaný.
lulinka1
13.03.10,07:02
Ešte jedna vec, tento pán pracoval 7 mesiacov, v potvrdení o úhrne príjmov má napísanú nezdaniteľnú časťv sume:1914,42, ale keď som vypĺňala daňové prizanie v programe túto sumu som tam nemohla zadať, mohla som tam dať len sumu za 12 mesiacov, 4025,70, môžem tam nechať túto sumu??? Potom mi vynde väčší preplatok nie? Za odpoveď dakujem:)
Lanaj
13.03.10,07:35
Ešte jedna vec, tento pán pracoval 7 mesiacov, v potvrdení o úhrne príjmov má napísanú nezdaniteľnú časťv sume:1914,42, ale keď som vypĺňala daňové prizanie v programe túto sumu som tam nemohla zadať, mohla som tam dať len sumu za 12 mesiacov, 4025,70, môžem tam nechať túto sumu??? Potom mi vynde väčší preplatok nie? Za odpoveď dakujem:)

Do DP sa uvádza celoročná suma nezdaniteľnej časti 4025,70 € bez ohľadu na to, za aké obdobie mal príjem, a teda vznikne väčší preplatok.
dara
14.03.10,14:19
Dobrý deň, občan v minulom roku odpracoval 3 mesiace potom bol evidovaný na ÚP. Má nárok na odpočet nezd.čiastky v plnej výške za celý rok.

Je povinnosť doložiť k DP potvrdenie, že bol od do evidovaný na ÚP alebo postačí uviesť iba do poznámok túto skutočnosť.

V minulosti som sa stretla s tým, že som prikladala tlačivá o evidencii, ale tiež aj s tým, že niektorí to iba do poznámok uvádzali. AKý je Váš názor?
abel
14.03.10,14:23
Má nárok na celú nezdaniteľnú časť, potvrdenie o evidencii na ÚP netreba prikladať.
dara
14.03.10,14:37
Ale bude minimálne vhodné keď uvediem prípadne do poznámok, že bol evidovaný na ÚP alebo to nechám tak. Ja som v minulosti prikladala potvrdenia. Ale názory sa rôznia.
Timka1
14.03.10,14:55
Ale bude minimálne vhodné keď uvediem prípadne do poznámok, že bol evidovaný na ÚP alebo to nechám tak. Ja som v minulosti prikladala potvrdenia. Ale názory sa rôznia.

nemusíš prikladať potvrdenie o evidencii na úrade práce, ponechaj si v prípade kontroly zdokladuješ, ak veľmi chceš max. kópiu potvrdenia
lulinka1
29.03.10,05:05
Prosím Vás, mám takú otázku, občan odpracoval 3 mesiace na slovensku v HPP, takže nezarobil ani 2000 Eur, potom pracoval v írsku tam zarábal´a potom prišiel v decembri domov, aký typ priznania mám vyplniť, či vyplniiť dva DP, viem že sa to musí podať len informatívne o práci v zahraničí ale vôbec neviem ako, prosím poraďte mi!!!??? a Musím podávať RZZP keď o to nepožiadal zamestnávateľa? Musí si to podať aj ako FO - zamestnanec??? Za odpoveď vopred ďakujem.
nika.sum
29.03.10,11:42
Prosim otazocka, ak mal danovnik prerusenu zivnost v r. 2009, mal len prijmy zo zahranicia, podava DP typu A, to asi suhlasi, len sa chem spytat co dava do kolonky 01, DIC alebo rodne cislo?
nika.sum
29.03.10,12:01
Prosim otazocka, ak mal danovnik prerusenu zivnost v r. 2009, mal len prijmy zo zahranicia, podava DP typu A, to asi suhlasi, len sa chem spytat co dava do kolonky 01, DIC alebo rodne cislo?

Tak som sa dozvedela, ze aj ked ma prerusenu zivnost, z ktorej nemal ziadne prijmy ani vydavky v r. 2009 musi podavat na DP typu B. No podla poucenia, by som to nepovedala, ale co uz.
Pekny den.