tiamia
13.03.10,14:52
ahojte, potrebujem poradit....
s manzelom a s malou dcerkou byvame v podnajme, ale kedze manzel je uz nezamestnany vyse pol roka, z jednej vyplaty to nestihame platit.... Mame aj ine nezhody s manzelom,tyra ma psychicky, uz ma aj zbil... chcem podat navrh na rozvod. Otazka je ked sa odstahujeme z podnajmu s kym ma ist nasa dcerka, kedze ja uz zit s nim dalej nechcem, a nevladzem...chcem sa odstahovat k rodicom, jasne ze aj s malou, ale manzel sa mi vyhraza, ze to nemozem...ze je to aj jeho dcera...bojim sa aby mi ju nezobral do zahranicia... O malu sa staram vacsinou ja, je namna naviazana, je mojim vsetkom....
Poradte mi, ked sa odstahujeme mozem ju kludne zobrat so sebou? co ked bude robit manzel problemy? poradte mi prosim, lebo ja uz neviem....
dakujem
Etela
13.03.10,14:30
Čo by si nemohla odísť. Zober malú, pobal veci a keďže je agresívny odídi, keď nebude doma. Nechaj list, že končíš a odídi k rodičom. Tam preber všetci záležitosti, isté je že budeš mať veľa problémov s manželom, každú prípadnú vyhrážku treba oznámiť policajtom. Ak máš strach, že odíde do zahraničia / nie je občanom Slovenska?/ - aj to treba riešiť - mať malú stále na očiach, riešiť už všetky záležitosti urýchlene na súde, rozvod, zverenie malej do tvojej opatery a určenie styku otca s dcérou.
Tak v skratke sa ani nedá poradiť, pretože všetko závisí od teba - od tvojej odhodlanosti čeliť problémom.Budú ti rodičia pomáhať, podporia ťa v tvojom boji? Je to celý komplex problémov a preto ti prajem len veľa síl a aby si sa čo najskôr odhodlala urobiť prvý krok.
Mgr.Shrek
16.03.10,13:34
No ale pozor. Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia, nie len jeden. Tiamia nemôže len tak svojvoľne odísť a brániť otcovi stretávať sa s dcérkou. Ak ju mng bije alebo týra, je potrebné zavolať políciu a nie brať spravodlivosť do vlastných rúk. Polícia môže jej mng vykázať z bytu. A rovnako získa dôkaz, ktorý jej bude nápomocný v rozvodovom konaní.

Určite je potrebné podať žiadosť o rozvod a spolu s tým aj návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým bude maloletá zverená do opatery matky. Len súd môže obmedziť výkon rodičovských práv. A je potrebné si uvedomiť, že ja po rozvode je možné, že ex bude mať právo stretávať sa s dcérkou.

Toto je veľmi zložitá problematika. Ako napísala Etela, je tu veľa drobností, ktoré môžu byť dôležité. Držím však palce, že to dobre dopadne.
elaurie
16.03.10,14:18
No ale pozor. Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia, nie len jeden. Tiamia nemôže len tak svojvoľne odísť a brániť otcovi stretávať sa s dcérkou. Ak ju mng bije alebo týra, je potrebné zavolať políciu a nie brať spravodlivosť do vlastných rúk. Polícia môže jej mng vykázať z bytu. A rovnako získa dôkaz, ktorý jej bude nápomocný v rozvodovom konaní.

Určite je potrebné podať žiadosť o rozvod a spolu s tým aj návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým bude maloletá zverená do opatery matky. Len súd môže obmedziť výkon rodičovských práv. A je potrebné si uvedomiť, že ja po rozvode je možné, že ex bude mať právo stretávať sa s dcérkou.

Toto je veľmi zložitá problematika. Ako napísala Etela, je tu veľa drobností, ktoré môžu byť dôležité. Držím však palce, že to dobre dopadne.

Prečo by Tamia s dcérou nemohla odísť? Nemyslím, že by tomu bránila nejaká zákonná prekážka. To, že odíde bývať k rodičom ešte nemusí automaticky neznamenať, že otcovi bude bránené v styku s dieťaťom, otec ich napr. môže navštevovať u jej rodičov...
Mgr.Shrek
16.03.10,14:28
Prečo by Tamia s dcérou nemohla odísť? Nemyslím, že by tomu bránila nejaká zákonná prekážka. To, že odíde bývať k rodičom ešte nemusí automaticky neznamenať, že otcovi bude bránené v styku s dieťaťom, otec ich napr. môže navštevovať u jej rodičov...

Ad 1 Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach /§ 18 zákona o rodine/
Ad 2 Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. /§ 28 ods. 2 zákona o rodine/

Síce máš pravdu, že odchod zo spoločnej domácnosti neznamená automaticky aj bránenie styku otca s dieťaťom, ale je tu možnosť, že by sa tým dotyčný mohol neskôr oháňať na súde, tak prečo sa tomu nevyhnúť. Len som chcel upozorniť na to, že brať spravodlivosť do vlastných rúk sa nevypláca.
Xanti
16.03.10,14:38
No ale pozor. Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia, nie len jeden. Súhlasím
Tiamia nemôže len tak svojvoľne odísť a brániť otcovi stretávať sa s dcérkou. Ak ju mng bije alebo týra, je potrebné zavolať políciu a nie brať spravodlivosť do vlastných rúk. Polícia môže jej mng vykázať z bytu. A rovnako získa dôkaz, ktorý jej bude nápomocný v rozvodovom konaní. To je ideálny stav, občas polícia je hluchá slepá voči konaniu agresora, kým ten naozaj nezavraždí a nevyvraždí svoju rodinu. Potom sa spytujú všetci prečo polícia nekonala. Lebo nemohla.

Určite je lepšie ak matka s dieťaťom opustí domácnosť kde je aj agresor.

Určite je potrebné podať žiadosť o rozvod Súhlasím
a spolu s tým aj návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým bude maloletá zverená do opatery matky. Súhlasím
Len súd môže obmedziť výkon rodičovských práv. A je potrebné si uvedomiť, že ja po rozvode je možné, že ex bude mať právo stretávať sa s dcérkou. Je to možné, ak dieťa bude chcieť vidieť otca a ak sa na súde nepreukáže týranie zverenej osoby.

Toto je veľmi zložitá problematika. Súhlasím.
Ako napísala Etela, je tu veľa drobností, ktoré môžu byť dôležité. Aj to je pravda Držím však palce, že to dobre dopadne. Pripájam sa.

Keby naozaj sa všetko dalo riešiť ako káže zákon tak potom by nikto nemlátil matky a deti, lebo by to zákon nepovoloval.
Mgr.Shrek
16.03.10,14:51
Keby naozaj sa všetko dalo riešiť ako káže zákon tak potom by nikto nemlátil matky a deti, lebo by to zákon nepovoloval.

Lenže to, že jeden subjekt porušuje zákon a zákonné povinnosti ešte neznamená, že aj ten druhý môže.
To je anarchia.

Ja dúfam, že to Tiamia zvládne a všetko sa vyrieši k spokojnosti najmú dieťaťa, ale nech sa to robí legálnou cestou a nie svojpomocou. Sú možnosti ako riešiť danú situáciu v súlade s právom.
Xanti
16.03.10,15:06
Lenže to, že jeden subjekt porušuje zákon a zákonné povinnosti ešte neznamená, že aj ten druhý môže.
To je anarchia.

Ja dúfam, že to Tiamia zvládne a všetko sa vyrieši k spokojnosti najmú dieťaťa, ale nech sa to robí legálnou cestou a nie svojpomocou. Sú možnosti ako riešiť danú situáciu v súlade s právom.
mimotemy Škoda, že nie je možný aj súhlas s výhradami. :D



Samozrejme v mnohom máš pravdu, a je vec pohľadu ako sa na to kto pozrie. Ale ja súhlasím s názorom, že Tiamia môže zbaliť dcérku, odísť bývať k rodičom. Bývajú v podnájme, možno sa jej už vyčerpali finančné prostriedky na platenie nájmu. A nepôjde s dieťaťom na ulicu ved jej ho zoberie sociálka.

Príklad, rodina s deťmi býva na ulici. Matku s deťmi umiestnia v krízovom centre a otec rodiny sa musí pretlkať ako vie na ulici dalej.

Ale zase pravda je taká, že otec má právo vidieť dieťa. Takže ak bude Tiamia pri rodičoch a otec ju bude chcieť navštíviť ( svokrovci ho nesú povinný pustiť dnu ) tak matka nemá právo brániť stretávaniu sa dcéry s otcom.
Ak dodrží tieto zásady tak myslím si, že je to v súlade s právom aj zákonom a otec na súde nemôže nič namietať.

Možno ho to skôr prinúti sa zamyslieť nad sebou, nad tým že nemá prácu a že o rodinu sa treba aj postarať.
razdva
16.03.10,15:48
Nakoľko som sa zúčastnil dokazovania na súde v obdobnej veci, niektoré skúsenosti mám. Moja prvá otázka je, či Vás skutočne manžel fyzicky napadol, prípadne dieťa, alebo Vás verbálne napáda a uráža. Ak to tak nie je, môže sa stať, že budete klamať pred súdom a ak je manžel šikovný, prípadne má kvalitného právneho zástupcu,budete mať viac problémov. Verím, že tomu je tak, ako ste opísali. Je pre Vás a Vaše dieťa dôležité, či ste skutočne rozhodnutá rozviesť sa, alebo ešte váhate. Ak bol viackrát agresívny a fyzicky Vás napádal (nebodaj dieťa), tak ťažko uvažovať o záchrane manželstva. Beriem to tak, že dozrel čas na rozvod. Treba si uvedomiť, či skutočne ide iba o rozvod, alebo z akýchkoľvek príčin chcete zabrániť otcovi, aby sa stýkal s dieťaťom. Mgr.Shrek popísal právny postup vo veci. V prípade, že máte svedkov, že na Vás, alebo dieťa býva hrubý, alebo Vás fyzicky napáda,treba podať na súd návrh na vydanie PO. Netreba v tejto veci platiť poplatok. Je dobré, ak Vám to svedkovia dosvedčia písomne pred notárom. Súd môže do 24 hodín rozhodnúť a zveriť Vám dieťa do starostlivosti aj bez pojednávania. Ak nemáte svedkov, bude to iba tvrdenie, no spravidla súdy na slovensku na 90 % rozhodnú v prospech matky, aj keby ich klamala. Tento prvý krok súdov je v poriadku, aj keď následne ním môžu poškodiť dieťa a otca. Sledujú ochranu dieťaťa. Advokáta, pokiaľ nemáte vysoký príjem, si môžete zaobstarať v rámci bezplatnej právnej pomoci. Ak by náhodou teraz, alebo v blízkej budúcnosti, manžel na Vás zaútočil, treba hneď privolať políciu a spísať zápisnicu. Podpísať a požiadať o kópiu. Ak sa nedá privolať políciu, pokúsiť sa zistiť, či to niekto nevidel, nepočul a pod. Je to ťažké, ale potrebné. Potom neváhajte a odíďte ku rodičom. Ihneď podať návrh na PO. Pokiaľ Váš manžel nie je skutočne dlhodobo agresívny a nehrozí, že by mohol ublížiť dieťaťu v budúcnosti, povoľte mu styk s dieťaťom, ak je medzi nimi dobrý vzťah. Treba dať pozor, kým nie je právoplatné rozhodnutie súdu, môže si dieťa zobrať aj on ku sebe. Nič nezmôžete až do rozhodnutia. Takéto konflikty ešte pred začatím rozvodového konania budú mať negatívny dopad na dieťa. Zatiaľ ste ešte v rovnakej pozícii. Možno by bolo vhodné dať mu písomne návrh na dohodu, pokiaľ je možná, o stretávaní sa s dieťaťom. Toto sa dá dosiahnuť, pokiaľ sú inteligentní a skúsení úradníci na SPOD a SK (starostlivosť o deti a sociálna kuratela) a manžel ochotní ,za ich prítomnosti. Väčšinou to nefunguje. Treba sa pokúsiť. Ak jeden z vás začne hneď neprimerane razantne, vymkne sa vám to z rúk a kaliber sa bude iba zväčšovať. Samozrejme, že najviac utrpí dieťa a víťazom v konečnom dôsledku nebude nikto. Ak to je možné, dohodnite sa už teraz spolu aj na stretávaní aj na rozvode. Ste zatiaľ rovnocenní voči sebe i dieťaťu. Ak rozhodne súd, všetko môže nabrať úplne iný vývoj ako si predstavujete. Dieťa vždy zažije rozvodový šok (vrátane šok zo všetkého čo s tým súvisí). Povinnosťou rodičov je pokúsiť sa čo najviac zmierniť jeho utrpenie. Pokiaľ ide však o vážne a aj fyzické či psychické ubližovanie dieťaťu a Vám,musíte dieťa brániť rovnako aj seba. Najlepšie zákonnou cestou. Držím Vám palce.
ludex
16.03.10,16:04
Čo si robila pol roka? :confused: Pred pol rokom si písala,že chceš od neho odísť! Tak chceš,alebo nechceš? Ak chceš,tak konaj a nepýtaj rozumy stále dookola.
Dostala si tu už milión rád a pomôcť sa dá len tomu,kto o pomoc stojí.Si dospelá a rozhodnutie je len na Tebe. Chceš odísť? Zbal veci,sebe aj malej a choď! Je to Tvoje rozhodnutie a nikto Ta nemôže zastaviť! ;)
kyblik
16.03.10,20:26
Čo si robila pol roka? :confused: Pred pol rokom si písala,že chceš od neho odísť! Tak chceš,alebo nechceš? Ak chceš,tak konaj a nepýtaj rozumy stále dookola.
Dostala si tu už milión rád a pomôcť sa dá len tomu,kto o pomoc stojí.Si dospelá a rozhodnutie je len na Tebe. Chceš odísť? Zbal veci,sebe aj malej a choď! Je to Tvoje rozhodnutie a nikto Ta nemôže zastaviť! ;)

Nemyslím, že výčitky sú na mieste... Človek veľakrát dúfa, že sa pohne zem...:mee:

Je tu veľa rozumných názorov, ja osobne by som si najskôr zmenil trvalé bydlisko bydlisko a vzápatí ( z bezpečia ) podal PO - predbežné... Tvoj manžel nemusí o ničom vedieť, jedného dňa proste príde z domov a Ty tam už nebudeš. Ak potom príde za Tebou budeš krytá...
ludex
17.03.10,06:50
Nemyslím, že výčitky sú na mieste... Človek veľakrát dúfa, že sa pohne zem...:mee:

Je tu veľa rozumných názorov, ja osobne by som si najskôr zmenil trvalé bydlisko bydlisko a vzápatí ( z bezpečia ) podal PO - predbežné... Tvoj manžel nemusí o ničom vedieť, jedného dňa proste príde z domov a Ty tam už nebudeš. Ak potom príde za Tebou budeš krytá...


Nebolo to myslené ako výčitky. Skôr som to myslel,ako keď Ťa niekto chytí za plecia a riadne s tebou zatrasie,aby si sa prebral z letargie a začal vnímať realitu.

A myslím,že tá zem sa pohla,keď ju manžel fyz. napadol.
Radšej vyskočiť z rozbehnutého vlaku,ako sa s ním vybúrať! ;)