sztracena
15.03.10,12:10
SZČO kúpil v r.2008 poškodený kamion za 180.000,00 Sk. Zaradil sa do majetku, na odpisovanie 4 roky. Počas roku 2009 sa opravil v celkovej hodnote 10.000,00 EUR. Zaradím túto opravu do odpisovania?
rodina1
15.03.10,11:14
SZČO kúpil v r.2008 poškodený kamion za 180.000,00 Sk. Zaradil sa do majetku, na odpisovanie 4 roky. Počas roku 2009 sa opravil v celkovej hodnote 10.000,00 EUR. Zaradím túto opravu do odpisovania?
Podľa mňa je to technické zhodnotenie vozidla, pripočítala by som k zostatkovej cene a odpisovala.
sztracena
15.03.10,11:55
môžem to vozidlo odpisovať podľa odpisového plánu+zaradiť technické zhodnotenie a odpisovať ho zvlášť?
Lenka1979
15.03.10,12:02
Podľa mňa je to technické zhodnotenie vozidla, pripočítala by som k zostatkovej cene a odpisovala.


TZ zvyšuje vstupnú cenu majetku, nie zostatkovú. Odpisujete zo zvýšenej vstupnej ceny, o ktorú si upravíte odpisy v odpisovom pláne.

§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku
Na začiatok

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1 700 eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 996 eur a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
Lenka1979
15.03.10,12:04
SZČO kúpil v r.2008 poškodený kamion za 180.000,00 Sk. Zaradil sa do majetku, na odpisovanie 4 roky. Počas roku 2009 sa opravil v celkovej hodnote 10.000,00 EUR. Zaradím túto opravu do odpisovania?


Treba rozlíšiť, či to je oprava alebo TZ. Oprava nezvyšuje cenu majetku, ide priamo do nákladov, TZ sa nám premietne do nákladov prostredníctvom odpisov.
sztracena
15.03.10,12:58
Stále v tom nemám jasno či oprava alebo technické zhodnotenie. Môžem sa rozhodnúť pre riešenie ktoré je výhodnejšie do účtovníctva?
Lenka1979
15.03.10,13:01
Stále v tom nemám jasno či oprava alebo technické zhodnotenie. Môžem sa rozhodnúť pre riešenie ktoré je výhodnejšie do účtovníctva?


Definíciu TZ máš vyššie... ak išlo o bežnú opravu - daj to do nákladov...nevieme presne o čo išlo..ťažko takto radiť.
Zita5
15.03.10,13:02
Stále v tom nemám jasno či oprava alebo technické zhodnotenie. Môžem sa rozhodnúť pre riešenie ktoré je výhodnejšie do účtovníctva?

Zdroj: www.akopodnikať.sk

Rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravou spočíva v tom, že technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva. Opravou sa majetok uvedie do pôvodného stavu, v akom sa nachádzal v čase jeho obstarania, zamedzuje sa vzniku poškodenia, zabezpečuje sa plynulosť a bezpečnosť používania majetku, a to i napriek zabudovaniu kvalitatívne nových prvkov, ktoré však neovplyvňujú výkonnosť a spôsob využitia majetku.
sztracena
15.03.10,15:00
ale aj tak, sa mi zdá divné dávať 10.000,00 EUR len tak rovno do nákladov. nemôžu mi to potom vytknúť?
Lenka1979
15.03.10,16:19
ale aj tak, sa mi zdá divné dávať 10.000,00 EUR len tak rovno do nákladov. nemôžu mi to potom vytknúť?

Ak je to len oprava...tak Ti to isto nevytknú..
sztracena
15.03.10,17:39
Len pre úplnosť-sú tam bločky za napr.:výfuk, kúrenie, autoplachta,sklo,svetlá,pal.nádrž,pruženia,ria denie,kardan,čapy,tlmič atď.
Lenka1979
15.03.10,19:25
Len pre úplnosť-sú tam bločky za napr.:výfuk, kúrenie, autoplachta,sklo,svetlá,pal.nádrž,pruženia,ria denie,kardan,čapy,tlmič atď.

Skôr to vyzerá na opravu...:rolleyes:
sztracena
16.03.10,09:37
ďakujem pekne za rady a trpezlivosť