Darina1234
14.03.10,12:33
Prosim o informaciu, manzelov kolega na ceste z prace mal velmi vaznu dopravnu nehodu, po skonceni prace, ale tesne pred nehodou vypil nejaky akohol, ktory mu potvrdilo aj krvne vysetrenie pri nehode. Teraz je vo vaznom stave v umelom spanku a ma vypisanu PN, chcem sa opytat, ci dostane vyplatenu PN, ked sa mu v krvi potvrdil alkohol
VERONIKA6
14.03.10,11:42
Prosim o informaciu, manzelov kolega na ceste z prace mal velmi vaznu dopravnu nehodu, po skonceni prace, ale tesne pred nehodou vypil nejaky akohol, ktory mu potvrdilo aj krvne vysetrenie pri nehode. Teraz je vo vaznom stave v umelom spanku a ma vypisanu PN, chcem sa opytat, ci dostane vyplatenu PN, ked sa mu v krvi potvrdil alkohol

Zamestnanec, ktorý sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok, má nárok na náhradu príjmu len vo výške polovice náhrady príjmu najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
Doporučujem prečítať:
http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/pracujem/pn-osetrovne/praceneschopnost-a-hmotne-zabezpecenie-pocas-jej-trvania/40024?detail=1
Darina1234
14.03.10,12:25
Dakujem za odpoved, ale este nemam jasno, ci mu bude vyplacat PN socialna poistovna .
VERONIKA6
14.03.10,15:27
Dakujem za odpoved, ale este nemam jasno, ci mu bude vyplacat PN socialna poistovna .
Sociálna poisťovňa vypláca taktiež polovicu.
Dôležité informácie

Obmedzenie sumy nemocenského

polovica sumy nemocenského, ak sa poistenec stal dočasne práceneschopný v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok
Xanti
14.03.10,15:38
Prosim o informaciu, manzelov kolega na ceste z prace mal velmi vaznu dopravnu nehodu, po skonceni prace, ale tesne pred nehodou vypil nejaky akohol, ktory mu potvrdilo aj krvne vysetrenie pri nehode. Teraz je vo vaznom stave v umelom spanku a ma vypisanu PN, chcem sa opytat, ci dostane vyplatenu PN, ked sa mu v krvi potvrdil alkohol
Darina,
kolega tvojho manžela riadil auto? Alebo ako bol účastníkom nehody? A nezavinil si to sám?

Čo sa stalo? Lebo ak sedím v aute a mám vypité a niekto nabúra do auta, predsa nie som sám na vine, nespôsobila som si to sama požitím alkoholu. Chápeš čo chcem povedať.

Ak sedel napr. v aute, šoféroval niekto iný, tak on je len nevinný účastník a nemalo by sa mu krátiť nemocenské.
Darina1234
14.03.10,15:45
On kracal po ceste a siel domov po vystupeni z autobusu. cestou ho nabral kamion, momentalne je nehoda v stadiu vysetrovania. jedno ale viem, ze po zmene pozil alkohol, ktory sa teda potvrdil aj krvnou skuskou.
Stanislav 1975
14.03.10,15:46
Darina,
kolega tvojho manžela riadil auto? Alebo ako bol účastníkom nehody? A nezavinil si to sám?

Čo sa stalo? Lebo ak sedím v aute a mám vypité a niekto nabúra do auta, predsa nie som sám na vine, nespôsobila som si to sama požitím alkoholu. Chápeš čo chcem povedať.

Ak sedel napr. v aute, šoféroval niekto iný, tak on je len nevinný účastník a nemalo by sa mu krátiť nemocenské.

Pravda,veru pravda,hmhm-tu je fakt veľmi doležité,či on šoferoval alebo nie-lebo Xanti má pravdu,ak bol len spolujazdec tak nieje vinníkom nehody...
Stanislav 1975
14.03.10,15:47
On kracal po ceste a siel domov po vystupeni z autobusu. cestou ho nabral kamion, momentalne je nehoda v stadiu vysetrovania. jedno ale viem, ze po zmene pozil alkohol, ktory sa teda potvrdil aj krvnou skuskou.

tu bude veľmi záležať na to čo povie polícia-či bol na vine alebo nie...lebo samotné požitie alkoholu nieje žiadny priestupok...
Stanislav 1975
14.03.10,15:50
Prosim o informaciu, manzelov kolega na ceste z prace mal velmi vaznu dopravnu nehodu, po skonceni prace, ale tesne pred nehodou vypil nejaky akohol, ktory mu potvrdilo aj krvne vysetrenie pri nehode. Teraz je vo vaznom stave v umelom spanku a ma vypisanu PN, chcem sa opytat, ci dostane vyplatenu PN, ked sa mu v krvi potvrdil alkohol

Ale ja by som sa bál inej veci v prípade,že mu bude daná vina- tá pn-ka je vlastne len pár drobných oproti tomu, keď mu dá zdravotná poisťovňa preplatiť určité percento nákladov pri liečbe- a tomu ver,že to by mu dali k náhrade-takže,tohoto by som sa oveľa viac bál...
Xanti
14.03.10,15:50
On kracal po ceste a siel domov po vystupeni z autobusu. cestou ho nabral kamion, momentalne je nehoda v stadiu vysetrovania. jedno ale viem, ze po zmene pozil alkohol, ktory sa teda potvrdil aj krvnou skuskou.
Myslím, že tu bude závisieť od výsledku vyšetrovania. Či vinu pripíšu tomu kolegovi ( že ho zatackalo ) alebo šoférovi kamionu, že nedával pozor a prechádzal blizko .

Veľmi nepríjemné, PN bude dostávať len je otázne v akej výške. Ale ak je na vine kamionista, tak potom aj odškodné môže vymáhať z jeho PZP. Ale to tuším viac Stanislav1975 poradí.
Stanislav 1975
14.03.10,15:55
Ale ja by som sa bál inej veci v prípade,že mu bude daná vina- tá pn-ka je vlastne len pár drobných oproti tomu, keď mu dá zdravotná poisťovňa preplatiť určité percento nákladov pri liečbe- a tomu ver,že to by mu dali k náhrade-takže,tohoto by som sa oveľa viac bál...

Klinet moj zrazil chalaniska-chalanisko síce prežil,ale dosť dlho sa liečil ,asi pol roka, kopu operácii a účet? Zdravotná poisťovňa poslala účet na 18.000eur...-ale išlo to z pzp...
Darina1234
14.03.10,15:56
Stanislav, ale to by museli platit vsetci, ktori zapricinia dopravnu nehodu, teraz nerozumiem co mas na mysli
Stanislav 1975
14.03.10,15:57
Stanislav, ale to by museli platit vsetci, ktori zapricinia dopravnu nehodu, teraz nerozumiem co mas na mysli

Tomu ver,že platia všetci...
Xanti
14.03.10,15:57
Stanislav, ale to by museli platit vsetci, ktori zapricinia dopravnu nehodu, teraz nerozumiem co mas na mysli
Ved preto sa uzatvárajú PZP.
Stanislav 1975
14.03.10,15:59
Stanislav, ale to by museli platit vsetci, ktori zapricinia dopravnu nehodu, teraz nerozumiem co mas na mysli

Dokonca aj keby tvoj syn nahodou aj nechtiac na ulici nejako niekomu ublížil,napr. na bycikli a sposobil niekomu ujmu na zdraví-aj na to by ti došiel účet...
Darina1234
14.03.10,15:59
teda napriklad aj zitny platil naklady na svoju kompletnu liecbu
Stanislav 1975
14.03.10,16:02
teda napriklad aj zitny platil naklady na svoju kompletnu liecbu

No tam ide o iné miliony-tam platí komplet všetko- úmrtie chlapca, liečenie svoje, chlapcovému otcovi-preto sa tak vzpiera vine...
Ale nechaj gaunera na pokoji-zle sa mi píše o takýchto vagabundoch...