evita
05.10.05,20:13
Prosím Vás pomôžte, kto vie.
10.5.05 sme predali nehnuteľnosť bez súp. č., ktorú sme predtým zakúpili spoločne s vedľajšou budovou so súp. č. na základe došlej faktúry a dohodnutej sumy, ktorá bola dohodnutá za celok za obidve budovy.
20.7.2005 bola zavkladovaná kúpna zmluva katastrom na nového majiteľa.
Vyradím z užívania túto budovu ku dňu predaja (podpisu KZ -10.5.) alebo dňom zavkladovania (20.7.)? Nový vlastník budovu užíval od 11.5. Obidve budovy som doteraz odpisovala ako celok z jednej sumy obstarávacej, doteraz nie sú odpísané a teraz tú jednu budovu mám odpísat a vyradiť z užívania a neviem v akej sume? Neviem podľa čoho určiť, či bude aj zostatková cena do nákladov.
Podľa m2, alebo %? Účtujem PÚ. Mám z počutia rôzne názory a neviem ako by bolo dobre. Vopred ďakujem.
KEJKA
05.10.05,21:30
Prosím Vás pomôžte, kto vie.
10.5.05 sme predali nehnuteľnosť bez súp. č., ktorú sme predtým zakúpili spoločne s vedľajšou budovou so súp. č. na základe došlej faktúry a dohodnutej sumy, ktorá bola dohodnutá za celok za obidve budovy.
20.7.2005 bola zavkladovaná kúpna zmluva katastrom na nového majiteľa.
Vyradím z užívania túto budovu ku dňu predaja (podpisu KZ -10.5.) alebo dňom zavkladovania (20.7.)? Nový vlastník budovu užíval od 11.5. Obidve budovy som doteraz odpisovala ako celok z jednej sumy obstarávacej, doteraz nie sú odpísané a teraz tú jednu budovu mám odpísat a vyradiť z užívania a neviem v akej sume? Neviem podľa čoho určiť, či bude aj zostatková cena do nákladov.
Podľa m2, alebo %? Účtujem PÚ. Mám z počutia rôzne názory a neviem ako by bolo dobre. Vopred ďakujem.Nerobili ste pri predaji znalecký posudok?
Alebo predtým pri kúpe tiež nebol?
Ako je to s pozemkom?
Každá budova má mať - hoci aj dodatočne súpisné číslo - to len na okraj. My sme museli nechat zamerat aj garáž aj letnú kuchynu.....
Účtovne vyraduješ dňom odovzdania novému majiteľovi teda 11.5.
evita
06.10.05,16:37
Pozemok nie je náš ani pod jednou budovou, je obce, ktorá ho nemieni predať (platíme nájom) a znalecký asi dostal nohy ani šéf ho nevie nájsť. Kupovalo sa to v 1996 a vtedy som tam ešte nerobila účtovníčku. Kupovali sme to od roľníckeho družstva a mám v účtovníctve iba fa došlú, cena dohodou za budovy spolu, žiadna rozloha, metre, nič.Tá predaná budova je označená ako stodola bez súp. č., je to murovaná budova využívaná ako sklady. Súp. číslo nie je nikde zaznačené a aj ja som rozmýšlala, že to nejako vyrátam zo znaleckého podľa m2, ale neviem ako. A pri predaji sme už znalecký nerobili, veď od 1.1.05 sa už nemusia robiť, aspoň dúfam.
KEJKA
06.10.05,20:23
ja sa domnievam, že na to nikde pravidlá nie sú. Treba na rozpočítanie hodnoty stanoviť pravidlo interne. Napr. podľa m2. alebo m3, ak sú tie budovy príliš rozdielne, čo sa týka napr. podlaží a využiteľnosti. Našťastie tam nie sú pozemky, tak sa to nekomplikuje.
No a potom by som vypočítala účtovné a daňové oprávky až k 31.12.2004, takže k 1.1. budeš mať uz zostatkovú cenu účtovnú aj daňovú osobitne na "stodolu" aj na zostávajúcu budovu. No ďalší postup je zrejmý.
evita
07.10.05,16:28
Ďakujem Ti Lida. Takto nejako som si to predstavovala, len som si nebola istá či rozmýšľam správne a nikdo sa mi nevedel konkrétne vyjadriť. Dúfam že to nejako "správne" poriešim.