Anonymka
06.10.05,10:15
Ahojte. Hladala som, no nenašla som podobný problém, ako je ten môj, ale ak bola už taká téma založená, "omlouvám se".

no takže ja by som potrebovala zistiť, ako to je s náhradou mzdy za sviatok u toho zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou. Patrí mu zvlášť náhrada za sviatok, napr. 22 dní (spolu), z toho 2 dni sviatku = 20 prac.(odprac.)dní. Vyplatí sa mu mzda za tých 22 dní, alebo za 20 dní + 2 dni sviatku??? V ZP som čítala o tomto, ale mi to robíme tak, ako som to uviedla v druhej možnosti a neviem, či je to tak dobré. Totiž hrubá mdza sa skladá z mesačnej mzdy a prémie výkonnostnej, ktorá sa mení podľa počtu odpracovaných hodín (dní).
Dík za radu, dúfam, že som to zrozumiteľne napísala.
SOME
06.10.05,08:41
Pri mesačnej mzde je jedno či je sviatok alebo alebo nie, je rovnaká.

Takže mesačná mzda a odpracovaných 22 dní. Mesačná mzda sa mení iba v prípade dovolenky, PN....
durisovad
06.10.05,08:42
Ja viem tolko, ze sviatky sa platili dovolenkovym priemerom. Ako je to teraz, nie som si ista.
Chobot
06.10.05,08:50
V standardnom prípade má SOME pravdu, ze podla zákonníka práce pri mesacnej mzde je to jedno, lebo sviatok sa povazuje ako dpracovaný den. Cize berie sa to ako keby zamestnanec odpracoval 22 dní.

V internej smernici alebo kolektívnej zmluve mozno vsak urcit alebo dohodnút, ze sviatky budú platené ako dovolenky, priemernou mzdou. V tom prípade sa to eviduje ako odpracovaných 20 dní plus 2 dni sviatku (ako dovolenky). Cize aj durisovad má pravdu.

My sme vo firme o tom diskutovali, ale nakoniec to zostalo pri tej standardnej moznosti, lebo sa zamestnancom poskytli iné benefity.
ajka
06.10.05,09:28
Ako sa mení pri PN? Som sa teraz akosi zneistila....sakra
Zita4
06.10.05,09:56
Ako sa mení pri PN? Som sa teraz akosi zneistila....sakra Ajka, neplaš sa. Samozrejme, že pri PN nemôže byť mesačná mzda taká, ako keby pracoval. Prvých 10 dní dostane náhradu pri pracovnej neschopnosti a ďalšie dni nemocenské zol sociálnej poisťovne. :)
almerka
06.10.05,13:02
V standardnom prípade má SOME pravdu, ze podla zákonníka práce pri mesacnej mzde je to jedno, lebo sviatok sa povazuje ako dpracovaný den. Cize berie sa to ako keby zamestnanec odpracoval 22 dní.

V internej smernici alebo kolektívnej zmluve mozno vsak urcit alebo dohodnút, ze sviatky budú platené ako dovolenky, priemernou mzdou. V tom prípade sa to eviduje ako odpracovaných 20 dní plus 2 dni sviatku (ako dovolenky). Cize aj durisovad má pravdu.

My sme vo firme o tom diskutovali, ale nakoniec to zostalo pri tej standardnej moznosti, lebo sa zamestnancom poskytli iné benefity.

Môže byť interná smernica? Zákonník práce § 122ods.3 uvádza, že v kolektívnej zmluve, alebo pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj u zam. odmeňovaného mesač. mzdou , že mu náhrada patrí v sume jeho priemerného zárobku.
endrju
06.10.05,13:16
Môže byť interná smernica? Zákonník práce § 122ods.3 uvádza, že v kolektívnej zmluve, alebo pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj u zam. odmeňovaného mesač. mzdou , že mu náhrada patrí v sume jeho priemerného zárobku.
Môže, ak je v pracovnej alebo kolektívnej zmluve uvedené, že odmeňovanie za sviatok je upravené internou smernicou. :)

Je to taká obľúbená finta používaná pri uzatváraní zmlúv. Netreba však zabudnúť na to, aby všetci zamestnanci boli preukázateľne oboznámení s internou smernicou.
liba2
06.10.05,13:38
Mať internú smernicu vidím v tomto prípade ako nadbytočné z dôvodu, že v každom prípade to musím mať buď v KZ alebo v prac. zmluve. A naviac
1) musím smernicu vypracovať a
2) musím s ňou oboznamovať zamestnancov.
AGRO
06.10.05,14:23
ja som nastúpila do firmy kde tiež je sviatok platený ako dovolenka ale neviem ako ktomu prišli. Mzdy vraj budem robiť ja. Mám si to zistiť či majú internú smernicu alebo bez slova pokračovať?
Zita4
06.10.05,15:12
ja som nastúpila do firmy kde tiež je sviatok platený ako dovolenka ale neviem ako ktomu prišli. Mzdy vraj budem robiť ja. Mám si to zistiť či majú internú smernicu alebo bez slova pokračovať? Ty ako zamestnanec by si sa mala s internými predpismi čo najskôr oboznámiť. Nemôžeš predsa pokračovať v niečom len preto, že to niekto pred tebou tak robil. ;) Ako mzdárka budeš zodpovedná za tieto veci. Takže hor sa do štúdia smerníc a zákonov :D.
Chobot
06.10.05,20:08
Podla ZP by to malo byt v Kolektívnej zmluve. Ak vsak na pracovisku nie sú odbory ani zástupca zamestnancov, tak kolektívna zmluva nemôze byt a treba to osetrit v internej smernici. Myslím, ze nie treba to mat podchytené v prac. zmluve. Neviem si predstavit, ze by to firma zaviedla a kvôli tomu by museli vsetci podpisovat dodatky k prac. zmluvám.
Peťo
07.10.05,06:06
Podla ZP by to malo byt v Kolektívnej zmluve. Ak vsak na pracovisku nie sú odbory ani zástupca zamestnancov, tak kolektívna zmluva nemôze byt a treba to osetrit v internej smernici. Myslím, ze nie treba to mat podchytené v prac. zmluve. Neviem si predstavit, ze by to firma zaviedla a kvôli tomu by museli vsetci podpisovat dodatky k prac. zmluvám.
Je to tak ako hovorí Luba2. Podľa ZP je to vecou dohody mezi zamestnavateľom a zamestnancom a tá sa môže uzatvoriť iba formou KZ alebo v prac.zmluve. Pekný deň.
ZEvina
20.02.06,09:03
Už som túto otázku položila v inej téme, ale asi mimo témy, tak by som Vás chcela poprosiť. Zamestnanci sú odmeňovaní základnou mesačnou mzdou a percentom z predaja, čo je aj 2x vyššie ako zákl.mzda. Do priemeru na dovolenku som brala len odpracované hodiny /napr. 20 dní /160 hodín/ + 2 dni sviatok. t.j. 16 hodín som nezarátala. Keďže žiadne sviatky nepracujeme a nemáme ani žiadne prezčasy, aj tak som mala do výpočtu priemeru na dovolenku počítať tie 2 dni sviatkov? Keďže som ich nezarátavala, musím spraviť dáku opravu? Ďakujem za pomoc.
Mikolajova
27.02.06,08:11
zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou akú mzdu má dosiahnuť za mesiac január/2006 ak v mesiaci bol 1 sviatok a prac. dní 21 a jeho mes. mzda je 8280,- Sk.
Jana Motyčková
27.02.06,08:32
Mesačne odmeňovaný zamestnanec má sviatok platený mzdou, ak nemáte v kolektívnej zmluve uvedené inak. T.j. v januári dostane 8280 Sk.
Mikolajova
27.02.06,08:41
Takže môže mať sviatok platený aj priemerom?
Tweety
27.02.06,08:43
Takže môže mať sviatok platený aj priemerom? Ak to máte ošetrené v KZ, alebo v PZ, tak áno.:cool:;)
Pripájam uvedený § ZP:
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok


(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
Mikolajova
21.03.06,05:51
Ak zamestnanec končí prac. pomer 20.03.2006 je odmeňovaný mesačnou mzdou 6900,- Sk. Aká má byť správne jeho hrubá mzda za 03/2006 pri odpracovaní 14 pracovných dní.
Jana Motyčková
21.03.06,06:25
Ak robí praviedlne pondelok-piatok, tak 6900/23x14 = 4200 Sk.
STRELEC
21.03.06,06:30
Ak robí praviedlne pondelok-piatok, tak 6900/23x14 = 4200 Sk.
+/- prípadné čerpanie zostatku dovolenky. Sviatok v marci nemáme.
Jana Motyčková
21.03.06,06:34
Ešte doplním - mal by mať doplatok do minimálneho mzdového nároku 39,70/hod, čo je za 14 dní 14x8x39,70 - mzda = 4447-4200 = 227 Sk.
Mikolajova
26.03.06,12:59
Ďakujem pekne, ten doplatok ma zaujímal.
Mikolajova
26.03.06,13:00
A ešte jedna mala otázka, dovolenkový priemer máme počítaný priemerom. Ako to je v prípade ak zamestnanec neodpracoval quartál, takže sa "nedá" stanoviť?
vladan
26.03.06,14:53
A ešte jedna mala otázka, dovolenkový priemer máme počítaný priemerom. Ako to je v prípade ak zamestnanec neodpracoval quartál, takže sa "nedá" stanoviť?

treba stanoviť pravdepodobný zárobok

skús pozrieť tu: http://www.porada.sk/t22096-pravdepodobny-zarobok-134-zakonnika-prace.html
nikulik
07.06.06,10:27
Chcela by som sa opýtať niečo. Môže mať pracovník,ktorý má mesačnú mzdu, nadčasy vyplácané???
Jana Motyčková
07.06.06,10:30
Samozrejme .
nikulik
07.06.06,10:46
Takže kľudne môže mať za máj mesačnú mzdu 23 dni (čiže aj so sviatkom), a ešte aj mzdu a príplatok za nadčas ako normálny pracovník? Fuuuu, ale mi odlahlo. Zľakla som sa, že napíšete nie. Takže môže mať aj odmeny, prémie atď ano? Čiže rozdiel je len vo sviatku oproti časovej mzde napr.?