tonkat
06.10.05,09:43
Prosím vás, môže byť daňovým výdavkom fa za knihu Osobnosti slovenska, alebo tak nejako sa to volá, od spoloč. Who is Who Švajčiar. v ktorej je uverejnený konateľ našej spoločnosti? Môže si tiež uplatniť DPH z JCD? Ďakujem!!!
durisovad
06.10.05,08:47
Podla mna toto nie je danovym vydavkom, dan si uplatnit nemozno. Je to vlastne akasi "image" zalezitost konatela. Zaplatit z firmy sa to da, ale zauctovat do nedanovych nakladov.
andrej_rv
06.10.05,09:17
Základom podnikania v dnešnej dobe sú informácie. Aj typu kto je kto. Pretože k úspešnému podnikaniu sú potrebné najmä kontakty. Neviem, v akej oblasti vaša firma podniká, ale ja by som to zaúčtoval do daňových výdavkov.
bea
06.10.05,09:26
Súhlasím s Andrejom. Myslím si, že tu nejde ani tak o to, že je v publikácii uverejnené meno Vášho konateľa, ale že sú tam informácie o osobnostiach, o ktorých by možno Vaša firma mala vedieť a kontakty by mohla využiť vo svojich marketingových aktivitách. Ozaj záleži od toho v akej oblasti podnikáte. Vo firme pre výskum trhu a verejnej mienky som túto publikáciu zaúčtovala bez zaváhania do nákladov.
Janka6685
27.10.05,09:54
Ahojte.

Nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu.

Podnikateľ nakupuje v METRE, ale nie je uvedený na faktúre ako odberateľ. Môže si aj tak zaúčtovať tieto výdavky do účtovníctva ako ovpl. ZD?

Ďakujem
tonkat
27.10.05,10:14
Ahojte.

Nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu.

Podnikateľ nakupuje v METRE, ale nie je uvedený na faktúre ako odberateľ. Môže si aj tak zaúčtovať tieto výdavky do účtovníctva ako ovpl. ZD?

Ďakujem
Nie, fa musí byť na jeho firmu.
Janka6685
27.10.05,10:45
Nie, fa musí byť na jeho firmu.
V žiadnom prípade? Nič sa s tým nedá urobiť?
tonkat
27.10.05,11:03
Neviem o čo konkrétne ide, ak je fa na nejakú inú firmu, táto by mu to mohla fakturovať. Alebo ešte skúsiť v metre, či by neopravili doklad na správnu firmu.
Janka6685
27.10.05,11:11
Opíšem situáciu.

Dala som si urobiť kartičku do Metra. Nákup sme robili na túto kartu, ale najskôr len osobné. Neskôr (tak o pol roka) si snúbenec urobil živnosť. Zo zvyku sme stále nakupovali na moju kartu, dokonca aj veci, ktoré boli účtované na jeho firmu. A v tom je teraz problém. Na faktúrach som ako odberateľ uvedená ja, ale účtované je to pre jeho firmu. Tak teraz neviem. Asi budem musieť tieto výdavky povyhadzovať...:( .
tonkat
27.10.05,11:24
A ty nemáš živnosť? Veď kartičku ti urobia len na živnosť. Tak mu to prefakturuj. A ďalší spôsob riešenia, kotrý ma teraz osvietil je, že v Metre by ti na tieto faktúrky mohli napísať iného odberateľa. Mali sme taký prípad, že zamestnanec nakupoval na svoju kartičku pre našu firmu. Išli sme do metra a tam nám to jeden solídny pán opravil tým sppôsobom, že prečiarkol odberateľa a uviedol nového, správne IČO a DIČ a dal na to pečiatku Metra. Kontrolu sme na to ešte nemali, takže z tejto strany neviem, ale takto to máme v účtovníctve.
Janka6685
27.10.05,11:27
A ty nemáš živnosť? Veď kartičku ti urobia len na živnosť. Tak mu to prefakturuj. A ďalší spôsob riešenia, kotrý ma teraz osvietil je, že v Metre by ti na tieto faktúrky mohli napísať iného odberateľa. Mali sme taký prípad, že zamestnanec nakupoval na svoju kartičku pre našu firmu. Išli sme do metra a tam nám to jeden solídny pán opravil tým sppôsobom, že prečiarkol odberateľa a uviedol nového, správne IČO a DIČ a dal na to pečiatku Metra. Kontrolu sme na to ešte nemali, takže z tejto strany neviem, ale takto to máme v účtovníctve.
Ten druhý spôsob je zaujímavý, ale nechcem tam otravovať ľudí pre moju hlúposť.

To prefakturovanie...ako by sa to dalo uskutočniť? To by som potom musela tie nákupy zaúčtovať na seba a potom ich predať tej firme?
Janka6685
27.10.05,12:03
Teraz ma napadlo. Nie je to vlastne jedno, kto je uvedený ako odberateľ? Veď napr. na klasických bločkoch nie je uvedené, kto to nakúpil a aj tak sa to v pohode účtuje.
tonkat
27.10.05,12:06
Klasické bločky sú z registračnej pokladne, neadresné, ale ty máš vlastne akoby faktúru s úhradou. A druhá vec, keď už tam ten odberateľ je, tak by mal byť správny a nie hocijaký.
Janka6685
27.10.05,12:12
Ale sebe to teraz nemôžem účtovať. Tie veci, ktoré boli nakúpené...mne by to ako výdavky ovpl. ZD nezobrali. Alebo to zaúčtovať ako neovpl. ZD? Celé sa mi to nejako nezdá. Ako by sa k tomu stavala kontrola, že niečo nakupujem a potom to predávam, keď to nie je mojou momentálnou hlavnou činnosťou.
ajobs
27.10.05,12:19
Súhlas, ide to tak ako píše Tonka v príspevku č. 10:)
tonkat
27.10.05,12:20
Ja by som na tvojom mieste išla do metra, aby mi opravili doklady. Nie je to o hlúposti, ale je to nepozornosť z tvojej strany. Veď ti hlavu neodtrhnú. A prípadnej daň. kontrole to presne takto vysvetlíš, že z nepozornosti ste nakupovali cez tvoju kartičku, ale dali ste to do poriadku.
Janka6685
27.10.05,13:03
Ja by som na tvojom mieste išla do metra, aby mi opravili doklady. Nie je to o hlúposti, ale je to nepozornosť z tvojej strany. Veď ti hlavu neodtrhnú. A prípadnej daň. kontrole to presne takto vysvetlíš, že z nepozornosti ste nakupovali cez tvoju kartičku, ale dali ste to do poriadku.
Ďakujem ti Tonka veľmi pekne za rady.:)
abel
27.10.05,13:56
Ale sebe to teraz nemôžem účtovať. Tie veci, ktoré boli nakúpené...mne by to ako výdavky ovpl. ZD nezobrali. Alebo to zaúčtovať ako neovpl. ZD? Celé sa mi to nejako nezdá. Ako by sa k tomu stavala kontrola, že niečo nakupujem a potom to predávam, keď to nie je mojou momentálnou hlavnou činnosťou.
Janka ak máš v živnostenskom oprávnení aj napr. maloobchod, veľkoobchod alebo sprostredkovateľská činnosť, čo má už hádam každý, tak to môžeš kľudne dať do nákladov ako nákup tovaru, vystavíš mu svoju faktúru so všetkým nákupom v Metre ako predaj tovaru za tú istú cenu a je to úplne legálne. Ty si na nule a on má doklad o nákupe. Alebo keď máme teda podnikať so ziskom, tak mu to predaj o korunu drahšie. Problém by mohol byť len pri DPH, ak ty nie si platcom a priateľ je.