Maria63
13.03.10,20:27
Dobrý večer,
neviem sa dopracovať k odpovedi na otázku či ku príjmom manželky sa pri zisťovaní nároku na odpočet u manžela započítava aj celá poskytnutá dotácia z ÚPSVR na samozamestnanie alebo len jej použitá časť. Ďakujem za pomoc
Anik
13.03.10,19:36
ak účtuješ v JU tak vlastne dáš do príjmu toľko dotácie, ktorá
bola použitá v súlade s podnikateľským zámerom
ak by to boli paušálne výdavky - tak vtedy sa zahrňajú do príjmu
v tom roku v ktorom si ju dostala.
Maria63
13.03.10,19:41
účtujem v JÚ a zaúčtovať to viem, lenže manžel sa dotyčnej uvažuje, že si uplatní odpočítateľnú položku na manželku a ja potrebujem vypočítať jej príjmy
Timka1
13.03.10,19:44
účtujem v JÚ a zaúčtovať to viem, lenže manžel sa dotyčnej uvažuje, že si uplatní odpočítateľnú položku na manželku a ja potrebujem vypočítať jej príjmy

aké budú jej príjmy, to záleží od toho ako bude účtovať, sú dve možnosti

- ak bude účtovať paušál. výdaje ,tak do jej príjmov vstupuje celá dotácia bez ohľadu na to koľko vyčerpala

- ak bude viesť normálne jednoduché účtovníctvo, tak do jej zdan. príjmu vstupuje len tá časť dotácie, ktorú vyčerpala

od NČ 4025,70 odráta jej hrubé príjmy mínus poistné a ten rozdiel si môže uplatniť manžel

dúfam, že som zrozumiteľne napísala
Maria63
13.03.10,20:11
vedie normálne jednoduché účtovníctvo, čiže ak zo schválenej sumy použila len na odvody na zdravotné poistenie napr. 80 eur tak jej príjem za rok 2009 bude 0 pretože od príjmu sa odpočíta poistné, ktoré ona musí zaplatiť?
Anik
13.03.10,20:17
nemala vôbec žiaden príjem , bola celý rok evidovaná na ÚP
jej príjmom bola len dotácia ?
Maria63
13.03.10,20:22
áno, bola do októbra v evidencií nezamestnaných bez podpory a v priebehu októbra jej schválili príspevok, ktorý aj v októbri dostala lenže výkon živnosti sa skomplikoval takže príjmy v roku 2009 neboli