silvia23
06.10.05,07:09
Dobre ranko :)
neviete niekto ake je vreckove (cisto len vreckove bez stravy, ubytovania) pre zamestnanca ked ide na zahranicnu pracovnu cestu - Rakusko, Nemecko, Cesko.
Dakujem za poradenie. :)
liba2
06.10.05,05:32
Dobre ranko :)
neviete niekto ake je vreckove (cisto len vreckove bez stravy, ubytovania) pre zamestnanca ked ide na zahranicnu pracovnu cestu - Rakusko, Nemecko, Cesko.
Dakujem za poradenie. :)§14 zákona o cest.náhradách:
"Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri ZPC popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov (§4 ods.1 písm.d/) vreckové v cudzej mene vo výške od 5% do 40% stravného ustanoveného podľa §13 ods. 4 a 5".
Daska
06.10.05,06:05
Dobre ranko :)
neviete niekto ake je vreckove (cisto len vreckove bez stravy, ubytovania) pre zamestnanca ked ide na zahranicnu pracovnu cestu - Rakusko, Nemecko, Cesko.
Dakujem za poradenie. :)
Sumy na rok 2005 :
Rakusko - 45 Eur
Nemecko - 45 Eur
Cesko - 600 Czk

A z tychto sum uz uvedene %, t. j. 5-40%.

Opatrenie MF SR 712/2004 Z. z.
vicky
06.10.05,08:00
Ahojte, mozete mi niekto poskytnut nejaku smernicu na stanovenie % pre vreckove? Bola by som velmo povdacna:confused:
Evanka
06.10.05,09:07
Sumy na rok 2005 :
Rakusko - 45 Eur
Nemecko - 45 Eur
Cesko - 600 Czk

A z tychto sum uz uvedene %, t. j. 5-40%.

Opatrenie MF SR 712/2004 Z. z. Vreckové sa tiež úmerne kráti - podľa času stráveného v zahraničí (podľa výšky nárokového stravného).
Chobot
06.10.05,09:24
Ahojte, mozete mi niekto poskytnut nejaku smernicu na stanovenie % pre vreckove? Bola by som velmo povdacna:confused:Na to nebýva osobitná smernica. Výska vreckového sa zvycajne stanovuje v smernici o sluzobných cestách - stací na to jeden clánok. Celú smernicu Ti tazko niekto poskytne. lebo v kazdej firme môzu byt rozdielne spôsoby vysielania na SC a schvalovacie procesy.

Ak nemáte smernicu na sluzobné cesty, tak na urcenie výsky vreckového postací písomný príkaz konatela/statutára/predstavenstva, ze s úcinostou od .... stanovuje výsku vreckového pre zahranicné sluzobné cesty XX% (XX musí byt císlo od 5 do 40).
Nadena
22.11.05,10:36
Prosim o radu ohladne vreckoveho. Tieto vsetky prispevky som si pozorne precitala, aj zakon, len ma pletie § 14 - "zamestnavatel poskytne zamestnancovi pri zahr.prac.ceste POPRI NAHRADE PREUKAZANYCH POTREBNYCH VEDLAJSICH VYDAVKOV......". Co ak zamestnanec nema žiadne vedlajsie vydavky, napr.: parkuje v objekte odberatela, resp. dodavatela a pod. Má nárok na vreckove? Prosim surne. :D
ormika
22.11.05,10:52
Ano, má nárok na vreckové. Vedľajšie výdavky sú napr. telefón, PHM.
KEJKA
22.11.05,17:53
tiež potvrdzujem, že nárok na vreckové je .. a to minimálne 5% z priznaného stravného. A OKREM toho, ak preukáže doklady o zaplatení účtov za telefon, parkovné ap., tie má dostať tiež uhradené. Vreckové je na krytie takých výdavkov, ku ktorým nedonesie doklad, napr. WC
vladan
19.12.05,11:16
rada by som sa utvrdiť vo svojom názore ... podľa zákona o cestovných náhradách som zamestnancovi, ktorý bol na zahraničnej služobnej ceste krátila stravné podľa § 13 ods. 7. Následne mu vreckové podľa § 14 nekrátim, však? dík za postrehy
Chobot
19.12.05,11:30
rada by som sa utvrdiť vo svojom názore ... podľa zákona o cestovných náhradách som zamestnancovi, ktorý bol na zahraničnej služobnej ceste krátila stravné podľa § 13 ods. 7. Následne mu vreckové podľa § 14 nekrátim, však? dík za postrehy

Ak máš na mysli krátenie v prípade, ak mal zabezpečenú stravu, tak je to tak.

Stravné v tom prípade krátiš, ale vreckové zostane v tej výške, ako bolo vypočítané z nároku stravného bez krátenia. Príklad:

1.
Zahraničná cesta - AT, 10 hodín, vreckové 40%, strava neposkytnutá:
Nároky stravné: 22,5 EUR, vreckové: 9 EUR

2. Zahraničná cesta - AT, 10 hodín, vreckové 40%, zabezpečený obed:
Nároky stravné: 4,5 EUR, vreckové: 9 EUR
vladan
20.12.05,06:58
Ak máš na mysli krátenie v prípade, ak mal zabezpečenú stravu, tak je to tak.
Stravné v tom prípade krátiš, ale vreckové zostane v tej výške, ako bolo vypočítané z nároku stravného bez krátenia. Príklad:
1.Zahraničná cesta - AT, 10 hodín, vreckové 40%, strava neposkytnutá:
Nároky stravné: 22,5 EUR, vreckové: 9 EUR
2. Zahraničná cesta - AT, 10 hodín, vreckové 40%, zabezpečený obed:
Nároky stravné: 4,5 EUR, vreckové: 9 EUR

Chobot, dík za potvrdenie názoru ;)
Tomiko
18.01.08,12:59
Chcem sa spýtať ma právo zamestnávateľ nevyplatiť vreckové za zahraničnú cestu?
V pracovnej zmluve je uvedené, že náhrada za stravné ..., bude zamestnancovi vyplatená, poukazaná na účet do 7dní od odovzdania vyúčtovania. Vyúčtovanie prebehlo v decembri, môže ho zamestnávateľ podržať z dôvodu porušenia Manuálu, ktorý je prílohou k pracovnej zmluve.
Dôvod nebol doteraz uvedený písomne? Môže mu zamestnávateľ zraziť sankciu z náhrad zo mzdy?
Chobot
18.01.08,13:11
Chcem sa spýtať ma právo zamestnávateľ nevyplatiť vreckové za zahraničnú cestu?
V pracovnej zmluve je uvedené, že náhrada za stravné ..., bude zamestnancovi vyplatená, poukazaná na účet do 7dní od odovzdania vyúčtovania. Vyúčtovanie prebehlo v decembri, môže ho zamestnávateľ podržať z dôvodu porušenia Manuálu, ktorý je prílohou k pracovnej zmluve.
Dôvod nebol doteraz uvedený písomne? Môže mu zamestnávateľ zraziť sankciu z náhrad zo mzdy?

Cest. náhrady sú zákonné nároky, zamestnávateľ musí vyplatiť vreckové, aspoň tých 5%. Z cest. náhrad nemôže nič strhávať (jedine krátiť stravné, ak zabezpečil stravu).
Tomiko
18.01.08,13:53
Je určený termín napr. do konca mesiaca v ktorom bolo vyúčtovanie,alebo platí dohodnutý termín
v pracovnej zmluve do 7 dní
Chobot
18.01.08,14:08
Je určený termín napr. do konca mesiaca v ktorom bolo vyúčtovanie,alebo platí dohodnutý termín
v pracovnej zmluve do 7 dní

Je zákonom dané, že vyúčtovanie SC musí byť vykonané do 10 dní - § 36 ods. 3 a 4:

"(3) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.

(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na vyúčtovanie pracovnej cesty, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia písomných dokladov."
Tomiko
18.01.08,15:20
Ďakujem