pink69
14.03.10,09:26
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto kuchyňu bez okien, resp. bez priameho prepojenia s izbou s oknami. Ide o to, či je možné bez problémov "fungovať" s kuchyňou, ktorá je osvetlená a vetraná iba umelo. Za Vaše skúsenosti, informácie, ... Vám vopred ďakujem.

S pozdravom

Pink69
arizona
14.03.10,08:57
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto kuchyňu bez okien, resp. bez priameho prepojenia s izbou s oknami. Ide o to, či je možné bez problémov "fungovať" s kuchyňou, ktorá je osvetlená a vetraná iba umelo. Za Vaše skúsenosti, informácie, ... Vám vopred ďakujem.

S pozdravom

Pink69
Odpoviem trochu naokolo...Vždy som túžila po dome, kde by kuch. okno a pracovný drez smerovali do záhrady. Žiaľ nepodarilo sa...Mám pomerne veľkú kuchyńu a drez umiestnený priamo na stene oproti oknu.Hoci sme iba nedávno rekonštruovali celý dom na jednu rekonštrukciu sa ešte chystáme. Vieš akú ? Pridať ďaľšie okno do kuchyne!
Dosť mi vadí, že mám pri dreze málo prirodzeného svetla, v pochmúrnych dńoch, či v zime sa tam musí svietiľ takmer celý deń. Hoci tam mám viacero svetiel, prírodné svetlo to nenahradí.
Neviem, koľko času trávite v kuchyni,ale ak ste "klasická" slovenská rodina tak asi dosť.:--- Určite to nie je príjemné, byť zavretý v kobke bez okien bez vetrania. Ani dobrým digestorom nenahradíš prirodzené vetranie.Je to skôr doplnok. Aj ten najtichší ide na nervy, ked ho máš zapnutý pri hlave dlhší čas.
Takže môj názor : určite NIE ! ;)
wagner
14.03.10,10:38
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto kuchyňu bez okien, resp. bez priameho prepojenia s izbou s oknami. Ide o to, či je možné bez problémov "fungovať" s kuchyňou, ktorá je osvetlená a vetraná iba umelo. Za Vaše skúsenosti, informácie, ... Vám vopred ďakujem.

S pozdravom

Pink69

Videla som kuchyňu, kde namiesto okna bola sklobetónová stena. Ale jednalo sa o byt a okolo tej steny sa išlo do vchodu bytu, kde bývali dve rodiny. Robili to z praktických dôvodov, aby susedia nečumeli do kuchyne. Inak ja mám v kuchyni okno do záhrady, ale vidím aj na cestu. V druhej kuchyni mám okno tiež do záhrady, ale mám tam málo svetla, tak ma tiež čaká rekonštrukcia - pridanie jedného okna, ktoré bude na severovýchod a kuchyňa sa presvetlí. Môj názor je jednoznačný - kuchyňa bez okna nie.
sarasara
14.03.10,12:25
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto kuchyňu bez okien, resp. bez priameho prepojenia s izbou s oknami. Ide o to, či je možné bez problémov "fungovať" s kuchyňou, ktorá je osvetlená a vetraná iba umelo. Za Vaše skúsenosti, informácie, ... Vám vopred ďakujem.

S pozdravom

Pink69

Predpokladám, že chceš dať kuchyňu niekde, kde nie je možné dať okno a využiť terajší priestor kuchyne na iný účel.
Samozrejme, ak dáš dostatočne výkonný digestor, dobré svetlo, fungovať to bude.
Ale nie je to pre kuchyňu ideálne riešenie. Určite ti to bude časom vyhovovať čoraz menej. Alebo si zvykneš.
Takéto riešenie sa robí zvyčajne v bytoch, lebo v rodinnom dome sa vždy nejaký iný spôsob nájde.
Videla som takto riešenú kuchyňu, jedálenský stôl v obývačke. A fungujú. Nuž, ak ti takéto riešenie pomôže, urob tak. Veď všetci robíme tak, aby nám to čo najviac vyhovovalo, i keď bude kuchyňa bez okna, čo už.
lujza.j
14.03.10,13:42
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto kuchyňu bez okien, resp. bez priameho prepojenia s izbou s oknami. Ide o to, či je možné bez problémov "fungovať" s kuchyňou, ktorá je osvetlená a vetraná iba umelo. Za Vaše skúsenosti, informácie, ... Vám vopred ďakujem.

S pozdravom

Pink69

bývam v klasickom panelákovom byte, teda kuchyňa bez okien u mňa asi nepripadá do úvahy aj keby sa u nás robila ďalšia rekonšt. nakoľko milujem maximálne presvetlené miestnosti tak keby som mohla vyrúbem "okná" aj do WC a kúpelne. je možné že situácia v ktorej si, sa inak vyriešit nedá a preto volíš tento spôsob, ale ak sa to len trošku dá, tak maj okno v kuchyni:D:D:D
Oliwa
14.03.10,14:32
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto kuchyňu bez okien, resp. bez priameho prepojenia s izbou s oknami. Ide o to, či je možné bez problémov "fungovať" s kuchyňou, ktorá je osvetlená a vetraná iba umelo. Za Vaše skúsenosti, informácie, ... Vám vopred ďakujem.

S pozdravom

Pink69

Fungovať sa dá - ak to nejde inak. Ale či bez problémov - ukáže čas /vetranie, možnosť pliesní, výpary/, napr. zavárať tam asi nebudeš, však, no ak by Ti nebodaj niečo prihorelo... Okno nič nenahradí. Ani "najsamlepší" digestor a najmodernejšie osvetlenie. Predstav si vstávanie skoro ráno v zime, tma ako v rohu a ty vojdeš to tej tmavej kuchyne, ledva nahmatáš vypínač... Nie je to katastrofický scenár, ale možno Tvoja budúcnosť...
Ibaže by si to mala všetko nastavené elektronicky...

Ide o rekonštrukciu bytu v BA, však ?/píšeš v inej téme/. Skús nájsť také riešenie, aby sa do tej kuchyne dostalo denné svetlo, ak nie priamo, tak aspoň z inej miestnosti - napr. úplne alebo čiastočne zrušiť priečku, či vyrezať do nej otvor, preskliť ho... Nedá sa to riešiť inak dispozične? Je to panelák alebo nejaký malo- či veľkometrážny byt v starom meste /žeby v pamiatkovej zóne/ a preto nemôžeš vybúrať okno alebo ide o pôvodne nebytový priestor? Pre koľkých ľudí má tá kuchyňa slúžiť a ako často sa v nej bude variť, resp. koľko to má m2?
Pamätám si z detstva na byt u susedov s dosť veľkou no tmavou kuchyňou, aj keď okno z nej viedlo na presvetlenú verandu.
Poznám domček, kde mali uzučkú kuchynku bez okna, no pri rekonštrukcii zrušili asi 2/3 priečky a spravili z nej pult, ktorý ju oddeľuje a zároveň spája s jedálňou - "a hneď bolo svetlo".:)
A viem aj o 2i bytoch, kde si spravili kuchyňu z predsiene, len aby získali ďalšiu obytnú miestnosť /na úkor pôvodnej kuchyne/. V jednej z predsiení bolo úzke okienko. V druhej ani to, takže kto vošiel a chcel si zavesiť kabát, musel dať pozor, aby si ho nenamočil do hrnca na sporáku :---. Ale bolo to dočasné riešenie, kým nepostavili dom. Človek je tvor vynaliezavý. ;)

Záleží na tom, či to je pre Teba tiež len dočasné riešenie a koľko sa v tom byte budeš zdržiavať. Ak si workoholik, čo ráno vypadne do práce a večer padne do postele, na varenie rannej kávy to postačí.
Ale ak nie, neviem... Tuším si právnička? Tak to si zrejme buduješ kariéru...

Ak je ten byt pre Teba dôležitý napr. kvôli práci a mieniš v ňom pár rokov bývať, možno by stálo za to poradiť sa s nejakým interiérovým dizajnérom či architektom/-ami, najlepšie známym, povedať mu svoju predstavu o bývaní a zosúladiť ju s možným technickým a hlavne finančným riešením /ak Ti to stojí zato/. Mimochodom, čo inž. siete - elektrina asi nebude problém, ale prívod vody, možno plynu /aký typ sporáka - elektrický, kombinovaný?/, odpad... To máš doriešené? Želám Ti správne rozhodnutie :) a spokojné bývanie. ;)

P.S.: Nedá sa ten byt vymeniť za iný? :confused:
jurqai
15.03.10,05:19
moc casu v kuchyni netravim uz len s toho titulu ze som muz ale myslim si ze prirodzene svetlo je len prirodzene svetlo ale ak je to nevthnutne tak urcite sa da fungovat aj na umelom osvetleni a digestore urcite vsak investuj do kvalitneho odsavaca par pripadne jedneho extra ventilatora na odsavanie