ivanka29.8
15.03.10,11:45
Dobrý deň

Chcela by som ukončiť pracovný pomer ihneď nakoľko nemám vyplatenú mzdu za posledné dva mesiace. Môže zamestnávateľ odmietnuť podpísanie takejto výpovede? Pretože kolegyni odmietol podpísať takúto výpoveď a musela si ju zmeniť na ukončenie pracovného pomeru dohodou. Ďalej sa chcem opýtať či mám nárok na preplatenie dovolenky z minulého roka a či to musí byť zahrnuté vo výpovedi.

Ďakujem veľmi pekne za radu
Stanislav 1975
15.03.10,10:46
Dobrý deň

Chcela by som ukončiť pracovný pomer ihneď nakoľko nemám vyplatenú mzdu za posledné dva mesiace. Môže zamestnávateľ odmietnuť podpísanie takejto výpovede? Pretože kolegyni odmietol podpísať takúto výpoveď a musela si ju zmeniť na ukončenie pracovného pomeru dohodou. Ďalej sa chcem opýtať či mám nárok na preplatenie dovolenky z minulého roka a či to musí byť zahrnuté vo výpovedi.

Ďakujem veľmi pekne za radu

Tá tvoja kolegyňa urobila chybu-nemala si meniť dovod výpovede na dohodu(však o to zamestnávateľovi išlo),ale mala mu to poslať doporučenou poštou a hotovo...
Pokiaľ zamestnávateľ nespolupracuje,tak to treba riešiť takto radikálne...
Mgr.Shrek
15.03.10,10:53
Dobrý deň

Chcela by som ukončiť pracovný pomer ihneď nakoľko nemám vyplatenú mzdu za posledné dva mesiace. Môže zamestnávateľ odmietnuť podpísanie takejto výpovede? Pretože kolegyni odmietol podpísať takúto výpoveď a musela si ju zmeniť na ukončenie pracovného pomeru dohodou. Ďalej sa chcem opýtať či mám nárok na preplatenie dovolenky z minulého roka a či to musí byť zahrnuté vo výpovedi.

Ďakujem veľmi pekne za radu

Hlavné je dostatočne dobre vymedziť dôvod takéhoto okamžitého skončenia PP, aby dôvod nemohol byť zameniteľný s iným. Teda niečo v štýle:

Týmto dávam okamžité skončenie PP podľa § X ods. YY Zákonníka práce, keďže ste mi od XX.XX.XXXX nevyplatili mzdu aj napriek tomu, že som si plnila pracovné povinnosti podľa pracovnej zmluvy.
Potom je potrebné to doručiť. A to buď doporučene do vlastných rúk, máš doručenku, alebo osobne za prítomnosti svedkov.

Zľ nemusí nič podpisovať. Okamžité skončenie je jednostranný prejav vôle. Treba to len doručiť
ivanka29.8
15.03.10,19:39
ďakujem za pomoc
ivanka29.8
16.03.10,09:54
Dobrý deň

Dnes som našla v kancelárii šéfa moju výpoved dohodou s dátumom vyhotovenia 3.3.2010. a s dátumom ukončenia pracovného pomeru 14.3.2010 Šef tu nie je a nikto ma neinformoval o ukončení pracovného pomeru. Ja chcem dať okamžité ukončenie pracovného pomeru moja zmluva bola na dobu určitú do konca októbra 2010 a začala som pracovať v októbri 2009 chcem sa opýtať či mám nárok na odstupné na koľko mi zamestnávateľ nevyplácal mzdu dakujem velmi pekne
Olgica
16.03.10,09:58
Dobrý deň

Dnes som našla v kancelárii šéfa moju výpoved dohodou s dátumom vyhotovenia 3.3.2010. a s dátumom ukončenia pracovného pomeru 14.3.2010 Šef tu nie je a nikto ma neinformoval o ukončení pracovného pomeru. Ja chcem dať okamžité ukončenie pracovného pomeru moja zmluva bola na dobu určitú do konca októbra 2010 a začala som pracovať v októbri 2009 chcem sa opýtať či mám nárok na odstupné na koľko mi zamestnávateľ nevyplácal mzdu dakujem velmi pekne
Ak si tú výpoveď nedostala, tak tvoj PP stále trvá. To že si ju našla na stoje tvojho šéfa situáciu nemení. Stále pracuješ. Výpoveď dohodou ani neexistuje, buď je ukončenie PP dohodou (tú musia podpísať obe strany, čiže aj ty že s tým súhlasíš) alebo výpoveď z nejakého konkrét.dôvodu a tu sa vzťahuje výp.doba + odstupné. Ak ti nevyplácal mzdy tak pozri príspevky vyššie.
terezamaria
16.03.10,10:01
Dobrý deň

Dnes som našla v kancelárii šéfa moju výpoved dohodou s dátumom vyhotovenia 3.3.2010. a s dátumom ukončenia pracovného pomeru 14.3.2010 Šef tu nie je a nikto ma neinformoval o ukončení pracovného pomeru. Ja chcem dať okamžité ukončenie pracovného pomeru moja zmluva bola na dobu určitú do konca októbra 2010 a začala som pracovať v októbri 2009 chcem sa opýtať či mám nárok na odstupné na koľko mi zamestnávateľ nevyplácal mzdu dakujem velmi pekne

Žiadnu dohodu nepodpisuj, riadne choď do práce a pracuj. A pošli mu okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69, ods.1, písm.b/ ZP .
Máš nárok na 2 mesačné odstupné -§ 69, ods.4 ZP.
ivanka29.8
16.03.10,10:01
našla som si inú prácu preto by som si chcela dať okamžité ukončenie pracovného pomeru iba neviem či mám nárok na odstupné ked nemám vyplatené mzdy
terezamaria
16.03.10,10:04
našla som si inú prácu preto by som si chcela dať okamžité ukončenie pracovného pomeru iba neviem či mám nárok na odstupné ked nemám vyplatené mzdy

Máš nárok na odstupné, ale až vtedy, keď mu pošleš okamžité skončenie pracovného pomeru ako som Ti písala. Je povinný Ti doplatiť mzdu, zaplatiť odstupné a preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Možno to budeš musieť vymáhať súdne, ale nepredbieham udalosti a držím Ti palce.
Mgr.Shrek
16.03.10,10:09
Dobrý deň

Dnes som našla v kancelárii šéfa moju výpoved dohodou s dátumom vyhotovenia 3.3.2010. a s dátumom ukončenia pracovného pomeru 14.3.2010 Šef tu nie je a nikto ma neinformoval o ukončení pracovného pomeru. Ja chcem dať okamžité ukončenie pracovného pomeru moja zmluva bola na dobu určitú do konca októbra 2010 a začala som pracovať v októbri 2009 chcem sa opýtať či mám nárok na odstupné na koľko mi zamestnávateľ nevyplácal mzdu dakujem velmi pekne

Nič nepodpisuj. Nič nepreberaj.
Vzhľadom na to, že dohoda musí byť podpísaná oboma zmluvnými stranami a výpoveď musí byť doručená, je tá "dohoda" len zdrapom papiera.

Okamžité skončenie PP pošli poštou, doporučene do vlastných rúk.

Pri okamžitom skončení PP, podľa§ 69 ods. 4 z.č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce: Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Samozrejme máš nárok aj na nevyplatenú mzdu.
zuzik311
19.03.10,08:08
ahojte chcem sa spytat ked mi bola dorucena vypoved od zamestnavatela pod. par. 63 odst. 1 pism b z dovodu zrusenia prac. miesta a zvysenia efektivity prace a nie je tam nic o vypovednej lehote ani odstupnom ci mam na ne automaticky narok.. co to pre mna znamena? bola mi dorucena dnes t. j. 19.3 vypovedna by plynula od 1.4 - 31.5.2010 t. j. dva mesiace a dostanem este aj odstupne vo vyske 2 mesiacov? ci nie? dakujem
terezamaria
19.03.10,08:14
ahojte chcem sa spytat ked mi bola dorucena vypoved od zamestnavatela pod. par. 63 odst. 1 pism b z dovodu zrusenia prac. miesta a zvysenia efektivity prace a nie je tam nic o vypovednej lehote ani odstupnom ci mam na ne automaticky narok.. co to pre mna znamena? bola mi dorucena dnes t. j. 19.3 vypovedna by plynula od 1.4 - 31.5.2010 t. j. dva mesiace a dostanem este aj odstupne vo vyske 2 mesiacov? ci nie? dakujem
Po skončení pracovného pomeru budeš mať nárok na odstupné vo výške 2 mesačného priemerného zárobku.Nemusí to byť napísané, máš na to nárok zo ZP.
zuzik311
19.03.10,08:16
ahoj dakujem. takze to znamena ze budem este 2 mesiace robit t. j. do 31.5.2010 a potom este dostanem 2 priemerne platy? takze este by som dostala 4platy?
lebo v pracovnej zmluve mam iba vypovednu lehotu 2 mesiace nic o odstupnom. ci je to automaticky 2 plus 2? dakujem. mozem to podpisat? ked mi bolo dorucene aj oznamenie o zruseni prac. miesta?
Chobot
19.03.10,08:44
ahoj dakujem. takze to znamena ze budem este 2 mesiace robit t. j. do 31.5.2010 a potom este dostanem 2 priemerne platy? takze este by som dostala 4platy?
lebo v pracovnej zmluve mam iba vypovednu lehotu 2 mesiace nic o odstupnom. ci je to automaticky 2 plus 2? dakujem. mozem to podpisat? ked mi bolo dorucene aj oznamenie o zruseni prac. miesta?

Môžeš podpísať prevzatie. Pozor!!!! Nepodpisuj nič, kde by bolo napísané niečo ako skončenie PP dohodou!

Ak je tam napísané Výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), tak máš automaticky nárok na odstupné. Nemusí to byť ani v PZ ani vo výpovedi.

A pracovné miesto sa ruší k akému dátumu?
terezamaria
19.03.10,08:45
ahoj dakujem. takze to znamena ze budem este 2 mesiace robit t. j. do 31.5.2010 a potom este dostanem 2 priemerne platy? takze este by som dostala 4platy?
lebo v pracovnej zmluve mam iba vypovednu lehotu 2 mesiace nic o odstupnom. ci je to automaticky 2 plus 2? dakujem. mozem to podpisat? ked mi bolo dorucene aj oznamenie o zruseni prac. miesta?
Zuzik pokiaľ si to ešte nepodpísala, trvaj na tom, že tam bude napísané, že zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru vyplatí odstupné vo výške 2 mesačného priemerného zárobku, resp. podľa ZP.

4 platy nedostaneš naraz, ale postupne. Za každý mesiac výpovednej doby dostaneš v normálnom výplatnom termíne výplatu a po skončení pracovného pomeru dostaneš aj výplatu normálnu / za výpovednú dobu/ , aj odstupné. Takže tam vlastne dostaneš 3 platy, píšem Ti to zjednodušene, pýtaj sa, čo nebudeš vedieť.
zuzik311
19.03.10,10:12
ahojte

nepodpisala som nic. dohodu nepodpisem ani nahodou :-) neviem k akemu datumu sa rusi miesto / rozhodnutie je zo dna 16.3.2010. takze mi to vychadza tak ako som pisala od 1.4.2010 - 31.5.2010 vypovedna a potom po vypovednej este 2 priemerne platy ako odstupne. len som chcela vediet ci ma o ne neoberie - o odstupne alebo vypovednu ked to tam neni napisane. ale podla ZP par. 76 je v pripade vypovede podla par. 63 odst. 1 pism. b automaticky narok na odstupne. a vypovedna lehota je vzdy..
zuzik311
19.03.10,11:09
este sa chcem spytat. keby som si nasla robotu pocas vypovednej a odidem - uz asi nemam narok na odstupne,ze? lebo povedal ze mi nebude robit problemy ak si nieco najdem ze ma pusti a ze odstupne mi vyplati aj tak.. len to mi neda pisomne preto sa pytam ci by sa to nebralo tak ze stratim iba plat pocas vypovednej a na odstupne mam narok kedze som si hladala robotu na zaklade vypovede kt. som dostala..
Chobot
19.03.10,12:05
este sa chcem spytat. keby som si nasla robotu pocas vypovednej a odidem - uz asi nemam narok na odstupne,ze? lebo povedal ze mi nebude robit problemy ak si nieco najdem ze ma pusti a ze odstupne mi vyplati aj tak.. len to mi neda pisomne preto sa pytam ci by sa to nebralo tak ze stratim iba plat pocas vypovednej a na odstupne mam narok kedze som si hladala robotu na zaklade vypovede kt. som dostala..

Prácu na základe výpovede si môžeš hľadať, ale na pohovoroch ich musíš informovať, že budeš k dispozícii až 1.6.2010. Do 31.5.2010 máš záväzok so súčasným zamestnávateľom - pracovnú zmluvu, ktorý nemôžeš len tak mirnix-dirnix zrušiť.

Zamestnávateľ tým, že ti dal výpoveď s dvoj mesačnou VD počíta s tým, že mu budeš počas tých 2 mesiacov k dispozícii. To, že by si si eventuálne našla prácu, do ktorej by si mohla nastúpiť skôr, ti nedáva právo na ukončenie Pp skôr, než bolo dohodnuté.

Ak by si svojvoľne prestala chodiť počas VD do práce, malo by to následok taký istý, ako keby si kedykoľvek inokedy prestala chodiť do práce - teda absencia a porušenie prac. disciplíny. (To, že si vo VD neznamená, že môžeš porušovať prac. poriadok.) Následne môže zamestnávateľ voči tebe uplatniť všetky sankcie, ktoré má k dispozícii - krátenie dovolenky, okamžitá výpoveď, pri ktorej nie je nárok na odstupné.

Dá sa ukončiť aj počas VD, ak si nájdeš novú prácu. Chce to však vzájomnú dohodu. Ak s tým on súhlasí, tak treba spísať dohodu o ukončení PP z dôvodu organizačných zmien, vtedy nestratíš nárok na odstupné.
zuzik311
19.03.10,12:13
Dá sa ukončiť aj počas VD, ak si nájdeš novú prácu. Chce to však vzájomnú dohodu. Ak s tým on súhlasí, tak treba spísať dohodu o ukončení PP z dôvodu organizačných zmien, vtedy nestratíš nárok na odstupné.[/QUOTE]

takze teraz mozem podpisat prevzatie vypovede a ak si najdem novu pracu a zamestnavatel s tym bude suhlasit podpisem dohodu o ukonceni PP z dovodu organizacnych zmien ?? ci to musi byt dohoda hned?
Chobot
19.03.10,12:20
takze teraz mozem podpisat prevzatie vypovede a ak si najdem novu pracu a zamestnavatel s tym bude suhlasit podpisem dohodu o ukonceni PP z dovodu organizacnych zmien ?? ci to musi byt dohoda hned?

Nemusí byť hneď. Kľudne môže bežať výpovedná doba a počas nej môžete spísať dohodu o ukončení. AK si nič dovtedy nenájdeš, PP skončí uplynutím VD.
zuzik311
19.03.10,12:25
Nemusí byť hneď. Kľudne môže bežať výpovedná doba a počas nej môžete spísať dohodu o ukončení. AK si nič dovtedy nenájdeš, PP skončí uplynutím VD.

dakujem. velmi si ma potesil ze ak si nieco najdem a pusti ma ze nestracam narok na odstupne. lebo povedal ze mi branit nebude a pusti ma a odstupne vyplati.. takze je to mozne ze ho aj vyplati :-)

este raz dakujem
Chobot
19.03.10,12:44
dakujem. velmi si ma potesil ze ak si nieco najdem a pusti ma ze nestracam narok na odstupne. lebo povedal ze mi branit nebude a pusti ma a odstupne vyplati.. takze je to mozne ze ho aj vyplati :-)

este raz dakujem

Len daj potom pozor na to, ako bude formulovaná dohoda. Tam musí byť uvedený dôvod, lebo ľahko sa môže stať, že nebudeš mať nárok na odstupné. Všetko záleží od formulácie textu dohody.

Pred podpisom sa radšej s nami poraď.
zuzik311
23.03.10,20:04
dakujem. jasne ked to bude aktualne poradim sa.. radsej.. este raz vdaka :-)