elena810
14.03.10,15:23
Dobrý pekný deň Vám prajem,krajší a hlavne lepší aký mam ja od toho dňa ako som sa rozhodla že budem vykonávať prácu na živnosť- slovenskú v ČR. Keď som zakladala živnosť, musela som navštíviť soc. poistovňu a VZP a ja som mala preštudované nejaké zákony ktoré sa mňa týkali v rámci práce v krajinách EU a čo sa týkalo platenia odvodov. Mne sa ako jednoduchemu človeku zdá že zakon, ktorý priniesol novinky EU si každá strana vysvetluje po svojom a ja som v začarovanom kruhu s ktorého není uniku a každy sa ti vyhráža pre nevedomosť a nesprávny postup uradov sa točíš v tom kruhu a čakáš kedy ti s toho prepáčte za výraz( prdne v bedni).Konkrétne môj prípad: takže keď som navštívila VZP a Soc. poistovňu obidve trvali na tom, že odvody budem musieť odvádzať na Slovensku, lebo je to slovenská živnosť, aj keď som trvala na svojom že ja to budem mať momentálne príjem len z ČR a nie iný , takže na Slovenskú nehodlám a nemam ani nijakú prácu.Napriek tomu som sa musela poistiť zdravotne a tiež v Soc. poistovni . Po príchode do ČR som musela zo zákona, keďže chcem vykonávať prácu v ČR na slov.živnosť si ju registrovať na príslušnom daňovom úrade, a pre mňa nastal uzatvorený kolotoč- lebo automatický spadáš pod legislatívu toho daného štátu, podľa EU kde vykonávaš prácu tam platíš do odvodov a taktiež tam odvádzaš dane.Takže ja keď som platila do odvodov na Slovensku ja som to nebrala do úvahy a nešla som sa informovať viac v ČR na soc. poistovňu a ani na Zdravotnú poistovňu lebo ako laik som si bola vedomá toho a to mi došlo že nemôžem predca platit na dvoch stranách do odvodov.Živnosť som registrovala v 7 mesiaci 2009.Na konci roka som podala daňové priznanie v ČR a taktiež na Slovensku a keď som navštívila Soc. poistovňu z dôvodu ročného prehlásenia tam ma uradnička odkázala na Soc. poistovňu v ČR, lebo oni ma nemôžu poistiť keď na Slovensku nemám žiaden príjem....(nechápem tomu však už ma poistili a už som im tam aj niečo odviedla, a na margo toho že som argumentovala tým že nemôžem tu byť poistená keď tu nebudem vykonávať prácu mi bolo odpovedané ( že zákony sa menia každý deň)...Tak som išla do ČR sa poistiť a čo ma čakalo: doplatok od toho dňa ako som regisrovala živnosť aj penále s oneskorenia a žiaden splátkový kalendár- hneď neodkladne vyplatiť ....To isté ma čakalo v VZP a teraz som poistená na dvoch stranách- (ako KRÁĽ alebo niečo viac)a ešte je to paradox že je to proti zákonu byť poistený súčasne v dvoch štátoch.A najlepšie na koniec.....Na Slovensku Soc. poistovňa je ticho ale VZP ta si trvá na svojom že mam slovenskú živnosť tak musím platiť odvody tu na Slovensku a podľa nich som sa proti zákonne poistila v ČR aj keď tam mám prácu a tu sa zdržiavam veľmi málo.Bola by som veľmi a ešte raz veľmi rada kto by mi vedel poradiť ako mám čeliť podľa mňa tejto medzere v zákone v ktorej si každá strana to vysvetľuje po svojom ich nezaujíma že človek má už toho dosť a nevládze, lebo ho štvú a vyrábajú zbytočné problémy- neriešia ani nemajú záujem len zavádzajú ako keby schválne, lebo radi argumentujú tým, oprášeným( neznalosť zákona neospravedlňuje) Zároveň sa pýtam je toto prípad pre advokáta????????,budem moc povďačná za každú snahu pomôcť a vopred každému ďakujem.
janapill
15.03.10,20:42
No podľa mňa asi si mala byť poistená v ČR a na SR doložiť potvrdenie o tom, že odvádzaš poistné do ČR. Aspoň viem, že napr.opatrovateľka ktorá má živnosť v Rakúsku a tam odvádza poistné, tak na slovenskú SP doložila tlačivo E(číslo teraz neviem) a aj na ZP. To isté sa robí ak napr.zamestanci pracujú v ČR a na SP sa im vybavujú tzv.E101, aby sa nemuseli platiť odvody tam samozrejme pri splnení nejakých podmienok.