dany.b
15.03.10,11:32
Pozdravujem

potrebujem radu skúsených. Pracujem na trvalý pracovný pomer, ale rovnako mám aj živnosť. Za roky 2008 a 2009 mi vznikla zo živnosti povinnosť platiť do sociálnej poisťovne do tých "fondov".

- poistné na nemocenské poistenie
- poistné na starobné poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie*
- poistené na invalidné poistenie
- poistné do rezervného fondu solidarity

*) - platí v prípade, ak ste sporiteľom podľa osobitného predpisu - TOTO NEVIEM ČO ZNAMENÁ

Zaujímalo by ma či sú všetky tieto odvody povinné, alebo niektorý z nich je aj na báza dobrovoľnosti. Ten pri ktorom je tá hviezdička je dokonca aj s najvyššou sumou. Len pre upresnenie: nakoľko som aj normálne zamestnaný na trvalý pracovný pomer všetky tieto odvody za mňa platí aj zamestnávateľ. Príde mi to riadne utiahnuté za vlasy, že to musím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za radu
Xanti
15.03.10,10:39
Pozdravujem

potrebujem radu skúsených. Pracujem na trvalý pracovný pomer, ale rovnako mám aj živnosť. Za roky 2008 a 2009 mi vznikla zo živnosti povinnosť platiť do sociálnej poisťovne do tých "fondov".

- poistné na nemocenské poistenie
- poistné na starobné poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie*
- poistené na invalidné poistenie
- poistné do rezervného fondu solidarity

*) - platí v prípade, ak ste sporiteľom podľa osobitného predpisu - TOTO NEVIEM ČO ZNAMENÁ

Zaujímalo by ma či sú všetky tieto odvody povinné, alebo niektorý z nich je aj na báza dobrovoľnosti. Ten pri ktorom je tá hviezdička je dokonca aj s najvyššou sumou. Len pre upresnenie: nakoľko som aj normálne zamestnaný na trvalý pracovný pomer všetky tieto odvody za mňa platí aj zamestnávateľ. Príde mi to riadne utiahnuté za vlasy, že to musím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za raduKed Ti vznikla povinnosť tak sú povinné, máš nedoplatky na poistnom v SP, z titulu neplatenia povinných odvodov.

Neni to pritiahnuté za vlasy, odvádzať dva krát. lebo ak prekročíš príjem tak tie odvody platíš. Všetko závisí od obratu pri živnosti a od ničoho iného.
dany.b
15.03.10,10:44
Ked Ti vznikla povinnosť tak sú povinné, máš nedoplatky na poistnom v SP, z titulu neplatenia povinných odvodov.

Neni to pritiahnuté za vlasy, odvádzať dva krát. lebo ak prekročíš príjem tak tie odvody platíš. Všetko závisí od obratu pri živnosti a od ničoho iného.

OK, ale potom budem mať 2x dôchodok? 2x môžem poberať nemocenské? Čiže keď pôjdem teraz na maródku budem poberať 2x nemocenské?
Všetky tieto "fondy" sú povinné???

Vďaka
Xanti
15.03.10,10:46
OK, ale potom budem mať 2x dôchodok? 2x môžem poberať nemocenské? Čiže keď pôjdem teraz na maródku budem poberať 2x nemocenské?
Všetky tieto "fondy" sú povinné???

Vďaka
Ano presne tak pochopil si to, ak pôjdeš na PN dostaneš PN zo zamestnania, ale aj zo živnosti.
Ak pôjdeš do dôchodku, tak Ti budú rátať aj zo zamestnania aj zo živnosti dôchodok.

Ano sú povinné. Lebo si prekročil príjem zákonom stanovený.
dany.b
15.03.10,10:59
a potom ktoré sú tie nepovinné, keď tieto sú všetky povinné?
Xanti
15.03.10,11:02
a potom ktoré sú tie nepovinné, keď tieto sú všetky povinné?
Nepovinné sú tie, na ktoré sa nenahlásiš. Akonáhle sa na niektoré nahlásiš stávajú sa povinnými pre teba.

Nepovinné si dávajú ženy čo malo zarábajú a chcú vysokú materskú, tak sa dobrovolne poistia. Ale ty si povinne poistený a platiť musíš všetko. Teda dva roky dozadu, bajočko dokopy cez 2000 eur.

Dohodni si splátkový kalendár lebo ak predajú tvoj záväzok dalej tak nedostaneš 10 rokov vyplatenú PN napr. Dávali minule v telke príspevok.
hanelie
15.03.10,11:04
napr pre szčo je nepovinné aj poistenie v nezamestnanosti
Stanislav 1975
15.03.10,11:05
napr pre szčo je nepovinné aj poistenie v nezamestnanosti

tak ,tak hanka ma predbehla...:cool:
dany.b
15.03.10,11:20
napr pre szčo je nepovinné aj poistenie v nezamestnanosti

čiže všetky ktoré som ja uviedol v mojom príspevku sú povinné?
Xanti
15.03.10,11:20
čiže všetky ktoré som ja uviedol v mojom príspevku sú povinné?
Ano,
presne tak, sú povinné.
Adriane
31.03.10,14:44
Nepovinné sú tie, na ktoré sa nenahlásiš. Akonáhle sa na niektoré nahlásiš stávajú sa povinnými pre teba.

Nepovinné si dávajú ženy čo malo zarábajú a chcú vysokú materskú, tak sa dobrovolne poistia. Ale ty si povinne poistený a platiť musíš všetko. Teda dva roky dozadu, bajočko dokopy cez 2000 eur.

Dohodni si splátkový kalendár lebo ak predajú tvoj záväzok dalej tak nedostaneš 10 rokov vyplatenú PN napr. Dávali minule v telke príspevok.
Dnes som práve bola u kaderníčky, ktorá doplatila na nepozornosť svojej účtovníčky a svoju nevedomosť. Učtovníčka ju omylom prihlasila ako dobrovoľne poistenú , namiesto povinne poistenej. Ona si odvody platila a jedného dňa jej prišlo z SP rozhodnutie o nedoplatku a aj vyrúbené penále. Ona sa na to odvolala a Soc. poisťovňa jej vôbec na odvolanie neodpovedala (to nie su povinni???:eek:) a jej zaväzok predala nejakým vymáhačom, ktori s ňou jednali, ako keby vytunelovala štatnu pokladnicu. A teraz je na "čiernej listine" a 10 rokov nedostane vyplatenú PN. Takže takto jednajú s obyčajnými ľuďmi, ktorí si platia odvody.
fem
31.03.10,15:43
súhlasím so Xanti, bohužiaľ, aj keď sa ti to zdá pritiahnuté za vlasy, platiť odvody ako zamestnanec a zároveň ako živnostník, povinnosť ti vznikla, a keďže sa v blízkej dobe nedočkáme inštitútu zúčtovania odvodov do Sociálnej poisťovne , ( ako RZZP), nehrozí nám teda ani vrátenie príp. preplatku zo strany Soc. poisťovne, nezostáva nič iné ako platiť si poctivo odvody a vyhnúť sa pokutám.
Katy a R
31.03.10,15:49
súhlasím so Xanti, bohužiaľ, aj keď sa ti to zdá pritiahnuté za vlasy, platiť odvody ako zamestnanec a zároveň ako živnostník, povinnosť ti vznikla, a keďže sa v blízkej dobe nedočkáme inštitútu zúčtovania odvodov do Sociálnej poisťovne , ( ako RZZP), nehrozí nám teda ani vrátenie príp. preplatku zo strany Soc. poisťovne, nezostáva nič iné ako platiť si poctivo odvody a vyhnúť sa pokutám.

.. poistné sa platí prednostne zo zamestnania ... a až potom ako szčo.
Ak náhodou v súčte prekročíš max hranicu VZ, vznikne ti preplatok - a ten môžeš žiadať späť ... aj podľa súčasne platného zákona;)
fem
31.03.10,18:15
- tak to som teda mala smolu na pani zo soc. poisťovne, ju nezaujímal môj VZ zo závislej činnosti, iba výpis z daňového priznania, oddiel prijmy zo živnosti,základ dane, podľa ktorého mi vyrátala " parádne odvody"....
budem si ich musieť asi dodatočne vyrátať sama....( správne)...........
,, Deň za dňom sme múdrejší....´´
Katy a R
31.03.10,18:30
- tak to som teda mala smolu na pani zo soc. poisťovne, ju nezaujímal môj VZ zo závislej činnosti, iba výpis z daňového priznania, oddiel prijmy zo živnosti,základ dane, podľa ktorého mi vyrátala " parádne odvody"....
budem si ich musieť asi dodatočne vyrátať sama....( správne)...........
,, Deň za dňom sme múdrejší....´´

.. no tak pani zo SP naozaj nezaujíma VZ zo zamestnania ;) .... to tuším ešte spravila aj robotu navyše, ak ti vyrátala odvody ako szčo :confused: (... hádam len nechceš od nich, aby sa zaťažovali skúmaním, či máš, alebo nemáš preplatok:D:D:D)
... treba doložiť a požiadať písomne ..:)
fem
31.03.10,18:45
tak potom celkom nerozumiem, keď sa prednostne platia odvody z VZ zo zamestnania, ako mohla vedieť, či už nie som pri týchto prijmoch " za hranicou" maxim. VZ a moja povinnosť odvodov do nemoc.poistenia mohla byť 0, akurát mi mohla vyrátať preddavky na platenie poistného na dôchod.poistenie a do rezervného fondu ,nie?
ale jej výpočet = rada , bol iba prijmy zo živnosti....
Katy a R
31.03.10,18:54
tak potom celkom nerozumiem, keď sa prednostne platia odvody z VZ zo zamestnania, ako mohla vedieť, či už nie som pri týchto prijmoch " za hranicou" maxim. VZ a moja povinnosť odvodov do nemoc.poistenia mohla byť 0, akurát mi mohla vyrátať preddavky na platenie poistného na dôchod.poistenie a do rezervného fondu ,nie?
ale jej výpočet = rada , bol iba prijmy zo živnosti....

pozri http://www.socpoist.sk/osoba-s-viacerymi-poisteniami/1539s

a § 145 zák o SP

... ešte raz .. treba doložiť a písomne požiadať o preplatok
fem
31.03.10,18:58
ďakujem, naštudujem....:)
Janiela
14.12.10,08:04
Nepovinné sú tie, na ktoré sa nenahlásiš. Akonáhle sa na niektoré nahlásiš stávajú sa povinnými pre teba.

Nepovinné si dávajú ženy čo malo zarábajú a chcú vysokú materskú, tak sa dobrovolne poistia. Ale ty si povinne poistený a platiť musíš všetko. Teda dva roky dozadu, bajočko dokopy cez 2000 eur.

Dohodni si splátkový kalendár lebo ak predajú tvoj záväzok dalej tak nedostaneš 10 rokov vyplatenú PN napr. Dávali minule v telke príspevok.

Prosím Vás, známa požiadala sociálnu poisťoňonu (doporučene) o splátkový kalendár, s dĺžnou sumou súhlasila a zároveň uhradila 1/3 dlhu. Sociálna poisťovňa sa neunúvala s odpoveďou na žiadosť, namiesto toho jej prišlo oznámenie (obyčajnou poštou) o prevedení vymáhania pohľadávky do mandátnej správy. Čo s tým? Má si požiadať znova o splátkový kalendár ale už mandátnu správu? Nechápem, priniesla mi aj dokument z www.socpoist.sk
http://www.socpoist.sk/aktuality-pravidla-dohody-o-splatkovom-kalendari-su-rovnake-i-v-case-krizy/23499c.
Poradite nám? Trochu ju ľutujem, dostala sa do druhotnej platobnej neschopnosti, teraz je zamestnaná aj to len na polovičný úväzok.