5danula
12.03.10,23:21
priatel pracoval v 01/2009 v irsku, potom sa zamestnal na slovensku. aký typ výpočtu dane mám použiť pri jeho danovom priznaní?? podla novely zákona o dani z príjmov 2010 si možeme vybrat metodu vynatia alebo zápočtu?? čiže ktorá nám lepšie vyhovuje??viete mi poradit?? dakujem
jacekova
12.03.10,22:24
priatel pracoval v 01/2009 v irsku, potom sa zamestnal na slovensku. aký typ výpočtu dane mám použiť pri jeho danovom priznaní?? podla novely zákona o dani z príjmov 2010 si možeme vybrat metodu vynatia alebo zápočtu?? čiže ktorá nám lepšie vyhovuje??viete mi poradit?? dakujem


treba skúsiť obidve metódy a použi tú kde nevyjde nedoplatok:

Novela zákona o dani z príjmov 60/2009, konkrétne § 45 ods. 3 písm. c) čiže ak je to výhodnejšie namiesto metódy zápočtu použije metódou vyňatia a je po problémoch s rezidenciou.

citujem

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo

b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené,

c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.