barones
13.03.10,11:37
Prosím Vás o radu: jeden zamestnanec v našej firme podpísal v 03/2004 ručiteľskú listinu - úver v sume 320 tis. Sk. Na uvedený úver sú dvaja ručitelia. V súčasnosti však dlžník úver nespláca a chodia mu upomienky ako ručiteľovi. Banka ak nevie siahnuť na prostriedky dlžníka, automaticky môže zvyšnú časť úveru stiahnuť z výplaty ručiteľov? Nižšie prikladám text listiny aj dohody o zrážkach zo mzdy, ktorú vtedy podpísal. V akej výške mu môžu siahnuť na mzdu? Musí byť predtým nejaký súd, alebo podpisom týchto dvoch listín už podpísal súhlas a hneď banka pristúpi k vymáhaniu cez zamestnávateľa? Ďakujem, K.

Ručiteľská listina: " ručiteľ sa neodvolateľne a bezpodmienečne zaväzuje uhradiť pohľadávku banky v deň písomne stanovený bankou, ak dlžník svoj záväzok nesplnil. V prípade neuspokojenia pohľadávky banky porušením predchádzajúcej vety, ručiteľ oprávňuje banku k uplatneniu Dohody o zrážkach zo mzdy, resp. k súdnemu vymáhaniu pohľadávky s prípadným využitím bianko zmenky."

Dohoda o zrážkach zo mzdy: "Dlžník zabezpečuje uspokojenie pohľadávky veriteľa zrážkami zo mzdy. Zrážky sa budú vykonávať vo výške, ktorá zodpovedá maximálne prípustnej výške zrážok podľa predpisov upravujúcich zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia. Okamihom, keď sa platiteľovi mzdy táto dohoda predloží, nadobúda veriteľ proti platiteľovi mzdy právo na výplatu uvedených zrážok. Dlžník súhlasí s tým, aby mu platiteľ mzdy vykonával zrážky podľa predch.bodov a poukazoval ich veriteľovi."
Lanaj
13.03.10,14:43
Na základe predloženej Dohody o zrážkach zo mzdy je zamestnávateľ povinný pristúpiť k zrážkam zo mzdy v takej výške, ako je uvedené v dohode - a podľa znenia tebou uvedenej dohody sa budú vykonávať zrážky ako pri výkone rozhodnutia - do výšky 1/3.

§ 551 Obč.zákonník
Dohoda o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov

(1) Uspokojenie pohľadávky možno zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy; zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia.

(2) Proti platiteľovi mzdy nadobúda veriteľ právo na výplatu zrážok okamihom, keď sa platiteľovi dohoda predložila.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 platia aj pre iné príjmy, s ktorými sa pri výkone rozhodnutia nakladá ako so mzdou.
barones
13.03.10,17:39
Ďakujem pekne, aj som si to myslela :-( Takže zamestnanec bude len nejakým listom upovedomený, že sa začne úver splácať z jeho mzdy na základe uvedenej dohody, však?
Lanaj
13.03.10,17:46
Ďakujem pekne, aj som si to myslela :-( Takže zamestnanec bude len nejakým listom upovedomený, že sa začne úver splácať z jeho mzdy na základe uvedenej dohody, však?

Ja oznamujem zamestnancovi len ústne, aby vedel, že začnem vykonávať zrážky.
barones
13.03.10,18:04
Ale z banky mu to oznámia len listom, že prechádza úver na neho, už tam neexistuje žiadne odvolanie alebo súd, však?
jacekova
13.03.10,18:06
Ďakujem pekne, aj som si to myslela :-( Takže zamestnanec bude len nejakým listom upovedomený, že sa začne úver splácať z jeho mzdy na základe uvedenej dohody, však?


Ja to zamestnancom oznamujem písomne (nech mám nejaký doklad: čierne na bielom, lebo časom nikdy neviete čo sa môže stať)

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE Dohoda o zrážkach zo mzdy
a o spôsobe úhrady v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka



[I]Zamestnávateľ:



xy

(ďalej len zamestnávateľ)

a

Zamestnanec:

yz

(ďalej len zamestnanec)



uzavreli túto






Dohodu o zrážkach zo mzdy
a o spôsobe úhrady v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka





[1]Zamestnanec uznáva svoj záväzok voči inému subjektu................. tak, ako je to napísane v Dohode o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov.




[2]Zamestnanec súhlasí so zrážkou zo mzdy od............... vo výške..........€.


3. Zamestnávateľ so spôsobom úhrady súhlasí a uvedené zrážky bude odvádzať na účet..........................


V .............., dňa.....................






.................................................. ... .................................................. .......
zamestnanec zamestnávateľ
Lanaj
13.03.10,18:09
Ja to zamestnancom oznamujem písomne (nech mám nejaký doklad: čierne na bielom, lebo časom nikdy neviete čo sa môže stať)

Dohoda o zrážkach zo mzdy
a o spôsobe úhrady v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka



Zamestnávateľ:






xy

(ďalej len zamestnávateľ)

a

Zamestnanec:

yz

(ďalej len zamestnanec)




uzavreli túto












Dohodu o zrážkach zo mzdy
a o spôsobe úhrady v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka






[1]Zamestnanec uznáva svoj záväzok voči inému subjektu................. tak, ako je to napísane v Dohode o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov.




[2]Zamestnanec súhlasí so zrážkou zo mzdy od............... vo výške..........€.

3. Zamestnávateľ so spôsobom úhrady súhlasí a uvedené zrážky bude odvádzať na účet..........................


V .............., dňa.....................






.................................................. ... .................................................. .......
zamestnanec zamestnávateľ

Ale zamestnávateľ musí robiť zrážky, či zamestnanec s tým súhlasí alebo nie - preto sa mi zdá ďalšia dohoda zbytočná.
jacekova
13.03.10,18:14
Ale zamestnávateľ musí robiť zrážky, či zamestnanec s tým súhlasí alebo nie - preto sa mi zdá ďalšia dohoda zbytočná.


Ja viem že musí, ale aspoň mi nikto nemôže vytknúť, že som s tým zamestnanca neoboznámila. Je to len, aby som bola krytá (radšej mať o jeden papier viac než menej)
jacekova
02.04.10,13:26
Dostala som práve žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy od nebankovej spoločnosti. Zamestnanec nespláca, tak mu mám strhávať mesačne ČIASTKU V NAJVYŠŠEJ MOŽNEJ ZÁKONNEJ VÝŠKE, najmenej vo výške mesačnej splátky stanovenej zmluvou.

Aká je tá čiastka v najvyššej možnej zákonnej výške? Počíta sa to tak ako exekučná zrážka z 1/3? alebo? Dakujem
VERONIKA6
02.04.10,13:33
Dostala som práve žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy od nebankovej spoločnosti. Zamestnanec nespláca, tak mu mám strhávať mesačne ČIASTKU V NAJVYŠŠEJ MOŽNEJ ZÁKONNEJ VÝŠKE, najmenej vo výške mesačnej splátky stanovenej zmluvou.

Aká je tá čiastka v najvyššej možnej zákonnej výške? Počíta sa to tak ako exekučná zrážka z 1/3? alebo? Dakujem
Myslím si, že sa to počíta ako exekučná zrážka, lebo životné minimum sa musí dodržať.
jacekova
02.04.10,13:34
Myslím si, že sa to počíta ako exekučná zrážka, lebo životné minimum sa musí dodržať.


aj som to tak urobila (použila som tabuľku z porady) a teraz som sa pozastavila nad tým,či to mám dobre. Potrebujem to odobriť, aby som to mohla celé ešte dnes ukončiť.
VERONIKA6
02.04.10,13:46
Skús si toto pozrieť, možno Tam nájdeš odpoveď.
http://www.porada.sk/247277-post1.html
jacekova
02.04.10,13:47
teraz som našla od p.Motyčkovej napísané:

"Zamestnávateľ má povinnosť vykonávať aj zrážky podľa Občianskeho súdneho poriadku a má aj povinnosť vykonávať zrážky podľa §551 Občianskeho zákonníka. Teda ak veriteľ postúpi zamestnávateľovi dohodu o zrážkach zo mzdy (to je ten §551 Občianskeho zákonníka), túto musí zamestnávateľ akceptovať a na základe nej zráža zamestnancovi sumu uvedenú v dohode, najviac však vo výške ako by vyšla pri zrážke pri výkone rozhodnutia (1/3)"

takže to je odpoveď na moju otázku.