Zoltán Kovács
13.03.10,08:21
Pri vyplňovaní RZZP pre môjho klienta (čisté szčo, len príjmy podľa §6 ods. 2) som narazil na jednu vec, ktorá mi nejde do hlavy:

Pri RZZP typ B sa uvádza na r. 27 základ dane FO podľa osobitného predpisu. Tu uvádzam základ dane z daňového priznania z riadku 69. Zatiaľ mi je všetko jasné. Ale ak szčo si uplatňuje stratu z minulých rokov, potom r.69 sa nerovná príjem - výdaj, ale zisk znížený o pomernú časť straty.

A do výpisu z DP pre soc.poist. sa uvádza základ dane na riadku č. 59 daňového priznania. Teda čiastkový základ dane podľa §6.

A tu mi vzniká nezrovnalosť, lebo kým v RZZP budem uvádzať napr. základ dane 770 eur, vo výpise pre SP uvediem 9770 eur ako čiastk.zákl.dane. Rozdiel mi robí uplatnená strata.

Neviem či uvažujem správne, alebo je to len z prepracovanosti. Alebo si zle vysvetlujem riadok 27 v RZZP, a tam tak isto by som mal uvádzať čistkový základ dane z riadku 59 DP?

Za reakcie ďakujem.
Zuzka
13.03.10,07:59
Ja som toho názoru, že tam treba dať ČZD z r. 59.
Zoltán Kovács
13.03.10,08:07
Ja som toho názoru, že tam treba dať ČZD z r. 59.

Tlačivo vyžaduje základ dane podľa osobitného predpisu. Ten osobitný predpis je zákon o dani z príjmov. A na riadku č. 59 mám len čiastkový základ dane, a nie základ dane. A podľa zákona o DzP pre szčo je základ dane na r. 69 (samozrejme stále hovoríme o čistom szčo).
Aljok
13.03.10,12:09
SZČO uvádza do r. 27 RZZP sumu z r. 44 (alebo 45) z DP B...
Zoltán Kovács
14.03.10,08:42
Ďakujem.... doštudoval som.... moje "okná" v tejto problematike.
Jozef Mihál
14.03.10,14:38
abel
14.03.10,14:48
Pán Mihál, páči sa mi ten príspevok a logicky by to tak aj malo byť. Ale ja som si naivne myslela, že ročným zúčtovaním zdravotného poistenia by mal byť ten daný rok vysporiadaný. No podľa mojich skúseností minimálne s dvomi poisťovňami sa mi stáva napr. toto:
poistenec mal za rok 2008 nedoplatok 100 EUR. V roku 2009 si poctivo platí všetky mesačné platby, len tých 100 eur akosi nezaplatil. No a pri odovzdaní rzzp za rok 2009 zistím, že poisťovňa mu tie platby roku 2009 posunie na nedoplatky z roku 2008 a som zase v háji. Uvádzanie špecifických symbolov pri platbách je pre mnohých klientov absolútne neznámy pojem.
mona091
14.03.10,14:59
Pán Mihál, páči sa mi ten príspevok a logicky by to tak aj malo byť. Ale ja som si naivne myslela, že ročným zúčtovaním zdravotného poistenia by mal byť ten daný rok vysporiadaný. No podľa mojich skúseností minimálne s dvomi poisťovňami sa mi stáva napr. toto:
poistenec mal za rok 2008 nedoplatok 100 EUR. V roku 2009 si poctivo platí všetky mesačné platby, len tých 100 eur akosi nezaplatil. No a pri odovzdaní rzzp za rok 2009 zistím, že poisťovňa mu tie platby roku 2009 posunie na nedoplatky z roku 2008 a som zase v háji. Uvádzanie špecifických symbolov pri platbách je pre mnohých klientov absolútne neznámy pojem.


presne taka je aj moja osobna skusenost:
niekolkokrat som bola vyzyvana za nedoplatky, po dokladovani boli z toho preplatky, potom zase nedoplatky,
az to skoncilo uplnym presetrenim od roku 1995, kedy zase ziadaju zdokladovat 1995-1998, inac mi vyrubia nedoplatok, ktory posuvali spatne od roku 2008, kedy mi zazracne vznikali nedoplatky, uz som z toho jelen