Majka
15.03.10,14:37
Neviem si rady,pohnut sa dalej, prosim Vas o radu,nazor....
firma s.r.o. jednoosobova konatel prevadzkuje na zaklade mandat.zmluvy stavk.spoločnost, nie je platcom dph uctuje v PU, v uctovnictve vedie len prijate prijmy z vykonav.mandat.cinnosti - provizie. Poskytnute a vypl.vyhry pohyb hotovosti neuctuje. Bolo to jedno z rieseni pre kt.sa rohodol.
Avsak vznikol schodok v pokladni /podavane stavky cez telefon,neodvedene vacas platby loteriov.spolocnostiam./
Manko bolo akceptovane firmou s.r.o. a firma pravidelne splaca podla splatk.kalendara manko.
Avsak neviem ako zuctovat manko vo firme s.r.o. nakolko to nie je schodok v pokladni firmy kedze o hotovosti neuctuje.... Konatel si mzdu nedava... Mam mu to zosobnit a zuctovat aby to vratil naspat do svojej firmy s.r.o. ako sukr.osoba alebo ako? aby sa mi vykompenzovali tie platby kt. splaca manko...
prosim o radu,nikde som sa o tom nedocitala ako by to bolo najlepsie.
Tiez z pohladu dani z prijmu firma.s.r.o. vykazala HV stratu -1200 eur, ak by danna suma manka bola pripocitatelna polozka 7200eur rozdiel dani?
Majka
15.03.10,16:26
prosim poradi mi niekto? :confused: dakujem ;)
azla
15.03.10,16:31
Neviem si rady,pohnut sa dalej, prosim Vas o radu,nazor....
firma s.r.o. jednoosobova konatel prevadzkuje na zaklade mandat.zmluvy stavk.spoločnost, nie je platcom dph uctuje v PU, v uctovnictve vedie len prijate prijmy z vykonav.mandat.cinnosti - provizie. Poskytnute a vypl.vyhry pohyb hotovosti neuctuje. Bolo to jedno z rieseni pre kt.sa rohodol.
Avsak vznikol schodok v pokladni /podavane stavky cez telefon,neodvedene vacas platby loteriov.spolocnostiam./
Manko bolo akceptovane firmou s.r.o. a firma pravidelne splaca podla splatk.kalendara manko.
Avsak neviem ako zuctovat manko vo firme s.r.o. nakolko to nie je schodok v pokladni firmy kedze o hotovosti neuctuje.... Konatel si mzdu nedava... Mam mu to zosobnit a zuctovat aby to vratil naspat do svojej firmy s.r.o. ako sukr.osoba alebo ako? aby sa mi vykompenzovali tie platby kt. splaca manko...
prosim o radu,nikde som sa o tom nedocitala ako by to bolo najlepsie.
Tiez z pohladu dani z prijmu firma.s.r.o. vykazala HV stratu -1200 eur, ak by danna suma manka bola pripocitatelna polozka 7200eur rozdiel dani?

Majka, manipuluje sa v stavkovej kancelárii s hotovosťou alebo nie ?
Majka
15.03.10,16:33
ano, ten konatel s.r.o. ktory prevadzkuje tie terminaly maniupuje s hotovostou.
JarkaL
15.03.10,16:36
Potom o pohybe hotovosti musíte účtovať.
Majka
15.03.10,16:44
logicky by sa malo,ale ta financna hotovost nie je majetkom spolocnosti, 12 r. kt. to prevadzkuju vystriedali sa dve uctovnicky kazda uctovala len o provizii kt. bola prijmom spolocnosti,vklady vybery a uhrady stavk. spolocnostiam financie kt. odvazdali o tych sa neuctovalo.TEreaz som si zistovala robi to vacsina spolocnosti, ze uctuju len prijem z mandatnej odmeny do pokladne /to im fyz.zostava v pokladni rozdiel odvedu tipsportu,tiposu a pod.... / a prave tam vzniklo to manko ze im neodviedli tolko kolko mali...
Majka
15.03.10,16:44
preto sa teraz z toho neviem vymotat.... ako to co najspravnejsie zuctovat...
azla
15.03.10,16:55
Ak sa manipuluje s hotovosťou, má sa používať účet 211.
Za stav v pokladnici zodpovedá hmotne zodpovedná osoba - ak s ňou manipuluje konateľ, tak konateľ.
Schodok v pokladnici sa účtuje ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe.
Chýbajúca hotovosť musí byť nahradená hmotne zodpovednou osobou.
Ak je to konateľ, tak ním.
V žiadnom prípade to nemôže byť zaúčtované "iba" ako nedaňový náklad.

To by o chvíľu v každej firme chýbali milióny (žeby to bola nezdanená odmena ?????? :rolleyes::rolleyes::D)
Majka
15.03.10,17:09
dakujem, som si vedoma zakladom uctovnictva, no s tymto som sa este nestretla hlavne neviem ako sa pohnut ....
takze by som to mala zuctovat takto?:rolleyes:
569/355 manko
splatky manka stavk.spolocnosti u kt. vznikol dlh ?MD ??/ D 221 / z b.u./
konatel zaplati manko 221 alebo 211/ 355
Majka
15.03.10,17:11
a suma manka kt. zaplati konatel bude zaroven aj pripocitatelnou polozkou ano?

zaklad dane vychadza strata cca 1200eur, pripocitatelne polozky bude to manko/ine nema/ 7200 a sumu 6000eur zdani?
azla
15.03.10,17:16
dakujem, som si vedoma zakladom uctovnictva, no s tymto som sa este nestretla hlavne neviem ako sa pohnut ....
takze by som to mala zuctovat takto?:rolleyes:
569/355 manko
splatky manka stavk.spolocnosti u kt. vznikol dlh ?MD ??/ D 221 / z b.u./
konatel zaplati manko 221 alebo 211/ 355

Ide o to, že to vôbec nepôjde do nákladov.

Chýbajú peniaze. Napr. 1000,- €

1. Naučtuješ pohľadávku 335/211 ......tým sa vyrovná účtovný stav s fyzickým

2. Splatením pohľadávky 211/355 sa peniaze dostanú znovu do firmy (tam, kde patria.).


Účet 569 by si použila , iba keby došlo ku krádeži (neznámym pachateľom). Prekonanie prekážky, atď.
Tu nebol pachateľ. Peniaze chýbajú hmotne zodpovednej osobe.
Majka
15.03.10,17:19
Ide o to, že to vôbec nepôjde do nákladov.

Chýbajú peniaze. Napr. 1000,- €

1. Naučtuješ pohľadávku 335/211 ......tým sa vyrovná účtovný stav s fyzickým

2. Splatením pohľadávky 211/355 sa peniaze dostanú znovu do firmy (tam, kde patria.).


Účet 569 by si použila , iba keby došlo ku krádeži (neznámym pachateľom). Prekonanie prekážky, atď.
Tu nebol pachateľ. Peniaze chýbajú hmotne zodpovednej osobe.


A tie platby manka kt. uhradza konatel zo svojej s.r.o. /podla splatk.kalendara/ plati to z b. u. mesacne .... a niekt. splatky su vykompenzovane odbeatelskou fakturou v s.r.o.... tie by bolo ako nejlepsie zctovat?
Majka
15.03.10,20:35
Tu nahradu musim zuctovat 355/211 nakolko ten konatel nema pracovny pomer. ked mi to uhradi zuctujem 211 alebo 221/ 355

Hladam suvztaznost ako zuctovat tie splatky manka kt. uhradza stavk.spolocnosti u kt. ma manko.
azla
15.03.10,21:13
Tu nahradu musim zuctovat 355/211 nakolko ten konatel nema pracovny pomer. ked mi to uhradi zuctujem 211 alebo 221/ 355

Hladam suvztaznost ako zuctovat tie splatky manka kt. uhradza stavk.spolocnosti u kt. ma manko.

Nepoznám spôsob akým účtuješ, ale predpokladám, že vyberáte vklady, nechate si svoju províziu a zvyšok odvádzate stávkovej spoločnoti.
Ak by ten rozdiel bol na nejakom záväzkovom účte voči tej spoločnoti, tak odvádzaš dovtedy, kým to nevyrovnáš .

Teraz som si uvedomila, či ....ked hovoríme o manku, či ...

a) sú to chýbajúce peniaze v pokladnici, alebo
b) neodvedené peniaze z vášho účtu stávkovej spoločnoti a máte u nej záväzok
c)alebo oboje
Majka
15.03.10,21:17
kedze sa o tych peniazoch neuctovalo takze tam nevznikol zavazok vo firme s.r.o. .... takze to nie je z coho oductovat.

podla tych moznosti kt.si uviedla to mozem definovat ako bod. b/
Majka
15.03.10,21:22
DAM PRIKLAD.
o vkladoch a vyberoch s.r.o. neuctovala, len o provizii z mandatnej zmluvy, cize prijem stavok bol napr. za 1000 eur /podla pocitadiel a tipov/ ale v skutocnosti v pokladni mali len 500 eur. ,odviest mali 1000 no mandat.odmena bola napr. 100 Eur tak s.r.o. kt. prevadzkovala na zaklade mandat.zmluvy len 400 Eur t. j. 500-100 mandat.odmenu zuctovali 211/602 a o inom sa neuctovalo. A tym vzniklo manko 500Eur. na kt. urobili supis na firmu s.r.o. jedneho konatela kt. prevadzkuje stavkovu na zakl.mandat.zmluvy..... a teraz v jeho uctovnictve sa eviduje ze splaca manko..... a neviem co s tym dalej....
Majka
16.03.10,00:38
Takze sa s tym este stale trapim ... pokusila som sa najst nasled. vychodisko....

chyb.hotovost v pokladni 355/211
splatky manka voci stavk.spolocnosti 379/221
nahrada konatela za chyb.hotovost 211/355

avsak na 379 my stale vysi suma zapl.splatok manka.... co s tym?
azla
16.03.10,06:52
DAM PRIKLAD.
o vkladoch a vyberoch s.r.o. neuctovala, len o provizii z mandatnej zmluvy, cize prijem stavok bol napr. za 1000 eur /podla pocitadiel a tipov/ ale v skutocnosti v pokladni mali len 500 eur. ,odviest mali 1000 no mandat.odmena bola napr. 100 Eur tak s.r.o. kt. prevadzkovala na zaklade mandat.zmluvy len 400 Eur t. j. 500-100 mandat.odmenu zuctovali 211/602 a o inom sa neuctovalo. A tym vzniklo manko 500Eur. na kt. urobili supis na firmu s.r.o. jedneho konatela kt. prevadzkuje stavkovu na zakl.mandat.zmluvy..... a teraz v jeho uctovnictve sa eviduje ze splaca manko..... a neviem co s tym dalej....

V účtovníctve sa musí učtovať o všetkých operáciach , ktoré nastanú.
Účtovala by som približne takto:

Príjem stavok............211/325...............1.000,-
Odvod na účet..........261/211...............1.000,-
Výpis z účtu.............221/261...............1 000,-
Mandatna odmena.....311/602..................100,-
započet...................325/311..................100,-
uhrada.....................325/221..................900,-

Približne takto by som účtovala. Namiesto účtu 325 môže byť aj 329 .Ide o to,že sú to vklady, ktoré patria stavk. spoločnoti, cez Vás to iba prechádza.
Spýtam sa, toto manko sa prejavilo tak, že tým, že chýbali peniaze, tak sa menej odviedlo Stávkovej spoločnosti ? Visí Vám záväzok na účte 325 alebo 379 ?
Majka
16.03.10,07:03
Dobre ranko,ani tak vela hodin neuplynulo a ja znovu pokracujem....
kedze sa o tej hotovosti neuctovalo /cez banku sa nevyplacaju stavkyvsetko je hotovostne a vkladom na bank.ucet stavk.spolocnosti..../ tak mne z tohto pohladu nevysi nikde ten rozdiel - manko ktore s.r.o. splaca.
Takze na 379 mam zauctovane splatky manka a to 379/221 niektore 379/211. v roku 2009 boli aj dosplacane podla danneho splatk.kalendara....

Azla presne tak by som to uctovala aj ja keby som zacala uctovat stavkovu, no prebrala som to ku koncu roku 2009.
Majka
16.03.10,08:29
prave som dostala jedno odsuhlasenie od znameho danov.poradcu, ze s privretim vsetkych oci aj co nemame je najmensie zlo uz v tomto systeme uctovnictva /neuctovani hotovosti kt. sa netyka priamo s.r.o. na zakl.mandatnej zmluv/ zauctovat takto´:
1/ splatky manka 355/211 alebo 221 alebo 395 zuct. faktury...
2/ "zosobnenie manka" /vlastne to manko nie je / voci konatelovi 211 alebo 221/ 355
AD EKONOM
18.04.12,08:40
O pohyboch hotovosti, ktoré súvisia s prevádzkou lotérii, stávkových kancelárii a pod. na základe mandátnej zmluvy mandatár neúčtuje (v danom prípade predmetná s.r.o.) a to nemusí ani privrieť oči.

Vyplýva to z podstaty mandátnej zmluvy, ktorá hovorí o tom, že všetky úkony, ktoré z nej vyplývajú, sú vykonávané v mene a na účet mandanta (mandantom je tu spoločnosť, ktorá má licenciu na prevádzkovanie hazardnej hry - Tipos, Tipsport, Nike a pod.). Jednoducho povedané peniaze za stávky nepatria mandatárovi, ale mandantovi. Mandant o nich aj účtuje - je to akoby, mandant mal vysunuté pracovisko u mandatára a mandatár, je iba niekto, kto mu to pracovisko obsluhuje za odmenu (dostáva mandátnu odmenu).

V prípade, že vznikne mandantovi manko, za ktoré na základe mandátnej zmluvy zodpovedá mandatár, zväčša mandant vystaví nejaký dokument o tom, že to manko vzniklo a dohodne sa na splátkach (napr. uznanie záväzku, dohoda o splátkach a pod.). Keďže manko nevzniklo samo, ale bolo zapríčinené osobou, ktorá manipuluje s hotovosťou mandanta, zaúčtovala by som dané manko na základe dokumentu od mandanta ako
pohľadávku voči zamestnancovi oproti záväzku voči mandantovi ....... 335/379
úhrada je potom účtovaná ako ..... 379/221
V prípade, že išlo napr. o lúpežné prepadnutie zaúčtovala by som ako manko voči záväzku mandantovi.