Vorim
14.03.10,17:52
Ahojte podaďáci,
zúfalo sa pokúšam získať informácie o možnosti uplatnenia výdavkov za náklady na plyn, vodu, elektriku a daň z nehnuteľnosti. Miesto podnikania a aj prácu vykonávam v RD kde žijem aj so svojou manželkou. Poraďte mi, ako môžem aspoň čiastočne zahrnúť do nákladov uvedené položky.
ego.mc
14.03.10,17:03
Ak máš miesto podnikania vyňaté z bytového fondu, tak si myslím, že pomernú časť nákladov na energiu by si mohol uplatniť.
Daň z nehnuteľnosti sa za taký priestor platí zvlášť.
Zita5
14.03.10,17:06
Vorim
14.03.10,18:09
Ak máš miesto podnikania vyňaté z bytového fondu, tak si myslím, že pomernú časť nákladov na energiu by si mohol uplatniť.
Daň z nehnuteľnosti sa za taký priestor platí zvlášť.
Vašu snahu oceňujem, ale moc mi nepomohla. Miesto podnikania nemám vyňatý z bytového fondu. Na podnikanie využívam jednu miestnosť - pracovňu. Včetky uvedené druhy energii spotrebúvam. Keby som mal inde prenajatú kanceláriu musel by som platiť prenájom aj služby. Ako môžem rozúčtovať mesačné inkasné platby za energiu, vodu a plyn a akým pomerom. Mám napr. vychádzať z m2 podlahovej plochy? Za pomoc ďakuje Vorim.
ego.mc
14.03.10,18:41
Ak si prečítate príspevok od Zity, tak zistíte, že ak aj nemáte priestor vyňatý z bytového fondu, ale máte tento priestor zaradený do OM, môžete si uplatniť výdavky súvisiace s ním.
V akom pomere, to záleží od konkrétnej situácii, môže to byť napr. aj podľa podlahovej plochy.
V každom prípade, stanovil by som si tento pomer v internej smernici.
Vorim
15.03.10,12:05
Ďakujem pekne za rady, lenže ako mám jednu miestnosť z RD zaradiť v jednoduchom účtovníctve do OM? To naozaj neexistuje jednoduchšie riešenie ako si uplatniť, rezp. zaradiť časť nákladov do prevádzkovej réžie za energie /elektika, voda, plyn/? Niektorí účtovníci tvrdia, že používajú paušál /napr.30%/ a niektorí zas pomer podlahovej plochy miestností vrátane spoločných častí. Neviem sa rozhodnúť, tak som chcel poznať názor naslovovzatých odborníkov. A tých je na porade nesmierne veľa :-) Vorim
Blankake
15.03.10,12:11
Ďakujem pekne za rady, lenže ako mám jednu miestnosť z RD zaradiť v jednoduchom účtovníctve do OM? To naozaj neexistuje jednoduchšie riešenie ako si uplatniť, rezp. zaradiť časť nákladov do prevádzkovej réžie za energie /elektika, voda, plyn/? Niektorí účtovníci tvrdia, že používajú paušál /napr.30%/ a niektorí zas pomer podlahovej plochy miestností vrátane spoločných častí. Neviem sa rozhodnúť, tak som chcel poznať názor naslovovzatých odborníkov. A tých je na porade nesmierne veľa :-) Vorim
Keď nebude tá miestnosť v obchodnom majetku, tak sa používa percentuálny výpočet. V prípade elektriny je to dosť jednoduché - podľa príkonu jednotlivých elektrických zariadení, ktoré sa používajú na dosiahnutie príjmov (PC, tlačiareň, žiarovky...). Plyn a vodu - ak by sa dalo nejako sledovaním (mesiac-dva) zistiť, koľko približne ide na podnikanie...
Zita5
15.03.10,12:25
Ďakujem pekne za rady, lenže ako mám jednu miestnosť z RD zaradiť v jednoduchom účtovníctve do OM? To naozaj neexistuje jednoduchšie riešenie ako si uplatniť, rezp. zaradiť časť nákladov do prevádzkovej réžie za energie /elektika, voda, plyn/? Niektorí účtovníci tvrdia, že používajú paušál /napr.30%/ a niektorí zas pomer podlahovej plochy miestností vrátane spoločných častí. Neviem sa rozhodnúť, tak som chcel poznať názor naslovovzatých odborníkov. A tých je na porade nesmierne veľa :-) Vorim

Myslím že nedostanete takú odpoveď ako očakávate . Jednoducho si sám musíte určiť koľko energíí miniete pre svoje podnikanie . Aj to nie ste u konca, nakoľko pri daňovej kontrole musíte dokázať a argumentovať , že energie boli spotrebované za účelom podnikania .
Preto je najlepšie /viem že sa to v každom prípade nedá / odčleniť priestor a mať vlastné merače . Vtedy problém nie je . Ale zbytočne tu budeme písať, že môžete uplatniť takú a takú čiastku v % , keď je to fakt diskutabilné zo strany DU.Môžu s tým súhlasiť,aj nemusia,môžu znížiť uplatnené energie aj nemusia .Takže stále ,aj keď ako budete počítať , tak kontrola ukáže či to bolo správne,alebo nie .