agentsmith
13.03.10,18:33
Prosim viete mi poradit ako posutpovat pri vypocte dane z prijmov a tak isto aj odvodov do zdravotnej a socialnej poistovne? Tento rok som prvy krat zivnostnik a chcem sa spytat ako to bude vyzerat na buduci rok s danovym priznanim. Mesacny prijem v hrubom je cca 600 eur. A chcem si uplatnovat 40% pausalne vydavky. Viete mi sem ukazat vypocet ako postupovat pri vypocte dane z prijmov a tiez kolko a ako ide do zdravotnej a socialnej poistovne. V podstate chcem dva vypocty jeden ked nemusim davat do socialnej poistovne a jeden ked budem odvadzat do socialnej. A od platenia odvodov do socialnej som oslobodeny jeden rok alebo jeden a pol roka? V zdravotnej poistovni mi vypocital okolo 44,73 mesacne preddavky, neviem teraz presne. Mozem platit aj viac alebo az na konci roka ak budem predstavovat 14% z hrubeho prijmu viac ako sucet preddavkou tak to potom doplatim? A co socialna poistovna? Dopocul som sa ze tento rok sa to rusi a staci si uz iba podat na danovom urade.
Dakujem.
Xanti
13.03.10,18:01
No určite TI pri tvojom výpočte pomôže tabulka z tejto témy. http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html


Prosim viete mi poradit ako posutpovat pri vypocte dane z prijmov a tak isto aj odvodov do zdravotnej a socialnej poistovne? Tento rok som prvy krat zivnostnik a chcem sa spytat ako to bude vyzerat na buduci rok s danovym priznanim. Mesacny prijem v hrubom je cca 600 eur. A chcem si uplatnovat 40% pausalne vydavky. Viete mi sem ukazat vypocet ako postupovat pri vypocte dane z prijmov a tiez kolko a ako ide do zdravotnej a socialnej poistovne. V podstate chcem dva vypocty jeden ked nemusim davat do socialnej poistovne a jeden ked budem odvadzat do socialnej. A od platenia odvodov do socialnej som oslobodeny jeden rok alebo jeden a pol roka? No o tom, či budeš platiť odvody do SP rozhodne tvoje prvé daňové priznanie. Ak si otvoril živnosť tento rok teda napr. 1.1.2010 a tvoj príjem za rok 2010 prekročí zákonom určenú hranicu ( teraz to ešte nevieme povedať koľko to bude ) tak budeš platiť odvody do SP od 1.7.2011
V zdravotnej poistovni mi vypocital okolo 44,73 mesacne preddavky, neviem teraz presne. Mozem platit aj viac alebo az na konci roka ak budem Nie je zapotreby platiť viac, tieto preddavky sú dostačujúce, aj pri tvojom predpokladanom príjme čo si uviedol. predstavovat 14% z hrubeho prijmu viac ako sucet preddavkou tak to potom doplatim? A co socialna poistovna? Dopocul som sa ze tento rok sa to rusi a staci si uz iba podat na danovom urade.
Dakujem.

Naozaj od platenia odvodov do SP si oslobodený do času kým neprekročíš svojím príjmom výšku stanovenú zákonom.