Ferdo Mravec
14.03.10,10:03
Dobrý deň,
poprosila by som poradiť,
1. SZČO začala podnikať 1.5., 28.5. mu prišla na účet dotácia od UP, o ktorú žiadal pred začatím podnikania....ja som zaúčtovala túto dotáciu do PD keď prišiel výpis na konci mesiaca ako príjem na účet ako PNZD. Urobila som dobre??? Treba dotáciu účtovať ešte niekde (pohľadávky, záväzky), keď okrem bank. výpisu nemám o prijatí dotácie žiadny doklad?
2. poštovné za šek - zaúčtujem sumu na šeku a potom do ďalšieho riadku v PD zaúčtujem poštovné, je to takto dobre???
3. súčiastky na opravu auta, myslíte že je materiál, alebo prevádzková réžia???
Ďakujem za každú radu...
JankaO
14.03.10,09:09
Ferdo Mravec
14.03.10,09:23
Lenže v týchto príspevkoch je písané na dotáciu raz tak, a raz tak. V tých starších VOZP, zase v druhých VNZD. Tak ako????
Nemohol by mi niekto konkrétne poradiť na tieto otázky??? Ďakujem, cením si každú dobrú radu.
Timka1
14.03.10,09:31
Lenže v týchto príspevkoch je písané na dotáciu raz tak, a raz tak. V tých starších VOZP, zase v druhých VNZD. Tak ako????
Nemohol by mi niekto konkrétne poradiť na tieto otázky??? Ďakujem, cením si každú dobrú radu.


AK vedieš jednoduché účtovníctvo tak príjem dotácie účtuješ do PNZD, následne čerpanie dotácie do VOZD a v tej istej výške účtuješ časť čerpanej dotácie do POZD cez Interné doklady

Ak si uplatňuješ výdavky percentuálne - paušálne, tak ti dotácia vstupuje do POZD v celej výške bez ohľadu na to koľko si vyčerpal
Ferdo Mravec
14.03.10,10:12
Presne takto som to chcela vysvetliť, ďakujem Timka.
Ešte otázočka....cez tie interné doklady účtujem aj zdrav. poistenie, keď ho mám v podnikovom pláne?? Alebo ostatný materiál??? Teda drobný materiál???
A ešte ďalšie účtovanie, v tých pohľadávkach a záväzkoch???
Vediem JU.
Timka1
14.03.10,10:20
Presne takto som to chcela vysvetliť, ďakujem Timka.
Ešte otázočka....cez tie interné doklady účtujem aj zdrav. poistenie, keď ho mám v podnikovom pláne?? Alebo ostatný materiál??? Teda drobný materiál???
A ešte ďalšie účtovanie, v tých pohľadávkach a záväzkoch???
Vediem JU.

zdravotné poistné účtuješ normálne cez záväzky a úhradu cez banku alebo pokladňu

drobný majetok účtuješ podľa toho ako si nakúpil, pokiať máš len doklad z ERP, tak do pokladničných dokladov a pokiaľ máš faktúru, tak do prijatých fakúr a následne spáruješ pri úhrade cez pokladňu alebo účet
Ferdo Mravec
14.03.10,10:32
účtovanie dotácie v knihe pohľadávok je potrebná??? Keď dotáciu dostal podnikateľ ako začal podnikať??
A ešte som sa niekde tu dočítala, že na konci roka ju treba účtovať ako záväzok??? Vôbec som tomu neporozumela.
Zdenka175
14.03.10,11:17
účtovanie dotácie v knihe pohľadávok je potrebná??? Keď dotáciu dostal podnikateľ ako začal podnikať??
A ešte som sa niekde tu dočítala, že na konci roka ju treba účtovať ako záväzok??? Vôbec som tomu neporozumela.


§ 5
Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=128) pohľadávok a kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=128) záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
Zdenka175
14.03.10,11:20
Skús pozrieť toto
Ferdo Mravec
14.03.10,20:38
Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...
ivustek
15.03.10,05:33
Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...

1.prijatú dotácieu zaúčtuješ ako PNZD a uvedieš v celej sume do záväzkov.
2. kúpa PC - VOZD v sume 995,09
3. na konci roka -ID v sume 800,-€/ v súlade so zmluvou/ preúčtuješ so VOZD.
A v knihe záväzkov,kde máš uvedenú dotáciu ponížiš záväzok o nákup PC v sume 800 €. Takže ku kocu roku v knihe záväzkov uvidíš, koľko ti ešte treba preúčtovať z dotácie v budúcom období. Tento záväzok si prenesieš do budúceho roka a pokračuješ v jeho ponižovaní v súlade so zmluvou. Máš na to čas 2 roky.
A na konci budúceho roka znova preúčtuješ ID do VOZD sumu vo výške čerpania dotácie.
ivustek
15.03.10,05:48
Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...

A ešte: nákup PC v členení VOZD zapíšeš do materiálu, nie do prevádzkovej réžie. Vyhľadaj si príspevky na tému: materiál alebo prevádzková réžia.
http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html
Zdenka175
15.03.10,12:13
Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...
Keď ste kúpili PC za 995,09 tak ID by mal byť na takú sumu. Neviem o akých 800 eur., píšete.
Ferdo Mravec
15.03.10,12:14
ĎAkujem, ale jednej veci nerozumiem....v knihe záväzkov nemám uvedenú dotáciu, neviem na základe akého dokladu ju tam mám zapísať, SZČO mi dal len bank. výpis na ktorom je prijatá dotácia, iný doklad od UP nemám. Niečo mi SZČO zabudla dať? UP vystavuje nejaké potvrdenie o poskytnutí dotácie?
A ešte jedna otázočka...ZP na konci roka tiež prevediem cez ID keď mám v PP uvedené čerpanie naň???
Ak ano tak samostatne alebo spolu tým PC naraz (tak že spočítam dokopy čerpanie)??? Tiež v PP má uvedenú sumu čerpania 300,- Eur, a ZP platil 330,-eur.
Ďakujem za ochotu odpovedať, robím to prvý krát, takže musím nejako do toho prísť...
Ferdo Mravec
15.03.10,12:15
ĎAkujem, ale jednej veci nerozumiem....v knihe záväzkov nemám uvedenú dotáciu, neviem na základe akého dokladu ju tam mám zapísať, SZČO mi dal len bank. výpis na ktorom je prijatá dotácia, iný doklad od UP nemám. Niečo mi SZČO zabudla dať? UP vystavuje nejaké potvrdenie o poskytnutí dotácie?
A ešte jedna otázočka...ZP na konci roka tiež prevediem cez ID keď mám v PP uvedené čerpanie naň???
Ak ano tak samostatne alebo spolu tým PC naraz (tak že spočítam dokopy čerpanie)??? Tiež v PP má uvedenú sumu čerpania 300,- Eur, a ZP platil 330,-eur.
Ďakujem za ochotu odpovedať, robím to prvý krát, takže musím nejako do toho prísť...
Ferdo Mravec
15.03.10,12:18
800.- Eur má SZČO uvedených v PP na čerpanie dotácie, že kúpi za 800 euro PC. Lenže kúpil za 995 eur. Tak teda ako to je???
Zdenka175
15.03.10,12:26
800.- Eur má SZČO uvedených v PP na čerpanie dotácie, že kúpi za 800 euro PC. Lenže kúpil za 995 eur. Tak teda ako to je???
Už som asi porozumela. PP - je podnikateľský plán. No k dotácii je podpísaná aj zmluva so SZCO a UPSV a potom prídu peniaze na BU. On má v pláne len za 800 e a platil viac. Do nákladov by som dala celú sumu 995, ale z dotácie odúčtovala len 800. Tak aj s poistným 330 do nákladov ale z dotácie 300. Praktický ten rozdiel musel platiť ako z vlastných zdrojov. A celú sumu dotácie do záväzkov aj platby do ZP a SP.
Ferdo Mravec
15.03.10,12:32
Tak tá zmluva by mala byť evidovaná v záväzkoch??? Lenže SZČO mi ju nedal!!! Aj o platení ZP má len ústrižok z počty. Nič viacej. Aký doklad mám založiť do záväzkov. či tieto ústrižky všetky naraz nalepené na jednom papieri???
A ešte na to PC- materiál- to mám uviesť aj v Inventárnom súpise zásob počítač???
Zdenka175
15.03.10,13:37
Záväzky vediete v programe na JU alebo píšete ručne do knihy, alebo do PC?
Ferdo Mravec
15.03.10,13:40
No už mám aj tú zmluvu s UP. záväzky vediem v programe Alfa.
Mám teda túto zmluvu teraz zapísať do záväzkov?
Zdenka175
15.03.10,13:41
No už mám aj tú zmluvu s UP. záväzky vediem v programe Alfa.
Mám teda túto zmluvu teraz zapísať do záväzkov?
Otvorite si evidencia - záväzky - pridaj a vypíšete údaje, predmet dotácia, partner UPSV , suma , ID ...
Ferdo Mravec
15.03.10,13:43
A tak isto to spravím aj z bločkami so ZP??
Ferdo Mravec
15.03.10,13:51
A ešte som sa teraz v Podnik. pláne dočítala "Oprávnené výdavky- ....vyplýva z podnik,zámeru a kalkulácie predloženej k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
Neznamemá to náhodou,že tá cena môže byť aj vyššia, napr. za to PC a aj vyššiu môžem odpočítať cez ID.
Ferdo Mravec
15.03.10,13:56
A ešte na to PC- materiál- to mám uviesť aj v Inventárnom súpise zásob počítač???

Už som sa tu dočítala že to je je povinnosť.
Zdenka175
15.03.10,14:02
A ešte som sa teraz v Podnik. pláne dočítala "Oprávnené výdavky- ....vyplýva z podnik,zámeru a kalkulácie predloženej k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
Neznamemá to náhodou,že tá cena môže byť aj vyššia, napr. za to PC a aj vyššiu môžem odpočítať cez ID.

Podľa je to chybne napísané a malo byť považuje za neoprávnený... potom zas nebudú pasovať cena podľa špecifikácie. Neviem trochu sa to odporuje.
Ferdo Mravec
15.03.10,14:02
A ešte na to PC- materiál- to mám uviesť aj v Inventárnom súpise zásob počítač???
Už som sa tu dočítala že to nie je povinnosť.
Ferdo Mravec
15.03.10,14:05
Podľa je to chybne napísané a malo byť považuje za neoprávnený... potom zas nebudú pasovať cena podľa špecifikácie. Neviem trochu sa to odporuje.
No čítam to ešte raz...ale je to tak....sa nepovažuje za neoprávnený výdavok.
Tak čo mám robiť, poraď ako by si to vyriešila. Ďakujem za trpezlivosť.
Zdenka175
15.03.10,14:06
A ešte som sa teraz v Podnik. pláne dočítala "Oprávnené výdavky- ....vyplýva z podnik,zámeru a kalkulácie predloženej k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
Neznamemá to náhodou,že tá cena môže byť aj vyššia, napr. za to PC a aj vyššiu môžem odpočítať cez ID.
Skúste tento problém napísať do témy Dotácia z UP a výdavky nepovolené, tam píšu čo už mali kontrolu, že ako sa vám oni vyjadria.
Ferdo Mravec
15.03.10,14:09
A tak isto to spravím aj z bločkami so ZP??
A ZP teda dám sa celý rok dokopy, zaevidujem v záväzkoch cez ID????
Zdenka175
15.03.10,14:11
Malo by to byť rozčlenené po mesiacoch.
Viera1000
15.03.10,14:19
A čo s dotáciou v prípade ak vedie daňovú evidenciu. Tak ako pri vedení účtovníctva - čiže do príjmov len ak dotáciu použije.
Ferdo Mravec
15.03.10,14:32
Malo by to byť rozčlenené po mesiacoch.
ešte ma napadlo, že do záväzkov sa zapisuje na základe faktúry, a ja mám len tie nešťastné šeky z pošty, a tie mám založené medzi ostatnými dokladmi z ERP. To mám za každý mesiac vedenú ručnú evidenciu a z toho to zapisujem do PD podľa zodpovedného dátumu.
Stačia aj takéto šeky do záväzkov, keď ich každý samostatne za každý mesiac nalepím na papier a tak zaevidujem do záväzkov pod príslušným číslom. Môžem to takto spraviť?????
Zdenka175
15.03.10,15:38
ešte ma napadlo, že do záväzkov sa zapisuje na základe faktúry, a ja mám len tie nešťastné šeky z pošty, a tie mám založené medzi ostatnými dokladmi z ERP. To mám za každý mesiac vedenú ručnú evidenciu a z toho to zapisujem do PD podľa zodpovedného dátumu.
Stačia aj takéto šeky do záväzkov, keď ich každý samostatne za každý mesiac nalepím na papier a tak zaevidujem do záväzkov pod príslušným číslom. Môžem to takto spraviť?????
Ja mám tiež poukážky v pokladni založené a v záväzkoch ich evidujem pod označením PO - poistné a každý mesiac iný symbol. To poistné ste dúfam, nenahodili pod označením faktúra, ale poistné
Ferdo Mravec
15.03.10,15:44
Ja takéto pokladničné doklady, poistné evidujem zvlášť, pod názvom Pokladničné doklady, nedávam to do knihy záväzkov.
Ale začnem to robiť ako hovoríte, označím zvlášť, ale kde to založím, zvlášť na to šanón, alebo medzi FA??? To asi nie, treba zvlášť zakladať, však.
rodina1
15.03.10,15:57
Ja takéto pokladničné doklady, poistné evidujem zvlášť, pod názvom Pokladničné doklady, nedávam to do knihy záväzkov.
Ale začnem to robiť ako hovoríte, označím zvlášť, ale kde to založím, zvlášť na to šanón, alebo medzi FA??? To asi nie, treba zvlášť zakladať, však.
Zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) v sústave jednoduchého účtovníctva
(4) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)


To znamená, že predpis poistného, či už na SP alebo ZP účtuješ mesačne ako záväzok voči príslušnej SP a ZP, dátum splatnosti určený SP a ZP, zvyčajne do 8.dňa nasledujúceho mesiaca.
Ak poistné uhradíš, či už v hotovosti alebo z účtu, je to úhrada poistného, zníženie záväzku. Zaplatené poistné, ak bude zaplatené v hotovosti, založíš medzi výdavkové pokladničné doklady, ak z účtu, tak to bude na výpise z účtu.
Zdenka175
15.03.10,15:58
Ja takéto pokladničné doklady, poistné evidujem zvlášť, pod názvom Pokladničné doklady, nedávam to do knihy záväzkov.
Ale začnem to robiť ako hovoríte, označím zvlášť, ale kde to založím, zvlášť na to šanón, alebo medzi FA??? To asi nie, treba zvlášť zakladať, však.
No v záväzkoch sú len nahodené ale založené v pokladni pod VPD
Ferdo Mravec
15.03.10,16:02
Ja viem že ma už asi pošlete niekde....:mee:...robím tú nešťastnú dotáciu a nejako sa mi to nedarí.
Pekne Vás prosím:skontrolujte ma
1. keďže mám už aj zmluvu od UP, tak účtujem záväzok v knihe záväzkov v sume 3775,24. Svieti mi to červeným ako nehr. záväzok.
2. V PD na základe BV som zaúčtovala 3775,24 ako PNZD -nezdaniteľný príjem.
3.Kúpa PC za 995,09. zaúčované v záväzkoch, pri úhrade zaúčtované v PD ako výdavok za materiál, VOZD.
4. Odvody do ZP, teda zaúčtujem v záväzkoch pod odlišným číslovanim, následne úhradu v PD odvody do fondov.
5. na konci roka som zatiaľ dala len PC cez ID ako iný zdaniteľný príjem, uložila som ho ako uzávierkový doklad.
6. tak isto spravým ZP, každú sumu zvlášť??? na konci roka cez ID??? alebo ako???
7. a vôbec nerozumiem tomuto: odpočítavaniu z celkovej cez ten ID a záväzky. Tá dotácia v záväzkoch...ako zruším to že mi svieti na červeno, chcela by som z nej odrátať ten PC, ale ako???????????
Zdenka175
15.03.10,16:08
Nie keď nahadzujete do PD úhrada poistného na konci si pýta zapísať do záväzkoch a dáte áno. Nájdete v zävazkoch a dáte sumu uhradiť. Už nič nerobíte cez ID s odvodmi.
Ferdo Mravec
15.03.10,16:11
Ale aby som aj odvody odrátala z dotácie, keďže SZČO má uvedené že peniaze minie aj na odvody. Preto som myslela že to tiež patrí tak cez ID.
A to ostatné čo mám na tom zle, že mi to nevychádza???
Zdenka175
15.03.10,16:46
No mali ste si v programe najprv založiť firmu na skúšku a v nej skúšať prípady lepšie to pochopíte
Ferdo Mravec
15.03.10,17:11
Ďakujem za trpezlivosť...
ivustek
15.03.10,18:41
A ešte som sa teraz v Podnik. pláne dočítala "Oprávnené výdavky- ....vyplýva z podnik,zámeru a kalkulácie predloženej k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
Neznamemá to náhodou,že tá cena môže byť aj vyššia, napr. za to PC a aj vyššiu môžem odpočítať cez ID.
To znamená, že keď počítač kúpite za viac ako je v PP, môžete tú vyššiu sumu bez problémov dať do výdavkov OZD. Ale z dotácie v záväzkoch odčítate iba sumu v súlade s PP.
ivustek
15.03.10,18:45
A čo s dotáciou v prípade ak vedie daňovú evidenciu. Tak ako pri vedení účtovníctva - čiže do príjmov len ak dotáciu použije.

Postup rovnaký ako pri Jú. Dotáciu zaúčtovať ako PNZD. Na konci roka prevedie cez ID do POZD sumu vo výške čerpania dotácie.
Ferdo Mravec
15.03.10,19:06
To znamená, že keď počítač kúpite za viac ako je v PP, môžete tú vyššiu sumu bez problémov dať do výdavkov OZD. Ale z dotácie v záväzkoch odčítate iba sumu v súlade s PP.

Takýto príspevok som dostala v "Dotácia od úradu práce"
áno na konci roka dáte tú cenu za ktorú ste skutočne nakúpili ten PC. aj napr. zdravotné poistenie ste si dali v kalkulacii podľa poslednej známej výšky a aj to sa potom zvýši a tiež dávate už potom tú skutočnú sumu, ktorú zaplatíte.

Tak čo je teraz správne???????????????
ivustek
16.03.10,05:05
Takýto príspevok som dostala v "Dotácia od úradu práce"
áno na konci roka dáte tú cenu za ktorú ste skutočne nakúpili ten PC. aj napr. zdravotné poistenie ste si dali v kalkulacii podľa poslednej známej výšky a aj to sa potom zvýši a tiež dávate už potom tú skutočnú sumu, ktorú zaplatíte.

Tak čo je teraz správne???????????????

Tak ja potom neviem, čo je správne.Tiež som napísala iba to, čo som sa dozvedela tu na porade. Ja na Vašom mieste - -zavolala by som na ÚP-oddelenie kontroly - na miesto,odkiaľ bola dotácia poskytnutá.
marika.
17.03.10,20:00
aj ja by som sa chcela ešte opýtať ako správne zaúčtovať túto dotáciu z ÚPSVR resp. doklady ktoré boli v PP napísané že budú vyplatené z dotácie keď odpisujem paušálne výdavky 40%.
PR: dotácia - 2000eur
bude použitá: na nákup strojov v hodnote - 1000
ZP a SP v hodnote - 1000
v roku 2009 som nakúpila stroje v hodnote 500eur
a do ZP a SP som zaplatila 548eur.

Keďže si uplatňujem paušálne výdavky, zdaňujem ju celú v roku 2009 tak toto čo som zaplatila z dotácie si vediem iba v internej evidencii?
marika.
17.03.10,20:06
A ešte jedná otázka účtuje sa niekde alebo povyšuje sa niečo keď daňovník bol od 1.1.09 do 31.05.09 na úrade práce a dostal dávku v hmotnej núdzi v hodnote 365,40 eur a od 01.06.09 si založil živnosť.
Myslím že sa to zapisuje iba do RZZP ale neviem či to má nejaký vplyv na daňové priznanie. poradíte mi aj v tomto? ĎAKUJEM
Timka1
17.03.10,20:08
aj ja by som sa chcela ešte opýtať ako správne zaúčtovať túto dotáciu z ÚPSVR resp. doklady ktoré boli v PP napísané že budú vyplatené z dotácie keď odpisujem paušálne výdavky 40%.
PR: dotácia - 2000eur
bude použitá: na nákup strojov v hodnote - 1000
ZP a SP v hodnote - 1000
v roku 2009 som nakúpila stroje v hodnote 500eur
a do ZP a SP som zaplatila 548eur.

Keďže si uplatňujem paušálne výdavky, zdaňujem ju celú v roku 2009 tak toto čo som zaplatila z dotácie si vediem iba v internej evidencii?

presne tak, keďže použiješ výdavky paušálne, dotácia vstupuje celá do príjmu, bez ohľadu na to koľko bola vyčerpaná

40% paušál výdaje + uhradené poistné v roku 2009 = celkové tvoje výdaje

evidenciu vyčerpania dotácie si vedieš interne podľa kalkulácie v podnikateľskom zámere
marika.
17.03.10,20:10
Ďakujem že si ma v tom uistila a nevieš mi poradiť ešte v mojej druhej otázke?

ĎAKUJEM
marika.
17.03.10,20:18
A ešte jedná otázka účtuje sa niekde alebo povyšuje sa niečo keď daňovník bol od 1.1.09 do 31.05.09 na úrade práce a dostal dávku v hmotnej núdzi v hodnote 365,40 eur a od 01.06.09 si založil živnosť.
Myslím že sa to zapisuje iba do RZZP ale neviem či to má nejaký vplyv na daňové priznanie. poradíte mi aj v tomto? ĎAKUJEM

pomôžete mi ešte v tejto otázočke?
Timka1
17.03.10,20:21
pomôžete mi ešte v tejto otázočke?

dávka v hmotnej núdzi nie je zdaniteľný príjem, čiže ju nikde neuvádzaš v DP
marika.
17.03.10,20:24
ok ďakujem vám veľmi pekne, ste tu veľmi zlatý. ešte raz ĎAKUJEM