mruzek
15.03.10,11:33
Ahojte poraďáci, prosím o radu, či som dobre zaúčtovala v peňažnom denníku:

1. bankové poplatky - do réžie - výdavok ovplyvňuje ZD

2. bankové úroky na účte - do ostatných príjmov ovplyvňujúcich ZD

3. daň z bankových úrokov - do ostatných výdavkov neovplyvňnujúcich ZD

Kde zadám v daňovom priznaní B daň z bankových úrokov, ktorú som zaplatila?

Za raku veľmi pekne ďakujem.

Mruzek
Ice dive
15.03.10,10:43
Ahojte poraďáci, prosím o radu, či som dobre zaúčtovala v peňažnom denníku:

1. bankové poplatky - do réžie - výdavok ovplyvňuje ZD

2. bankové úroky na účte - do ostatných príjmov ovplyvňujúcich ZD

3. daň z bankových úrokov - do ostatných výdavkov neovplyvňnujúcich ZD

Kde zadám v daňovom priznaní B daň z bankových úrokov, ktorú som zaplatila?

Za raku veľmi pekne ďakujem.

Mruzek
z akého dôvodu, sú úroky príjmom ovplyvňujúci základ dane? keď daň z nich bola už zaplatená zrážkou pri zdroji?
ja by som účtoval bankové úroky ako príjem NZD a zrazené úroky ako ostatné výdavky NZD...
suklova
15.03.10,10:48
daň z úrokov - r.99
Žabinka
15.03.10,10:48
Ahojte poraďáci, prosím o radu, či som dobre zaúčtovala v peňažnom denníku:

1. bankové poplatky - do réžie - výdavok ovplyvňuje ZD áno

2. bankové úroky na účte - do ostatných príjmov ovplyvňujúcich ZD áno

3. daň z bankových úrokov - do ostatných výdavkov neovplyvňnujúcich ZD áno

Kde zadám v daňovom priznaní B daň z bankových úrokov, ktorú som zaplatila? strana 8, r.99

Za raku veľmi pekne ďakujem.

Mruzek

Odpovede v texte.
Zita5
15.03.10,11:08
z akého dôvodu, sú úroky príjmom ovplyvňujúci základ dane? keď daň z nich bola už zaplatená zrážkou pri zdroji?
ja by som účtoval bankové úroky ako príjem NZD a zrazené úroky ako ostatné výdavky NZD...
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o


a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)


(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
mruzek
15.03.10,11:11
Ďakujem veľmi pekne