jeruk
15.03.10,07:44
Dobrý deň chcem poprosiť o radu , mám sestru alkoholičku gemblerku ktorá si narobila neskutočné dlhy .V každej sporiteľni ktorá existuje na Slovensku má úver . Momentálne je na protialkoholickom liečení , úvery už šiesty mesiac nespláca .Býva v rodičovskom dome s rodičmi,v prípade exekúcie môžu siahnuť na majetok rodičov ,???? ako to je vie mi niekto poradiť ????
buchač
15.03.10,06:47
Dobrý deň chcem poprosiť o radu , mám sestru alkoholičku gemblerku ktorá si narobila neskutočné dlhy .V každej sporiteľni ktorá existuje na Slovensku má úver . Momentálne je na protialkoholickom liečení , úvery už šiesty mesiac nespláca .Býva v rodičovskom dome s rodičmi,v prípade exekúcie môžu siahnuť na majetok rodičov ,???? ako to je vie mi niekto poradiť ????

NIE - nemôžu
jeruk
15.03.10,11:25
určite nemôžu ?
Stanislav 1975
15.03.10,11:30
určite nemôžu ?

No síce fakt nemožu,ale zasa by som sa trošku bál exekúcie hnutelných vecí-niekedy sú exekútori prihorliví a v spoločnej domácnosti sa može stať že omylom-naschvál zexekuujú aj veci napr. televízor,video,ktoré by nemali a sú napr. rodičov...Akože fakt sa to dosť často stáva...
willma
15.03.10,11:52
pokiaľ tam má len trvalé bydlisko, ale LV je na meno rodičov, tak by som exekútora ani nevpustila. A rodičia keď sa chcú učinnejšie ochrániť, tak môžu dcére trvalé bydlisko zrušiť. Je predsa plnoletá a svojprávna.
Mgr.Shrek
15.03.10,11:53
Nech si rodičia pohľadajú a niekam odložia všetky účtenky od vecí v byte, ktoré kúpili, aby to nedopadlo tak, ako spomenul Stanko :)
arizona
15.03.10,11:55
Stanislav 1975
15.03.10,11:58
pokiaľ tam má len trvalé bydlisko, ale LV je na meno rodičov, tak by som exekútora ani nevpustila. A rodičia keď sa chcú učinnejšie ochrániť, tak môžu dcére trvalé bydlisko zrušiť. Je predsa plnoletá a svojprávna.

Ja síce niesom právnik, ale ja si myslím(ak si myslím zle,opravte ma),že ak tam má dieťa trvalý pobyt,tak rodičia sú povinný vpustiť do domu,bytu exekútora-podľa mňa na to nárok má exe...
Mgr.Shrek
15.03.10,12:09
Ja síce niesom právnik, ale ja si myslím(ak si myslím zle,opravte ma),že ak tam má dieťa trvalý pobyt,tak rodičia sú povinný vpustiť do domu,bytu exekútora-podľa mňa na to nárok má exe...

Trvalý pobyt je administratívny pojem. Pokiaľ dlžník nie je vlastníkom nehnuteľnosti a ani nemá nejaký zmluvný vzťah k nehnuteľnosti, tak vlastník nie je povinný vpustiť exekútora.
ludex
15.03.10,12:09
Dobrý deň chcem poprosiť o radu , mám sestru alkoholičku gemblerku ktorá si narobila neskutočné dlhy .V každej sporiteľni ktorá existuje na Slovensku má úver . Momentálne je na protialkoholickom liečení , úvery už šiesty mesiac nespláca .Býva v rodičovskom dome s rodičmi,v prípade exekúcie môžu siahnuť na majetok rodičov ,???? ako to je vie mi niekto poradiť ????


Je prirodzené a je to aj pekné,že chceš ochrániť majetok rodičov,ale tiež by som pokúsil zamerať aj na druhú stránku veci.
Môj názor je ,že by si sa mal porozprávať so sestrou o tom,ako bude danú situáciu riešiť. Polroka nesplácania nie ja až taká katastrofa,poznám aj horšie. Pokial je na protialkoholickom,tak je predpoklad zmeny a riešenia problémov nadobudnutých v dobe pitia. Treba to s ňou riešiť,pokial sa to ešte dá a tak predísť zbytočným ďalším komplikáciám. ;)
Stanislav 1975
15.03.10,12:15
Trvalý pobyt je administratívny pojem. Pokiaľ dlžník nie je vlastníkom nehnuteľnosti a ani nemá nejaký zmluvný vzťah k nehnuteľnosti, tak vlastník nie je povinný vpustiť exekútora.

Ja neviem,prečo ja mám stále ten dojem,že musia vpustiť exekútora? Ale OK, berem tvoj názor...
buchač
15.03.10,12:23
Ja neviem,prečo ja mám stále ten dojem,že musia vpustiť exekútora? Ale OK, berem tvoj názor...

Ani policajta nepustím , keď nemá to , čo by mal mať ...;)

Kukláči sa už nepýtajú , tí sa už väčšinou dostanú všade ...a už aj povolenie na zákrok majú...:rolleyes:
Stanislav 1975
15.03.10,12:25
Ani policajta nepustím , keď nemá to , čo by mal mať ...;)

Kukláči sa už nepýtajú , tí sa už väčšinou dostanú všade ...a už aj povolenie na zákrok majú...:rolleyes:

Len ber to tak,že obrazne povedané exekútor je pomaly viac ako príslušník ZNB...
Stanislav 1975
15.03.10,12:27
Len ber to tak,že obrazne povedané exekútor je pomaly viac ako príslušník ZNB...

teda vlastne dneska už niesú príslušníci ale policajti-ešte sa mi to mýli...:D:D:D
buchač
15.03.10,12:48
Len ber to tak,že obrazne povedané exekútor je pomaly viac ako príslušník ZNB...

Stano , ale veď si pozri ...napríklad :


Exekúciu predajom nehnuteľnosti možno vykonať len vtedy, ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti označenej v upovedomení o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti (ďalej len "upovedomenie o začatí exekúcie") súhlasí a ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.

Exekútor poverený vykonaním exekúcie upovedomí oprávneného i povinného o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti, označí nehnuteľnosť, ktorej sa exekúcia týka, zakáže povinnému, aby nehnuteľnosť previedol na niekoho iného alebo aby ju zaťažil, uloží povinnému, aby do troch dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie oznámil exekútorovi, či a kto má k nehnuteľnosti predkupné právo s poučením, že pri neoznámení zodpovedá za škodu tým spôsobenú.

Upovedomenie o začatí exekúcie doručí exekútor okrem oprávneného a povinného aj spoluvlastníkom a osobám, ktoré majú k nehnuteľnosti predkupné alebo iné vecné právo, správe katastra nehnuteľností, daňovému úradu, správe finančnej kontroly a obci, v ktorej obvode je nehnuteľnosť, ako aj obvodnému úradu, v ktorého obvode je bydlisko povinného. Okrem toho sa upovedomenie o začatí exekúcie vyvesí na úradnej tabuli exekútora až do vyvesenia dražobnej vyhlášky.

Exekúcia sa vykoná dražbou; vykoná ju exekútor. Na základe písomného súhlasu exekútora, ktorého upovedomenie o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti bolo na liste vlastníctva zapísané skôr, môže dražbu vykonať aj iný exekútor. Pre poradie oprávneného na uspokojenie z výťažku exekúcie je rozhodujúci čas, keď bol exekútorovi doručený návrh na vykonanie exekúcie, ak spĺňa všetky náležitosti návrhu na vykonanie exekúcie.

Po vydaní exekučného príkazu exekútor zaobstará znalecký posudok na cenu nehnuteľnosti. Exekútor na žiadosť znalca poskytne súčinnosť, potrebnú na vypracovanie posudku. O čase a mieste oceňovania nehnuteľnosti upovedomí oprávneného, povinného, spoluvlastníkov, ako aj osoby, pre ktoré viaznu na nehnuteľnosti iné závady, a okresný úrad, v ktorého obvode sa nehnuteľnosť nachádza.

Povinný umožní exekútorovi alebo jeho zamestnancovi a znalcovi prístup na oceňovanú nehnuteľnosť. Na účely vypracovania znaleckého posudku je exekútor oprávnený vymôcť si na oceňovanú nehnuteľnosť prístup.
http://www.vop.gov.sk/exekucia

K tomu poslednému odseku sa viaže len vtedy prístup , ak sa ide nehnuteľnosť predávať ....
Ostatné úkony si vie zabezpečiť ex aj inak , cestou úradov a inštitúcií ...či...?
jeruk
15.03.10,14:39
snažím sa jej pomôcť ,niečo som aj poplatil a nie malo, ale čím viac sa snažím tak tým viac nato ona kašle ,a berie to ako samozrejmosť čo nieje, mam svoju rodinu svoje výdaje .hlavne mám strach o svojich rodičov svoju starobu si mali užiť...a nie báť sa o vlastnú strechu nad hlavou .
arizona
15.03.10,14:52
snažím sa jej pomôcť ,niečo som aj poplatil a nie malo, ale čím viac sa snažím tak tým viac nato ona kašle ,a berie to ako samozrejmosť čo nieje, mam svoju rodinu svoje výdaje .hlavne mám strach o svojich rodičov svoju starobu si mali užiť...a nie báť sa o vlastnú strechu nad hlavou .
Rodičia môžu dcére zrušiť trvalý pobyt, to nie je problém.
Stačí aby zašli na OÚ a podali žiadosť-podpísanú všetkými majiteľmi nehnuteľnosti+ doložia kópiu LV. ;)
jeruk
15.03.10,15:02
dakujem za radu