AlaNR
06.10.05,08:21
Dobrý deň,

takú otázočku by som mala:

zamestnec letel na služobnú cestu lietadlom cca 15 hodín. Vo všetkých dokladoch k letu je uvedené, že na palube sa podáva aj teplé jedlo. Má v tomto prípade nárok na stravné?

Ďakujem za postrehy!
tonkat
06.10.05,06:53
Myslím si že má, lebo to jedlo je súčasťou letenky a letenka bez jedla sa nedá objednať.
bepo
06.10.05,06:56
Stravné? To sa používa pri vnútroštatnych služobných cestách a ťažko niekam lietať po Slovensku 15 hodín. Takže má nárok na diéty.
tonkat
06.10.05,06:59
Stravné? To sa používa pri vnútroštatnych služobných cestách a ťažko niekam lietať po Slovensku 15 hodín. Takže má nárok na diéty.
AlaNR zrejme mala na mysli diéty, aspoň ja som to tak pochopila
bepo
06.10.05,07:06
Keď sa krátia diéty určitým % pri podávaní raňajok v hoteli analogicky mali by sa krátiť aj diéty v lietadle.
AlaNR
06.10.05,07:11
Stravné? To sa používa pri vnútroštatnych služobných cestách a ťažko niekam lietať po Slovensku 15 hodín. Takže má nárok na diéty.
PARDON, áno diéty.
Chobot
06.10.05,07:40
Raz som cítal komentár k zákonu o cestovných náhradách, kde bolo rozoberané, co vsetko ovplyvnuje krátenie stravného. Poskytnutie obcerstvenia pocas letu tam nebolo, takze aj ked let trvá 15 hodín a podávajú viackrát obcerstvenie, zamestnávatel mu nekráti stravné.

Aby ste si nemysleli, ze je to len môj názor, tak do dolozím literatúrou - v knihe od autora Luboslava Minková - "Náhrady pri pracovných cestách podla nového zákona", vydavatel EPOS, je príklad c. 9 - sluzobá cesta do USA letecky. Pri podrobnom výpocte nárokov tam stravné nie je krátené, hoci trvanie letu v tomto príklade je 12 hodín.

Pre bepo: nehraj sa so slovíckami, lebo sa popális. Zákon o cestovných náhradách 283/2002 nepozná pojem "diéty", je to len ludový výraz. Stravné je aj pri tuzemských cestách aj pri zahranicných cestách, takze AlaNR to napísala správne.
pyton
06.10.05,08:45
Súhlasím s Chobotom a dobre tam napísal, že sa jedná o poskytnuté občerstvenie...
Pripomína mi to tú debatu o chlebíčkoch poskytnutých na školení, čo jej potom šéfka
neuznala stravné.....:)
bepo
06.10.05,16:02
A fakt-slovo "diéty " je len ľudový výraz,škrtá sa.
Ku kráteniu stravného- ešte som sa nestretol s krátením stravného v lietadle ale ak by firma veľmi chcela asi by ho krátila v súlade zo zákonom. Pri kratších letoch letecká spol označuje jedlo ako občerstvenie/snack a jedlo sa dá kúpiť na palube, pri dlhších letoch letecká spol jedlo označuje ako raňajky/obed/večera a jedlo sa nedá kúpiť na palube. a podľa § 13 ods 7 283/2002 Zz
7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
Takže ktovie z čoho vychádza Minková v uvedenom príklade
durisovad
06.10.05,18:59
Ja som za svojej dlhej praxe este nikdy nekratila "diety" aj ked som vedela, ze na palubach lietadiel sa ludia najedli a napili. Poskytovat jedlo a pitie je obvyklym standardom leteckych spolocnosti.Danovy urad pri kontrole proti tomu nikdy nic nenamietal. (Akurat v Rusku na vnutrostatnych linkach ponukli len 2 dcl mineralky.)
Naile
07.10.05,06:44
Lietame dosť často na ZPC a nikdy nám stravné nekratili kvôli poskytnutému jedlu v lietadle. Myslim si, že je zaužívané, že sa prihliadá len na strávu poskytnutú "na cudzom uzemí", napríklad raňajky v hoteli.
AlaNR
07.10.05,10:24
Ďakujem všetkým veľmi pekne za príspevky!!!

a Chobotovi tiež, vie za čo.