Ada9
14.03.10,10:46
Ahoj, kolegovia, chcem Vás poprosiť o radu, robím daňové priznanie typ B pre fyzickú osobu, ktorá sa rozhodla viesť daňovú evidenciu, takže nie je účtovnou jednotkou a nepredkladá výkazy, len nikde v daňovom priznaní som nenašla miesto kde sa táto skutočnosť vyznačí (že viedie daňovú evidenciu), alebo sa to môže napísať do osobitných záznamov? Lebo myslím si, že ak to tam nevyznačím budú na DÚ požadovať výkazy.

Ďakujem.
Timka1
14.03.10,09:50
Ahoj, kolegovia, chcem Vás poprosiť o radu, robím daňové priznanie typ B pre fyzickú osobu, ktorá sa rozhodla viesť daňovú evidenciu, takže nie je účtovnou jednotkou a nepredkladá výkazy, len nikde v daňovom priznaní som nenašla miesto kde sa táto skutočnosť vyznačí (že viedie daňovú evidenciu), alebo sa to môže napísať do osobitných záznamov? Lebo myslím si, že ak to tam nevyznačím budú na DÚ požadovať výkazy.

Ďakujem.

V DP typ B v oddieli VI pod tabuľkou zaškrtneš prvú možnosť - pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov, kde vyberáš 40 alebo 60 % a tiež vypisuješ kolonku preukázané zaplatené poistné
fcela
14.03.10,11:39
Otázka Ada9 sa týka zisťovania ZD z daňovej evidencie podľa §6 ods.14, toto by som uviedla v osobitných záznamoch v odd. XIII., ako uvádzate.
Timka1 uvádza postup podľa §6 ods.10 uplatnenie paušálnych výdavkov.
Rozalaia
19.03.10,13:54
Ada9, do osobitnych zaznamov napis, ze danovnik v roku 2009 viedol danovu evidenciu.
amara
21.03.10,16:17
Daňovník Môže?
1.viesť daňovú evidenciu §6 ods.14 /tu je že musí viesť evidenciu preukázateľných výdavkov a nepredkladá Prílohy/
a 2.zároveň aj uplatňovať si paušálne výdavky §6 ods.10? - tu je,že vedie evidenciu príjmov. Takže tu musí dokladať Prílohy Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch?
Ako to vlastne JE?
veronikasad
21.03.10,16:20
Daňovník Môže?
1.viesť daňovú evidenciu §6 ods.14 /tu je že musí viesť evidenciu preukázateľných výdavkov a nepredkladá Prílohy/
a 2.zároveň aj uplatňovať si paušálne výdavky §6 ods.10? - tu je,že vedie evidenciu príjmov. Takže tu musí dokladať Prílohy Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch?
Ako to vlastne JE?
Pri paušálnych výdavkoch nepreddkladá DU žiadne výkazy. Evidenciu príjmov požaduje DU pri kontrole.
Lucinka23
24.03.10,15:57
Prosím Vás, neviem sa rozhodnúť, čo je lepšie, viesť daňovú evidenciu alebo jednoduché účtovníctvo. Ide o SZČO, ktorý začal podnikať v 2/2009. Doniesol mi taký malý chaos v papieroch a zvažujem možnosť, či mi dať cez jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu. Má len platby nájomného, odvody, zálohy na elektrinu, nákup tovaru. Ako príjmy ma len tržby. Je vlastníkom malého cykloobchodu. Ostatné doklady, ako mi povedal, putovali rovno do koša. Tento raz by som asi skúsila daňovú evidenciu a 2010 by sme robili už jednoduché. Čo mi poradíte?

Ďakujem.
evuš
26.03.10,13:10
po prečítaní viacerých sekcií som došla k záveru :
1/ buď viesť JU, pri podaní DP priložiť i výkazy
2/ uplatniť paušál 40% /pri remeselnej živnosti 60%/ + zaplatené odvody
výkazy nepredkladá - nemá vlastne aké
3/ daňová evidencia (nemôže byť presiahnutý príjem 170 000,--€, žiadny zamestnanec atď..)

Trošku však dumám, či si SZČO môže pri daňovej evidencii dať do výdavkov napr: stravné na SC, hoci si nenárokuje PHM ? Vďaka
ivettt
08.01.11,16:32
platí vedenie daňovej evidencie aj pre rok 2010?
Tweety
08.01.11,16:59
platí vedenie daňovej evidencie aj pre rok 2010?
Platí.
Zdenka175
08.01.11,18:55
Prosím vás viete mi v skratke vysvetliť rozdiel vedenia medzi JU a daňovou evidenciou?? S evidenciou nemám skúsenosť. A musel by sa upravovať DZ keby sa zmenil spôsobu JU na DE??ďakujem pekne.
cece
11.01.11,18:08
Ako účtujete banku pri daňovej evidencii? Účtujem v programe Alfa a neviem sa rozhodnúť ako to nahrávať. Ak mám napríklad výber z banky - ako osobná spotreba- ale program mi neumožňuje dať takýto výdaj ako nedaňový. Tak neviem, lebo ak tento výber preskočím a budem účtovať len príjmy a daňové výdaje nebude mi sedieť zostatok. ďakujem
ivettt
15.01.11,16:37
DZ sa neupravuje, to je výhodou, žiaľ už len tento rok je táto možnosť, teda za rok 2010, no a rozdiel je v tom, že pri DE sa vedú chronologicky len príjmy a výdaje - daňovo uznateľné a pri podaní DP sa neprikladajú výkazy, evidencia faktúr, skladu a pod. sa vedie v osobitných knihách ako pri JU.
knight
17.01.11,12:48
Ako účtujete banku pri daňovej evidencii? Účtujem v programe Alfa a neviem sa rozhodnúť ako to nahrávať. Ak mám napríklad výber z banky - ako osobná spotreba- ale program mi neumožňuje dať takýto výdaj ako nedaňový. Tak neviem, lebo ak tento výber preskočím a budem účtovať len príjmy a daňové výdaje nebude mi sedieť zostatok. ďakujem

Pri DE treba odkaladať aj výpisy z účtu a evidovať všetky pohyby na účte a v pokladnici?

EDIT: tiež účtujem v ALFE
seweranka
18.01.11,13:17
Ahojte,ja mám dilemu v tom,či prejsť po uplatňovaní "paušálnych výdavkov" za rok 2010 v roku 2011 na JU alebo daňovú evidenciu.
1./či môžem robiť odpisy auta ak budem viesť evidenciu
2./či musim viesť knihu jázd,alebo môžem si uplatňovať 80% PHM ako v JU ,keby som sa rozhodla pre evidenciu.Prípadne aké vidíte iné nevýhody al výhody v týchto dvoch spôsoboch.Ďakujem
ivettt
21.01.11,08:11
Pri prechode z paušálnych výdavkov na JU alebo DE treba uplatniť uzavretie účtovníctva v danom roku, teda ak si za rok 2010 uplatňovala paušálne výdavky, musíš uzavrieť knihu záväzkov a pohľadávok a od roku 2011 môžeš prejsť už len na JU, DE platila len pre roky 2009 a 2010.
seweranka
21.01.11,10:41
Záväzky aj pohľadávky mám k 31.12. 2010 nulové,rozumiem tomu dobre,že sa daňová evidencia už v roku 2011 zrušila a ostáva mi len JU nakolko potrebujem odpisovať auto?
ivettt
21.01.11,13:20
áno, žiaľ krízový balíček opatrení pominul, i keď krízový stav by som povedala, že trvá naďalej... :) :(
seweranka
21.01.11,14:26
No toto som nikde nepostrhla,ďakujem za informáciu.Kde sa môžem o tom dočítať?Všetko som našla,ale toto konkrétne nie.Ďakujem.
ekopo
21.01.11,14:33
zákon o dani z príjmov platný od 1.1.2011
§ 6
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


Ivettt dolož svoje tvrdenie, že to nie je pravda...........
seweranka
21.01.11,14:38
Už som sa niečo dopátrala,tak to všetko čo bolo v tom krízovom balíčku je bolo platné iba do 31.12.2010. A teraz môžme čakať na zázrak.
ekopo
21.01.11,14:51
zákon o dani z príjmov platný od 1.1.2011
§ 6
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


Ivettt dolož svoje tvrdenie, že to nie je pravda...........

Nenašiel som v žiadnom prechodnom predpise žeby vyššie uvedené znenie zákona bolo k 1.1.2011 zrušené............

ak niekto tvrdí niečo iné, budem rád keď sem pricapí dôkaz.......
určite to bude zaujímať viacerých
Zita5
22.01.11,07:49
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(15) Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia nedodrží podmienky ustanovené v odseku 14, pokračuje vo vedení daňovej evidencie už len v tomto zdaňovacom období. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období je tento daňovník povinný viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu1) alebo evidenciu podľa odseku 10. Daňovník, ktorý sa rozhodne viesť evidenciu podľa odseku 14, je povinný túto evidenciu viesť počas celého zdaňovacieho obdobia a uchovávať ju po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň.34).


1) Zákon 431/2002 Z.z. o účtovníctve
34) § 45 Zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkoch


1)Jednoduché účtovníctvo - Daňová Evidencia
§ 51a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.



(3) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.

(7) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) alebo viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10, ak v účtovných obdobiach zaúčtoval rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) zahrnuje do daňových výdavkov alebo príjmov túto opravnú položku v súlade s účtovnými predpismi1) aj počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 14.

2)Daňová Evidencia - Jednoduché účtovníctvo

§ 51a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(3) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.


3)Daňová evidencia – paušálne výdavky

§ 51a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.


K tomu bolo vydané Usmernenie číslo MF/11092/2009 vydané na základe § 51 a odst.1 zákona o DzP , ktoré prikladám v prílohe

46
Usmernenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
č. MF/11092/2009-72
Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú
samostatnú zárobkovú činnosť (§ 6 ods. 1 a 2 zákona
o dani z príjmov), ktorý sa rozhodne bezprostredne
po zdaňovacom období, v ktorom viedol

2. daňovú evidenciu, viesť evidenciu podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, neupravuje
základ dane o cenu nespotrebovaných zásob,
výšku záväzkov a výšku pohľadávok v zdaňovacom
období, v ktorom začne viesť evidenciu podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov. Pri prechode
z daňovej evidencie na evidenciu podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, sa konečný
zostatok
2a. zásob zistený k poslednému dňu zdaňovacieho
obdobia, v ktorom daňovník viedol daňovú
evidenciu zásob podľa § 6 ods. 14 písm.c) zákona o dani z príjmov, uvedie ako začiatočný
stav zásob v bezprostredne nasledujúcom
zdaňovacom období v evidencii podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov,

2b. pohľadávok zistený k poslednému dňu zdaňovacieho
obdobia, v ktorom daňovník viedol
daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 písm. c)
zákona o dani z príjmov, prevedie ako začiatočný
stav pohľadávok v evidencii podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov bezprostredne v nasledujúcom zdaňovacom období.

4)Paušálne výdavky- daňová evidencia

Viď Usmernenie číslo MF/11092/2009

Daňovník, ktorý prechádza z daňovej evidencie na paušálne výdavky ZD neupravuje.


P.S. snažila som sa o zhrnutie , ak som niekde nevedomky spravila chybu , tak ma prosím upozornite .
Zita5
22.01.11,08:00
Pri prechode z paušálnych výdavkov na JU alebo DE treba uplatniť uzavretie účtovníctva v danom roku, teda ak si za rok 2010 uplatňovala paušálne výdavky, musíš uzavrieť knihu záväzkov a pohľadávok a od roku 2011 môžeš prejsť už len na JU, DE platila len pre roky 2009 a 2010.

Citujte mi prosím zo zákona 548/2010 hore vyznačenú zmenu .

Stav vyššie uvedený je platný aj v roku 2011 . Jedine čo boli zmeny v § 6 ZDP , tak bola zmena v § 6 odst.10,§6 odsek 16(pribudol) .
Zita5
22.01.11,10:05
Pri prechode z paušálnych výdavkov na JU alebo DE treba uplatniť uzavretie účtovníctva v danom roku, teda ak si za rok 2010 uplatňovala paušálne výdavky, musíš uzavrieť knihu záväzkov a pohľadávok a od roku 2011 môžeš prejsť už len na JU, DE platila len pre roky 2009 a 2010.

Účtovné knihy a teda povinnosť otvoriť a uzavrieť účtovné knihy máme jedine z pohľadu vedenia Jednoduchého účtovníctva .Pri daňovej evidencii a uplatňovania paušálnych výdavkoch sa táto povinnosť zo zákona o účtovníctve nevzťahuje , ako sa nevzťahuje vykonať inventarizáciu a zostaviť účtovnú závierku.
seweranka
22.01.11,11:12
Ešte by som si potrebovala potvrdiť,či si môžem robiť pri vedeni daňovej evidencie odpisy na automobil evidovany v majetku firmy a dávať si pohonné hmoty do výdavkov 80% alebo musím viesť knihu jázd?
mariana11
30.01.11,07:09
Ešte by som si potrebovala potvrdiť,či si môžem robiť pri vedeni daňovej evidencie odpisy na automobil evidovany v majetku firmy a dávať si pohonné hmoty do výdavkov 80% alebo musím viesť knihu jázd?

Všetko čo je daňový výdavkom sa môže dať do daňovej evidencie. Neviem o žiadnych obmedzeniach, čo sa týka daňovej evidencie. Teda aj odpisy a náklady na auto .Je na tebe ako sa s tým autom rozhodneš.

Prikladám tabuľku na vedenie DE.
Alexandra777
09.02.11,19:34
Ak ďaňovník zabudne v daňovom priznaní v poznámke uviesť, že ide o daňovú evidenciu, musí podať dodatočné daňové priznanie?
Soňula
16.02.11,14:43
Otázka Ada9 sa týka zisťovania ZD z daňovej evidencie podľa §6 ods.14, toto by som uviedla v osobitných záznamoch v odd. XIII., ako uvádzate.
Timka1 uvádza postup podľa §6 ods.10 uplatnenie paušálnych výdavkov.


Prosím vás, pri vedení daňovej evidencie, sa v DP typ B zaškrtne pod tabuľkou v VI.odd. dole , prvá možnosť:

x pri prijmoch podľa § 6 ods. 1 a2......preukaz.výdavky...§ 6 ods.14...???


A ešte jedna otázka: ruší sa dańová evidencia od 1.1.2011?

Ďakujem.
Martinaflo
02.03.11,21:09
Mariana, tabuľka je super, veľmi mi pomohla, lebo manžel prechádza z paušálnych výdajov na daňovú evidenciu. Mám otázok k tabuľke :)
1. Čísla dokladov si označila (vzor) v, 1,2,V2,V3, a atď je možné mi poslať k tomu legendu? Myslím tým, že na bločiky budem dávať porodavé čísla ale čo v bankových výpisoch? Tam mám tiež niekde písať porodavé číslo dokladu?
2. Môžeš mi poradiť ako tam označovať výdaje ked je platba cash, kartou alebo bankový prevod? Musí sa to tam vôbec evidovať?
Ospravedlňujem sa otázky, ale trošku mám ešte chaos v daňovej evidencii, lebo predsa paušálne výdaje boli omnoho jednoduchšie.
Ďakujem.
mariana11
03.03.11,13:29
Mariana, tabuľka je super, veľmi mi pomohla, lebo manžel prechádza z paušálnych výdajov na daňovú evidenciu. Mám otázok k tabuľke :)
1. Čísla dokladov si označila (vzor) v, 1,2,V2,V3, a atď je možné mi poslať k tomu legendu? Myslím tým, že na bločiky budem dávať porodavé čísla ale čo v bankových výpisoch? Tam mám tiež niekde písať porodavé číslo dokladu?
2. Môžeš mi poradiť ako tam označovať výdaje ked je platba cash, kartou alebo bankový prevod? Musí sa to tam vôbec evidovať?
Ospravedlňujem sa otázky, ale trošku mám ešte chaos v daňovej evidencii, lebo predsa paušálne výdaje boli omnoho jednoduchšie.
Ďakujem.
Dávam tu ešte raz tú tabuľku. Doplnila som stlpec, aby sa poradové čísla prijmov a výdajov neplietli. Legendu žiadnu nemám. Podľa mňa by sa vôbec nemuseli zvlášť číslovať príjmy a výdaje.Kľudne to mohlo byť len poradie riadka. Na každý doklad / bloček z pokladne, príjmový, výdavkový doklad /si len napíšem poradové číslo. A čo sa týka bankových výpisov, k položke na výpise si napíšem poradové číslo, pod ktorým je zapísané v tabuľke.

Ale každý si to môže dorobiť podľa svojich predstáv a potrieb.
querying
10.03.11,16:09
Prosim, tiez mam tuto dilemu,
oddiel VI dole: vediem JU - tak nezaskrtnem nic?
dakujem
evuš
17.03.11,06:15
SZČO za rok 2010 nemal žiadny príjem, výdavky boli len : platby na SP a ZP + poštovné za poštové poukážky, vedie si daňovú evidenciu..... tým pádom mu vychádza strata - môže to tak byť ?! Ďakujem.
widow
17.03.11,06:23
Moze viest danovu evidenciu aj clen zdruzenia, ak jeho prijem samostatne nepresiahol 170.000,- ?

Dakujem
evuš
17.03.11,06:41
SZČO za rok 2010 nemal žiadny príjem, výdavky boli len : platby na SP a ZP + poštovné za poštové poukážky, vedie si daňovú evidenciu..... tým pádom mu vychádza strata - môže to tak byť ?! Ďakujem.

môžete ma niekto v mojom názore utvrdiť, alebo naopak mi ho vyvrátiť ? Vďaka
Adula
27.03.11,11:29
tlačíte z pokladne aj príjmové a výdavkové bločky ku bločkom z registračnej pokladnice alebo si len očislujete bloček z registračky a to je všetko? diki. ada
LILIEZ
29.03.11,10:20
ahojte, môže viesť človek, ktorý pracoval ako finančný agent 3 mesiace v roku 2010 daňovú evidenciu? Mal 2 faktúry za sprostredkovanie poistenia a 3 mesiace odvody do ZP. Ostatné mesiace bol 1-5 zamestnaný, 6-7 nezamestnaný evidovaný, 8-10 finančný agent a 11-12 dobrovoľne nezamestnaný. V ktorej časti DP to treba uviesť, že vedie len daňovú evidenciu. Myslím dobre, ak myslím, že pri takejto evidencii netreba k DP prikladať výkazy?
seweranka
11.04.11,07:10
Ahojte,ja sa opäť vraciam k tejto téme.Ak chcem odpisovať auto,dá sa to v daňovej evidencii ,ak ano ako si to zaevidujem ?Do výdavkov to dať asi nemôžem a ID sa tu použiť tiež asi nedá ,poradťe mi.Ďakujem
witch
01.03.12,11:46
Dobrý deň, SZČO - doučovanie, nemá takmer žiadne výdavky, len príjem, môže si uplatňovať 40% paušál, a viesť len evidenciu, alebo musí účtovať v JU? V podstate vydáva len faktúry za mesiac doučovania a príjmové pokl. za úhrady. Má knihu faktúr a knihu príjmových dokladov, knihu výdajov - zaplatené poistné do SP a ZP. Je to tak v poriadku? Uplatňuje sa §6 ods.10 zák. o dani z príjmu?
natalycom
01.03.12,11:56
ahojte, môže viesť človek, ktorý pracoval ako finančný agent 3 mesiace v roku 2010 daňovú evidenciu? Mal 2 faktúry za sprostredkovanie poistenia a 3 mesiace odvody do ZP. Ostatné mesiace bol 1-5 zamestnaný, 6-7 nezamestnaný evidovaný, 8-10 finančný agent a 11-12 dobrovoľne nezamestnaný. V ktorej časti DP to treba uviesť, že vedie len daňovú evidenciu. Myslím dobre, ak myslím, že pri takejto evidencii netreba k DP prikladať výkazy?

vykazy nepredkladas a uvadzas to v DP na strane 3, VI.oddiel - §6 ods14
natalycom
01.03.12,11:57
zaujimalo by ma, ci moze viest danovu evidenciud aj obcianske zdruzenie, ktore nema zdanitelne prijmy a vydavky a nevznika mu povinnost podavat DP. Podla mna tam staci danova evidencia , ale stretla som sa s nazorm, ze musi byt minimalne JU.
Mylim sa?
ivustek
01.03.12,12:00
pre witch:
môže si uplatňovať 40% paušálne výdavky. Potrebuje viesť príjmy v časovom slede, čo je vo vašom prípade kniha príjmových dokladov. Potom viesť pohľadávky - teda vaša kniha faktúr. Tiež evidenciu zásob,ale tie zrejme nemáte. Zaplatené poistné máte tiež evidované, tak by to malo byť vporiadku.
A uplatňuje sa §6 ods.10 zak.
natalycom
01.03.12,12:13
komu patri tato odpoved?
witch
01.03.12,12:22
patrí pre príspevok 39
mokus113
04.03.12,10:16
Dobrý deň, chcem sa spýtať zivnostník od 28.10.2011, ma spravenú jednu vyslu fakturu za mesiac november, oktober, kde dal datum vystavenia 4.1. peniaze mu tiez prisli az v januári na bankovy účert. chcel si uplatnit pausalne vydavky, je neplatca dph. podla mna nemusi podat danove priznanie, staci ked oznami listom danovemu úradu ze mu nevznikla povinnost? a nevadi ked ma vystavenu faktúru tak spravenu?
maartin
11.03.12,13:09
Ahojte, chcem sa ujistit, mam zivnostnika, ktory vedie danovu evidenciu, zaciatkom januara 2011 platil faktury dorucene v 12/2010. Plati v pripade danovej evidencie to co v pripade jednoducheho ucta, ze prijmy/vydavky musia byt realizovane v uctovnom roku, aby sa mohli podielat na zaklade dane toho roku? Je to moj prvy pripad danovej evidencie. Dik
ramarkN
12.03.12,08:24
ahojte, prosim viete mi niekto poradit ako riesit splatkovy kalendar auta na lizing u szco neplatitel DPH - danova evidencia? Zacala som to spracovavat v Alfe, ale nedari sa mi. Dakujem
mi75
18.09.12,11:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať, lebo z vyššie uvedeného som to nepochopila.Ak som viedla v roku 2009 pre SZČO daňovú evidenciu , v roku 2010 som uplatňovala paušálne výdaje a tento rok vediem daňovú evidenciu , bola som to povinná niekde označiť na daňovom priznaní ( alebo to niekde ohlasovať?). Ďakujem za odpoveď.
msa
18.09.12,11:19
áno v DP bola kolonka pod tabuľkou príjmov a výdavkov podnikateľa, ktorú bolo treba zaškrtnúť. ja osobne som ešte okrem toho aj do poznámky dopísala, že daňovník vedie daňovú evidenciu.
mi75
18.09.12,11:35
Ja som zaškrtávala že " Pri prijímoch podľa !6 ods.1 a 2 zákona uplatňujem preukázateľné výdavky podľa ! 6 ods. 14 zákona. Nikde som nič viac nepísala. Je to zle?
A keď som v nasledujúcom roku uplatňovala paušálne výdaje, mala som nejako tu daň. evidenciu uzavrieť? Ak áno, ako?
mi75
19.09.12,12:57
Prosím ozvite sa mi. Dakujem
účtovníčka_prešov
19.09.12,18:53
predpokladám, že vieš za akých podmienok môže podnikateľ viesť daňovú evidenciu aj čo si povinná evidovať. Treba si prečítať k tomu čo si sa pýtala: Usmernenie MF SR na postup pri prechode z paušálnych výdavkov na daňovú evidenciu (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7245) a naopak. Nájdi si to na nete.
mi75
20.09.12,10:47
Ja som si to čítala už aj predtým aj teraz a nikde nevidím pokyn k prechodu z paušálnych výdavkov na daňovú evidenciu a opačne. Všetko je len pokyn k prechodu na podvojné resp. jednoduché účtovníctvo a naopak. Ak máte konkrétny link, poprosím oň. Ďakujem
Mila123
20.09.12,10:49
mne sa zdá, že za rok 2010 už tieto prevody sa nemuseli konať......vypadlo to zo zákona, alebo sa mýlim?
účtovníčka_prešov
20.09.12,12:28
účtovníčka_prešov
20.09.12,12:35
dakedy sa dalo keď boli v riadnom daňovom skutočné výdavky v dodatočnom prejsť na paušál alebo naopak.. neskôr to bolo zrušené. Aké boli v riadnom výdavky musia byť aj v dodatočnom. Možno stým si to mýlite. Pokiaľ viem toto usmernenie stále platí od roku 2009..
ani1
03.11.12,07:59
Prosím vás je možné aj za rok 2012 vypočítať daň z príjmu formou uplatnenia 40 % paušálnych výdavkov ???
Xanti
03.11.12,08:19
Prosím vás je možné aj za rok 2012 vypočítať daň z príjmu formou uplatnenia 40 % paušálnych výdavkov ??? Ano stále je to možné.
ani1
03.11.12,08:37
Ano stále je to možné.

vďaka za odpoveď, pekný deň...
Jano24
05.11.12,06:37
Chcem sa opýtať. Je v jednoduchom účtovníctve povinnosť viesť pokladničnú knihu? Nie je to pomocná kniha?Niekde som čítal že viesť pokladničnú knihu je potrebné ak máte viac pokladni.Vyžadujú daniari pri kontrole pokladničnú knihu? Veď všetky údaje aj v hostovosti sú v peňažnom denníku
kn-alka
05.11.12,06:43
Chcem sa opýtať. Je v jednoduchom účtovníctve povinnosť viesť pokladničnú knihu? Nie je to pomocná kniha?Niekde som čítal že viesť pokladničnú knihu je potrebné ak máte viac pokladni.Vyžadujú daniari pri kontrole pokladničnú knihu? Veď všetky údaje aj v hostovosti sú v peňažnom denníku

Ja účtujem externe, pri zaúčtovaní do peňažného denníka mi soft umožňuje vytlačiť aj pokladničnú knihu. To úplne stačí, netreba ju viesť ručne.
Jano24
05.11.12,06:47
Ďakujem m len som chcel vedieť kedy je to potrebné ak je to pomocná kniha, keď je to vlastne z peňažného dennika duplicita.
kn-alka
05.11.12,06:56
Ďakujem m len som chcel vedieť kedy je to potrebné ak je to pomocná kniha, keď je to vlastne z peňažného dennika duplicita.

Nechce sa mi to teraz hľadať v zákonoch, proste je to automatické, pri tlačových výstupoch tlačím:
peňažný denník
knihu bankových výpisov
pokladničnú knihu
knihu pohľadávok
knihu záväzkov

Podotýkam, že si to tlačím hlavne pre seba, ak niečo po rokoch treba hľadať, aby sa mi lepšie hľadalo.
Jano24
05.11.12,07:13
ďakujem za odpoveď
veva125
05.11.12,15:20
Prosim Vas, mozu viest danovu evidenciu aj clenovia zdruzenia, platitelia dph ? Ich spolocny prijem nepresiahne 170 000 €.
Mila123
05.11.12,15:31
zákon č. 595/2003 Z.z.
a § 6 ods. (14) znie......Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

podľa môjho názoru môžu.....tu platí jedno prozaické , čo nie je zákonom zakázané je dovolené........
mi75
06.11.12,13:06
"činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,"
A ak SZČO jednorázovo vyplatila nejakú sumu človeku za službu ( napr. ekonómovi , právnikovi za radu ) môže viesť daňovú evidenciu? Či sa to pokladá za zamestnanca?
babi2
06.11.12,13:20
"činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,"
A ak SZČO jednorázovo vyplatila nejakú sumu človeku za službu ( napr. ekonómovi , právnikovi za radu ) môže viesť daňovú evidenciu? Či sa to pokladá za zamestnanca?

definíciu zamestnanca nájdeš v Zákonníku práce §11
účtovníčka_prešov
06.11.12,19:36
pokiaľ tá služba bola na faktúru od ekonóma či právnika za zamestnanca sa nepokladá..
Januška
07.11.12,13:27
zákon č. 595/2003 Z.z.
a § 6 ods. (14) znie......Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

podľa môjho názoru môžu.....tu platí jedno prozaické , čo nie je zákonom zakázané je dovolené........

Potvrdzujem. Ak sú splnené zákonné podmienky , tak aj účastníci združenia môžu viesť DE.
Mám to aj potvrdené z DU, skúsim ten list zavesiť na poradu.
Gabhus
13.01.13,03:50
Môže viesť daňovú evidenciu osoba, ktorá má príjmy
- zo živnosti O.K.
- zo závislej činnosti (dohoda o vykonaní práce)
- vecná výhra v hodnote cca 400 eur - toto fakto neviem.Poradí niekto? :)
mi75
13.01.13,07:13
Manžel vyplatil peniaze právnikovi na základe dohody o jednorazovej prac. činnosti a vystavil výdavkový pokladničný doklad. Tak neviem , či to spadá pod zamestnanca.
A ešte som chcela vedieť, či môžem viesť daňovú evidenciu, ak som súčastne zamestnanec na normálny prac. pomer a aj živnostník. Ďakujem
Katarina-fa
15.01.13,11:44
keď vediete daňovú evidenciu akým spôsobom číslujete doklady? vystavujete k nim PPD a VPD a tieto očíslujete? alebo ako je to správne ?
Katarina-fa
15.01.13,11:48
A ešte som chcela vedieť, či môžem viesť daňovú evidenciu, ak som súčastne zamestnanec na normálny prac. pomer a aj živnostník. Ďakujem

môžeš viesť daňovú evidenciu ak máš TPP + živnosť avšak keď je dohoda neviem, či je to možné
warden32
21.01.13,10:49
Dobry den,

mam zivnost a mam jedneho zamestnanca na vedlajsi pracovny pomer. Je mozne si viest danovu evidenciu, alebo si musim viest jednoduche uctovnictvo, aby som si uplatnil skutocne naklady? Bolo mi povedane,ze by to malo byt mozne aj so zamestnancom si viest danovu evidenciu.
Vopred Vdaka.

Tibor.
Xanti
21.01.13,10:50
Musíš viesť JU, kedže máš zamestnanca. Pri ZDE nemôžeš mať zamestnanca.
Dobry den,

mam zivnost a mam jedneho zamestnanca na vedlajsi pracovny pomer. Je mozne si viest danovu evidenciu, alebo si musim viest jednoduche uctovnictvo, aby som si uplatnil skutocne naklady? Bolo mi povedane,ze by to malo byt mozne aj so zamestnancom.
Vopred Vdaka.

Tibor.
Katy a R
21.01.13,11:12
treba sa riadiť zákonom - a nie tým čo "bolo povedané"
kn-alka
21.01.13,11:14
Zákon o dani z príjmov
§6
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


Ak máš zamestnanca, nemôžeš viesť daňovú evidenciu, musíš viesť jednoduché účtovníctvo.
Katarina-fa
06.02.13,11:38
keď vediete daňovú evidenciu akým spôsobom číslujete doklady? vystavujete k nim PPD a VPD a tieto očíslujete? alebo ako je to správne ?

Poradíte mi niekto ako je to s vypisovaním PPD a VPD pri daňovej evidencii ? Vypisujete ich ku každému bločku zvlášť?
Viera7
03.03.13,21:24
Tak to by aj mňa zaujímalo.
Danielle369
20.03.13,07:11
Počas uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie , daňovník nie je účtovnou jednotkou, preto sa na neho nevzťahujú povinnosti vyplývajúce zo zákona o účtovníctve ,čiže nemá povinnosť zostavovať účtovnú závierku, vyhotovovať účtovné výkazy a pod.
mondes
21.03.13,16:37
Ahojte, môže viesť daňovú povinnosť SZČO, ktorá je platcom DPH, za rok 20012 je v strate, nemá žiadnych zamestnancov a prenajíma auto svojej s.r.očke?

Podľa mňa môže, ale musí viesť aj evidenciu DPH, však? Prosím Vás o potvrdenie môjho tvrdenia.
Mila123
21.03.13,16:45
Ahojte, môže viesť daňovú povinnosť SZČO, ktorá je platcom DPH, za rok 20012 je v strate, nemá žiadnych zamestnancov a prenajíma auto svojej s.r.očke?

Podľa mňa môže, ale musí viesť aj evidenciu DPH, však? Prosím Vás o potvrdenie môjho tvrdenia.
platí § 6, ods. 14 ZDP
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
mondes
21.03.13,16:52
Takže zjednodušenie povedané, môže. Mätie ma to, že bol v strate a že prenajíma auto, ale len v prípade prenájmu nehnuteľnosti nemôže viesť daňovú evidenciu. Však?

Ja som mu vlastne viedla skutočné výdavky v PD, ale aby som nemusela tlačiť výkazy, tak plánujem v DP zaškrtnúť, že si uplatňuje preukázateľne výdavky podľa § 6 ods. 14 zákona. Je to OK, však?
Mila123
21.03.13,16:54
Takže zjednodušenie povedané, môže. Mätie ma to, že bol v strate a že prenajíma auto, ale len v prípade prenájmu nehnuteľnosti nemôže viesť daňovú evidenciu. Však?

Ja som mu vlastne viedla skutočné výdavky v PD, ale aby som nemusela tlačiť výkazy, tak plánujem v DP zaškrtnúť, že si uplatňuje preukázateľne výdavky podľa § 6 ods. 14 zákona. Je to OK, však?

je to oki.....:D
pri prenájme nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 DE sa nedá použiť.....
mondes
21.03.13,19:25
...ešte ma napadlo. Viem, že nemusím tlačiť výkazy, ale napr. evidenciu krátk. majetku a dlhodobého majetku musím vytlačiť?
sobubo
02.03.14,10:21
Aký máte názor na takúto konštrukciu? Podnikateľ má prihláseného dohodára na nepravidelný príjem, ale celý rok 2013 nemal tento dohodár vykázaný žiadny príjem. Môže viesť daňovú evidenciu? V zákone je napísané, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca. Táto podmienka by mala byť splnená, keďže dohodár nič neodrobil.