alena10
15.03.10,07:24
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, v r. 2008 sme vo firme vytvorili sklad.zásoby na materiál, možem si ich dať v r. 2009 priamo do nákladov/teraz mi vychádza zisk/, jedná sa o sumu cca 20000 eur a šéf mi povedal, že ten materiál sa aj v r.2009 použil, ďakujem za radu
EMILY04
15.03.10,06:36
Aký spôsob účtovania zásob vediete? A alebo B?
alena10
15.03.10,06:41
Účtujem spôsobom B
AXULKA1
15.03.10,06:46
pri spôsobe B sa k 31.12.2009 preúčtuje ZS účtu 112 na 501 a potom podľa inventarizácie sa zaúčtuje spotreba materiálu 501/112. Ak niečo na sklade ostalo, tak ten stav zásob je zas ZS na účte 112
IvoM
15.03.10,06:47
Podľa zákona o účtovníctve ste povinný vykonať inventúru zásob, a na základe tejto inventúry pri spôsobe "B" zaúčtujete stav zásob k 31.12. a nie podľa toho čo povedal šéf:)

Účtovanie:
501/112 /PS k 1.1./
112/501 /KS na základe inventúry k 31.12./
alena10
15.03.10,07:12
ďakujem veľmi pekne
VieraSla
16.03.10,13:05
Ahoj Alena10,

predpokladám, že pracuješ v súkromnej firme. Dávam Ti dobrú radu, všetky rozhodnutia šéfa žiadaj na papieri. Na konci roka musí byť spravená inventúra skladov. Musí byť stanovená inventarizačná komisia, ktorá musí konštatovať, že na sklade nie je žiadem materiál. Toto vyhlásenie podpíše a okrem toho celú inventúru podpisuje aj šéf (spoločník, konateľ, majiteľ ale ako ho nazývaš).

Ty ako účtovník nemusíš overovať správnosť inventúrneho súpisu. Ty ho len zaučtuješ:
1. Odučtuješ počiatočný stav na 112 (501/112)
2. Zaučtuješ na sklad stav podľa inventúry (112/501), ak je na sklade 0, nemáš čo účtovať.
Nenechaj sa ukecať, na všetko maj podpísaný papier.
Iwett
22.03.10,11:11
Prosím Vás horeuvedený zápis 112/501 sa zaúčtuje suma skutočného fyzického stavu skladu na základe inventúry, alebo suma konečného stavu skladu z programu. Ďakujem
VieraSla
22.03.10,14:41
Ak máš nejaký program na sklad, tak zostatok musí súhlasiť s fyzickou inventúrou. Keď nie, tak riešiš manko alebo prebytok a toto musí odsúhlasiť inventarizačná komisia a navrhnúť nejaké riešenie (postih).
Iwett
22.03.10,14:49
Ak máš nejaký program na sklad, tak zostatok musí súhlasiť s fyzickou inventúrou. Keď nie, tak riešiš manko alebo prebytok a toto musí odsúhlasiť inventarizačná komisia a navrhnúť nejaké riešenie (postih).
Áno, mám program. Výsledok fyzickej inventúry je 10000 eur. Výsledok z počítača podľa príjemok a výdajok je 12000 eur. Zaúčtujem teda 10000 alebo 12000,- eur 112/501 ?
IvoM
22.03.10,15:10
Najskôr akým spôsobom účtuješ zásoby A alebo B. V každom prípade Ti ale vzniklo manko na sklade, keďže evidenčný stav je 12000 a skutočný 10000, tento rozdiel 2000 zaúčtuješ 549/112, teda ak ide o manko a nie prirodzený úbytok do normy. Manko by si mala potom zaúčtovať ďalej ako pohľadávku voči zodpovedenj osobe 335/648 prípadne poisťovni ak ide o škodu a ste poistený 378/648.
Iwett
23.03.10,03:45
Ďakujem za vysvetlenie, účtujem spôsobom B. Takže zaúčtujem 112/501 : 12000,- manko 594/112 : 2000,- ,potom 335/648. A zápis na účte 594 bude pripočítateľnou položkou v DP a 2000 na účte 648? Celková suma v nákladoch bude koľko 12000 alebo 10000?
Iwett
30.03.10,15:13
Este jedna otazka: ked sa manko v tom roku neda k nahrade zamestnancom, musi sa pripocitat k zakladu dane? Ďakujem.
azla
30.03.10,15:23
K stavu inventúry sa musí vyjadriť zodpovedná osoba.
Buď sa to zaúčtuje do nákladov...549 a bodka, alebo sa môže predpísať k náhrade. (/648)
Účet 549 je daňovým výdavkom pri manku iba do výšky prijatých náhrad.
Ak je náhrada nula - celá hodnota je pripočítateľná položka.
Iwett
04.04.10,06:32
Tak ak sa manko predpise k nahrade zamestnancom, tak aj keď ho v tom roku nezaplatia dopad manka na ZD bude 0,- ? Alebo manko je pripocitatelnou polozkou k ZD a nahrada od zamestnancov zniži ZD až v roku uhrady?
jojka2001
31.03.13,18:45
Prosím Vás horeuvedený zápis 112/501 sa zaúčtuje suma skutočného fyzického stavu skladu na základe inventúry, alebo suma konečného stavu skladu z programu. Ďakujem

prosim vas aku sumu mam dat do ID na konci roka pri inventure...stav nakupov na sklade je 2300e a navod v programe pohoda uvadza ze mam dat sumu ocenenia podla VNC::Vaz.nakupna cena..co je 3907e..co je dost velky rozdiel...dakujem pekne..potrebujem to surne ak sa niekto najde..dakujem:)
a_je_to
31.03.13,20:54
prosim vas aku sumu mam dat do ID na konci roka pri inventure...stav nakupov na sklade je 2300e a navod v programe pohoda uvadza ze mam dat sumu ocenenia podla VNC::Vaz.nakupna cena..co je 3907e..co je dost velky rozdiel...dakujem pekne..potrebujem to surne ak sa niekto najde..dakujem:)

Otázke sa nedá rozumieť. Pretože ak sa vedú zásoby váženým priemerom, tak stav nákupov na sklade a suma jeho vážených nákupných cien musí byť zhodná. Ty však uvádzaš 1,7 násobný rozdiel, čo musí byť nejaká hrubá chyba. Ak máš zápis z fyzickej inventúry a zistené množstvá oceníš nákupnou cenou z posledných nákupov v roku, tak to budeš mať určite dobre.
jojka2001
31.03.13,21:09
Otázke sa nedá rozumieť. Pretože ak sa vedú zásoby váženým priemerom, tak stav nákupov na sklade a suma jeho vážených nákupných cien musí byť zhodná. Ty však uvádzaš 1,7 násobný rozdiel, čo musí byť nejaká hrubá chyba. Ak máš zápis z fyzickej inventúry a zistené množstvá oceníš nákupnou cenou z posledných nákupov v roku, tak to budeš mať určite dobre.

dakujem za odpoveed...prosim ta, ty robis v pohode? lebo ja som vazenu cenu z naastaveni odskrkla,ze ju nechcem..napriek tomu neviem ako spravne zauctovat..lebo zasoby som viedla nakupnou cenou...tab.mi vyhodila sumu nakup co je zhodna s mojou inventurnou...a sumu podla vaz. ceny a v postupoch uvadzaju ze mam zauctovat ID 112//501 prave zo stlca vaz. ceny..co je tych 3907...neviem uz co skontrolovat...mozno pokrocila hodina...ale v pohode robim inven. 1x..dakujem vopred...
prilozila som aj vysledok...dakujem :)
a_je_to
31.03.13,22:50
dakujem za odpoveed...prosim ta, ty robis v pohode? lebo ja som vazenu cenu z naastaveni odskrkla,ze ju nechcem..napriek tomu neviem ako spravne zauctovat..lebo zasoby som viedla nakupnou cenou...tab.mi vyhodila sumu nakup co je zhodna s mojou inventurnou...a sumu podla vaz. ceny a v postupoch uvadzaju ze mam zauctovat ID 112//501 prave zo stlca vaz. ceny..co je tych 3907...neviem uz co skontrolovat...mozno pokrocila hodina...ale v pohode robim inven. 1x..dakujem vopred...
prilozila som aj vysledok...dakujem :)

Nie, nerobím v pohode. Každopádne si prekontroluj aspoň položku satelitný prijímač 21 Ks - piata odspodu. Nie je normálne, aby sa skladová a nákupná cena líšila o viac, ako dvojnásobok. Aj okrem toho sú viaceré ceny rozhodené., ale táto najviac. Ak nenájdeš chybu, tak zaúčtuj to, čo Ti sedí s inventúrou. Potom opravíš a podáš dodatočné, iného riešenia niet. Ak si začala účtovať váženou a potom si ju odšrtla, že ju nechceš, chyba môže byť tam. Lebo v priebehu účtovného obdobia nesmieš meniť metódy účtovania, za to je pokuta. Účtovanie musíš dokončiť tak, ako si začala. Inak porušuješ ZoÚ a okrem toho môže zblbnúť program, čo je ešte horšie. Iné ma nenapadá.
jojka2001
31.03.13,23:15
Nie, nerobím v pohode. Každopádne si prekontroluj aspoň položku satelitný prijímač 21 Ks - piata odspodu. Nie je normálne, aby sa skladová a nákupná cena líšila o viac, ako dvojnásobok. Aj okrem toho sú viaceré ceny rozhodené., ale táto najviac. Ak nenájdeš chybu, tak zaúčtuj to, čo Ti sedí s inventúrou. Potom opravíš a podáš dodatočné, iného riešenia niet. Ak si začala účtovať váženou a potom si ju odšrtla, že ju nechceš, chyba môže byť tam. Lebo v priebehu účtovného obdobia nesmieš meniť metódy účtovania, za to je pokuta. Účtovanie musíš dokončiť tak, ako si začala. Inak porušuješ ZoÚ a okrem toho môže zblbnúť program, čo je ešte horšie. Iné ma nenapadá.

dakujem..inak presne som si tie prijimace vsimla aj ja...ale tu uz poradia iba hotline z porady..lebo som uz prestudovala vsetko dostupne,ale o takej chybe som sa nedocitala..vsetko je mozne ...jeden klik a clovek netusi aky to moze mat v programe dopad...v kazdom pripade ti velmi pekne dakujem za ochotu poradit mi..dobru nocku...:)
jojka2001
31.03.13,23:46
dakujem..inak presne som si tie prijimace vsimla aj ja...ale tu uz poradia iba hotline z porady..lebo som uz prestudovala vsetko dostupne,ale o takej chybe som sa nedocitala..vsetko je mozne ...jeden klik a clovek netusi aky to moze mat v programe dopad...v kazdom pripade ti velmi pekne dakujem za ochotu poradit mi..dobru nocku...:)

no uz asi viem kde nastal problem... sme davali pod jeden kod napr. satel.prijimace s roznou cenou..a ta cena sa dost lisila..myslis,ze vystavenim viacerych kodov pre rozne nakupne ceny sa by ten rozdiel znizil? ak blba otazka vopred sa ospravedlnujem..lebo fakt neviem to prepojenie v pohode..