Alena Spišiaková
13.03.10,10:54
Ahojte,

niekde som čítala, že je zákonom obmedzená výška hotovosti, ktorú môže prijať daňovník na pokladničný doklad. Bolo to 100.000,- SK, Neviem, či sa to po novom zmenilo na 3319,39 eur, alebo sa to ešte znížilo. A ešte neviem, či to platí len na pokladničný doklad alebo aj na registračnú pokladnicu. Myslím si, že len na príjmový pokladnicný doklad. Ale potom nechápem jednu vec, čo sa nám stalo viackrát, že človek kúpil auto a zaplatil v hotovosti. Alebo keď máte faktúru a k tomu príjmový, tak to nevadí. A teda nesmiete len na príjmový pokladničný doklad bez faktúry prijať takú veľkú hotovosť. :-)

Ďakujem za odpoveď
Tatikat
13.03.10,09:59
ahoj, tu nastalo nedorozumenie a pletu sa ti zrejme 2 veci:
1. ak danovnik vyplati FO v hotovosti za kalend.rok viac ako 3.319,39 eur mimo registr.pokladnu, musi poslat na neho tzv. "bonzak", je to ohlasovacia povinnost v zmysle zakona o sprave dani a poplatkov §32 ods. 5
2. co sa tyka hotovostnych pokladnicnych dokladov (myslim tym PPD alebo VPD k uhrade faktur, nie doklady z ERP), nie je ziadnym zakonom obmedzena mozna vyska hotovostnych uhrad, takze to kludne moze byt aj 30.000 EUR

T.
marjankaj
13.03.10,10:02
Ahojte,

niekde som čítala, že je zákonom obmedzená výška hotovosti, ktorú môže prijať daňovník na pokladničný doklad. Bolo to 100.000,- SK, Neviem, či sa to po novom zmenilo na 3319,39 eur, alebo sa to ešte znížilo. A ešte neviem, či to platí len na pokladničný doklad alebo aj na registračnú pokladnicu. Myslím si, že len na príjmový pokladnicný doklad. Ale potom nechápem jednu vec, čo sa nám stalo viackrát, že človek kúpil auto a zaplatil v hotovosti. Alebo keď máte faktúru a k tomu príjmový, tak to nevadí. A teda nesmiete len na príjmový pokladničný doklad bez faktúry prijať takú veľkú hotovosť. :-)

Ďakujem za odpoveď


Nie nie je to obmedzené. Len keď sa vyplatí FO v hotovosti suma nad 100 000 Sk, treba to nahlásiť DÚ (bonznúť).
Blok z registračnej pokladne na sumu väčšiu ako 50 000 Sk sa nemôže použiť ako doklad na odpočet DPH. Tam musí byť vystavená faktúra.
Alena Spišiaková
13.03.10,17:42
Bonzák je mi jasný, ten sme nahlasovali do 30.01.2010, takže si to nemýlim,len sme na 100% čítali práve to o čom Vám vravím, takže to budem musieť nájsť v múdrych knižkách. Ale ďakujem. ešte aj tú DPH si overím, lebo to padá aj na neho, ale faktúru vystaví bez problémov, len či môže napr.: 15.000 eur prijať v hotovosti.
jacekova
13.03.10,20:57
Ahojte,

niekde som čítala, že je zákonom obmedzená výška hotovosti, ktorú môže prijať daňovník na pokladničný doklad. Bolo to 100.000,- SK, Neviem, či sa to po novom zmenilo na 3319,39 eur, alebo sa to ešte znížilo. A ešte neviem, či to platí len na pokladničný doklad alebo aj na registračnú pokladnicu. Myslím si, že len na príjmový pokladnicný doklad. Ale potom nechápem jednu vec, čo sa nám stalo viackrát, že človek kúpil auto a zaplatil v hotovosti. Alebo keď máte faktúru a k tomu príjmový, tak to nevadí. A teda nesmiete len na príjmový pokladničný doklad bez faktúry prijať takú veľkú hotovosť. :-)

Ďakujem za odpoveď


ak máte faktúru a k tomu príjmový pokladničný doklad, tak je to v pohode a tá suma môže byť akákoľvek.
Paula
13.03.10,21:18
Bonzák je mi jasný, ten sme nahlasovali do 30.01.2010, takže si to nemýlim,len sme na 100% čítali práve to o čom Vám vravím, takže to budem musieť nájsť v múdrych knižkách. Ale ďakujem. ešte aj tú DPH si overím, lebo to padá aj na neho, ale faktúru vystaví bez problémov, len či môže napr.: 15.000 eur prijať v hotovosti.


Keď to nájdeš, napíš nám prosím presne, čo sa tam píše (príp. aj autora a rok vydania tej múdrej knihy) . Možno tam bude v texte pricapený aj nejaký §. Vďaka
Jedeno obmedzenie ohľadom výšky platby v hotovosti tu kedysi bolo - týkalo sa nároku na odpočet DPH až po zaplatení.