jks
20.05.04,18:50
Firma - platca DPH - predáva ojazdené vozidlo do Čiech tiež platcovi DPH.
Vystavím FA bez DPH? Trošku ma totiž mýli ods.2 §43, kde sa píše, že od dane
je oslobodené len dodanie n o v é h o dopravného prostriedku.
Jozef Mihál
20.05.04,18:40
Bez DPH, lebo:


§ 42

Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri nadobudnutí ktorého nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 6.

§ 46
...
(6) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1,25)
jks
21.05.04,05:28
Dobrý deň pán Mihál,

ďakujem za odpoveď, ale mám pocit, že to nie je tento prípad, pretože my tie autá nakupujeme ako tovar a na vstupe si uplatňujeme DPH. A ja som počula
taký názor, že ak nakupujem ojazdené auto /mimochodom ide o úžitkové autá/
tak DPH platím v tom štáte, v ktorom som ho kúpila a ak nakupujem nové auto
tak platím DPH u nás. Len to asi platí v prípade, keď nakupuje napr. súkromná osoba, teda nie je platcom DPH. V tomto prípade to beriem ako predaj tovaru
podľa §43 ods.1. Je tak?

Ďakujem
Jana Acsová
19.09.05,14:47
Firma - platca DPH - predáva ojazdené vozidlo do Čiech tiež platcovi DPH.
Vystavím FA bez DPH? Trošku ma totiž mýli ods.2 §43, kde sa píše, že od dane
je oslobodené len dodanie n o v é h o dopravného prostriedku.
... mám pocit, že to nie je tento prípad, pretože my tie autá nakupujeme ako tovar a na vstupe si uplatňujeme DPH. A ja som počula
taký názor, že ak nakupujem ojazdené auto /mimochodom ide o úžitkové autá/
tak DPH platím v tom štáte, v ktorom som ho kúpila a ak nakupujem nové auto
tak platím DPH u nás. Len to asi platí v prípade, keď nakupuje napr. súkromná osoba, teda nie je platcom DPH. V tomto prípade to beriem ako predaj tovaru
podľa §43 ods.1. Je tak?
Súčasný stav, t.j. pre rok 2005 (platilo aj v roku 2004). Predaj úžitkového automobilu medzi platiteľmi v prípade intrakomunitárneho dodania je oslobodené od DPH. Považuje sa to za cezhraničné dodanie v rámci únie s uplatnením oslobodenia podľa § 43 ods. 1. Faktúru vystaviť podľa § 72 ZDPH.